jan.kadraba

Co dělat při násilí v rodině?

Právě u nás zazvonila zmlácená švagrová, zbil ji její partner, prý pod vlivem drog (že je užívá, to jsme doteď vůbec netušili), navíc je prý čerstvě těhotná. Nechci tomu přihlížet, mají už jedno dítě, to naštěstí nebylo u zrovna doma. Co v takové situaci dělat? Jak ji přesvědčit aby něco podnikla? Pokud zavolám policii, odmítne svědčit.

Nejlepší odpověď
zzzzz

Já bych se jim do toho nepletla, pokud ji nevadí, že ji feťák mlátí ☹
Pokud se do toho budete motat, budete ten nejhorší vy.
Ona musí chtít sama, pokud odmítá svědčit, tak se ji pomoct nedá.
Můžete to sice ohlásit sociálce a pokud mají dítě, tak tam bude chodit sem tam na kontroly a policie s tím bez jejího svědectví nic nenadělá ☹

Další odpovědi
marci1

Jak reagovat a co dělat :
Svěřila se Vám Vaše známá, že je ohrožena násilím v rodině? Nevíte, jak reagovat?

Důvěřujte jí.
Podpořte ji v tom, aby hovořila o své zkušenosti.
Ujistěte ji, že násilí není její vina.
Dejte jí najevo, že se svým problémem není sama, že jste ochotni jí pomoci.
Nehodnoťte její chování.
Nepřebírejte aktivitu za ni, ale podpořte ji, aby činila vlastní kroky.
Předejte jí informace o tom, co je to domácí násilí.
Předejte ji kontakty na specializované poradny.
Ujistěte ji, že se na Vás může kdykoli obrátit.
Pokud nebude připravena zatím situaci řešit, nabídněte ji, že jste ochotni ji pomoci ve chvíli, kdy se pro to rozhodne.
Podpořte ji v tom, aby učinila opatření k zajištění jejího bezpečí.

Co ještě můžete udělat?

Nabídnout jí, že u Vás může v případě ohrožení přespat.
Nabídnout jí finanční pomoc.
Doprovoďte ji na policii nebo jiné úřady.
Pokud jsou svědky nebo přímými oběťmi násilí nezletilé děti, informujte ji o tom, že se jedná o jejich týrání a že by o celé situaci měla informovat Oddělení sociálně právní ochrany dětí.
Podpořte ji v tom, aby v případě ohrožení násilím přivolala policii.

Doplňuji:
http://www.stop­nasili.cz/verej­nost/dn-ve-vasem-okoli-jak-pomoci-vasi-pritelkyni.html

Drap

V prvé řadě si musí udělat jasno ona sama. Osobně bych to nahlásil na PČR

anonym

Předej švagrové tento odkaz:
http://www.bkb.cz/
na těch stránkách najde veškeré potřebné informace, ale musí chtít sama.
Doplňuji:
http://www.do­macinasili.cz/

anonym

Zavolat PČR – to je nutné, jinak se i ty (a tvá rodina) vystavuješ/te riziku trestního stíhání – neoznámení trestného činu!!
To, zda švagrová nakonec bude nebo nebude svědčit, není až tak podstatné.
___
A dál se uvidí – asi by bylo vhodné švagrovou zkontaktovat s nějakým psychologem – aby pochopila (a přijala) fakta.

huxa

Víceméně při užití drog se člověk nemusí ovládnout a klidně někomu ublížit. Zajistit švagrovou i jejího manžela, aby se nikomu nic nestalo a následně si mezi sebou promluvit, zjistit, jestli je poprvé zkoušel, jestli je už někdy bil a dle těchto informací dále postupovat.

NikkiHeat

Vždy je lepší např. anonymně informovat Policií, některé ženy s láskou odmítnou svědčit a některé zase pod záštitou " autorit " svolí a svědčí. Možná že v krátkodobém pohledu ti bude něco vyčítat ale v dlouhodobém horizontu je to pro ní nejlepší. Tyran zůstane tyranem......nikdy nebude mít jistotu, že to neudělá znova. Co ty víš, možná jí zachráníš život.

anonym

Bohužel opět „nejlepší“ odpověď nelze pokládat za NEJ…protože nejhorší je lhostejnost a nicnedělání. Když vidím, že se v mém okolí něco děje, někomu je ubližováno nebo je ohrožen něčí majetek ap. tak musím riskovat, že možná budu „nejhorší“, ale třeba také ne.
Říká se, že když někdo může pomoci, tak pomoci musí.
Jak byste žili dál, kdyby jste nic nepodnikli a ta žena by třeba za tři měsíce skončila s nožem k zádech nebo ze zoufalství spáchala sebevraždu?

jan.kadraba

Bohužel je to nejlepší odpověď k danému stavu věci – jak pomoct někomu kdo nechce? A vlastně proč taky, když to z jeho pohledu vlastně není problém. To může být nakonec obráceno proti mě a to tak, že budu ten nejhorší – udavač a rozvraceč vztahů pokud se do toho budu montovat, bohužel.

anonym

jan.kadraba: jenže vám hrozí mximálně pomluva z udavačství a rozvračecství vztahů, jak píšete. Jistě nejste ohrožen na zdraví nebo životě nehledě na psychické následky.
Když bude dotyčná kontaktovat BKB, tam s ní budou pracovat profesionálové, zkušení a školení přesně pro podobné případy.
Nemusíte se deo toho „montovat“, ale můžete ženu vyslechnout, doporučit kontakt a případně dohlédnout aby se opravdu na stránky BKB podívala a návštěvu bezplatné anonymní poradny využila.

arygnoc

jednoznačne polícia.

inak časom jeden z nich zabije – feťák v rauši, prípadne ona v afekte alebo v sebeobrane.

promptne riešiť.

a feťak bezpodmienečne patrí dna liečenie, ešte predtým z neho vymlátiť dodávateľa a toho napred prizabiť a potom udať.

kruci, ako neznášam násilie, takýchto by som vyhnal do bane, denne makať 16 hodín o suchon chlebe a nikdy nepustil von.

a denne bil.
za odmenu.

grrrr.

jan.kadraba

Policie nemá smysl, všechno popře, k doktorovi zdokumentovat známky násilí taky nechce. Pomoct nechtěla, nabídli jsme jí, že u nás může být, než se osamostatní, pomoc s jakýmkoli zařizováním, penězma apod. O nic nestojí, takže díky za rady. Myslím, že jí není pomoci. Ještě se ho zastává, že už to víckrát neudělá. Nebetyčná naivita, dobře to nedopadne, je mi to jasné…

anonym

Bohužel znám takové případy ze svého blízkého okolí. Policii nemá celkem cenu volat, neradi k takovým záležitostem jezdí, zvlášť když ona odmítne podat trestní oznámení. Často se stane, že zavolají k násilí policii sousedi, ale oni se před ní usmíří a do příští rvačky se nic neděje. Ovšem to, kdy bude „příště“ má zcela v moci ten násilník. A policie jedná až když už je skutečný průšvih na světě, tedy krev, vážné zranění, použití zbraně atd.
Doporučila jsem link na Bílý kruh bezpečí, v jeho rámci pracuje i „Domácí násilí“, jsou tam odkazy na psychology, poradna, způsob jak se dá určit kdy se jedná o porušení zákonu atd. Ať si to švagrová v každém případě přečte, snad jí dojde, že násilník se nezmění a sliby nikdy neplní. Něco změnit musí prostě chtít ona, on nic nezmění a bohužel ani okolí nebo rodina, pouze profesionálové, kteří mají bohaté zkušenosti a ona- oběť.