hard work

Co dělat, když vypukne jaderná válka většího rozsahu?

Omlouvám se za téma, ale někteří lidi s kterými se stýkám jsou přesvědčení, že Putin odpálí atomovku na Ukrajinu jako pomstu za útok na Kerčský most, tak jsem si říkal, že je lepší to prostě vzít jako možnost, než si říkat, že se to určitě nestane.

Když jí Putin odpálí, potom NATO zlikviduje všechny Ruské jednotky na Ukrajině dle svých slov, což by byla velká eskalace a začla válka většího rozsahu v plném nasazení Ruska vs. západu, navíc by se mohli připojit další aktéři na jednu či druhou stranu. V momentě, kdy začnou všude vybuchovat atomovky, jedna třeba 100 km ode mně, druhá 500 km, co dělat? Radioaktivity bude všude dost, jak se zachovat?

Nejlepší odpověď
aevul

Předem říkám, že takový scénář je silně nepravděpodobný, ale jsou asi tři varianty.

  1. Rusko zaútočí „malou“ taktickou zbraní: není třeba dělat nic, účinek je omezený na malé území (v řádu kilometrů).
  2. Rusko zaútočí něčím větším. NATO vrací úder konvenčními zbraněmi: není třeba dělat nic.
  3. Rozpoutá se jaderná válka mezi Ruskem a NATO: není třeba dělat nic, oni všechno zařídí za nás. Maximálně tak lze spáchat sebevraždu, protože pak budou živí závidět mrtvým.

Další odpovědi
Disraeli

Zdrávas Maria. ;) Co ti zbývá.
„Zdrávas, Maria, milosti plná,
Pán s tebou;
požehnaná tys mezi ženami
a požehnaný plod života tvého, Ježíš.

Svatá Maria, Matko Boží,
pros za nás hříšné
nyní i v hodinu smrti naší.
Amen.”

Pak ještě existují atomové kryty. Jodové tabletky ti nepomůžou (kdyby sis myslel, že jo).
Užitečnější info máš dole v odkazech:

https://www.de­nik.cz/veda-a-technika/jak-prezit-jaderny-vybuch.html
https://www.rex­ter.cz/rubriky/za­jimavosti/pro­tiatomovy-kryt-v-cr-cena-ibunker-andora-sandora-a-dalsi_1342.html
https://www.bez­pecnostprace.in­fo/jaderna-bezpecnost/priprava-na-nuklearni-katastrofu/

Filip84

Problém buďto má řešení, a pak je třeba aplikovat řešení – starosti nepomohou. Nebo problém nemá řešení, a pak starosti také nepomohou. Tedy, buď jak buď, starosti nikdy nepomohou.

Ať s tím jdou „někteří lidé“ víš kam, ano? Je zcela irrelevantní, jestli mají pravdu, a nakolik. Oni to nevyřeší. Tedy, jenom zbytečné, nikdy nekončící, řeči.

Ametyst

Není možné motat dohromady možnost rizika s jistotou, že se to stane. Ostatně kdo se nechce dohodnout nebo vyjednávat, ale válčit a vyhrát, tím je posedlý Zelenský. Ale čekat informace z masmedií je naivní. Tam už je jen marketing.

Dochy

Dobře vycvičené jednotky se spořádaně rozptýlí po okolí a nadále budou napadat nepřítele.

Civilisté: Asi budou dělat to samé co při spatření hladového medvěda: Není třeba dělat nic, medvěd se o vše postará sám.

marci1

Diktátoři byli vždy ochotni lehkovážně obětovat – a to jak při špatně pojatých válečných operacích, tak při nejrůznějších politických experimentech- statisíce, ba i miliony životů obyvatel svých říší. Nikdy však nebyli ochotni obětovat říši jako takovou. Vladimir Putin v poslední době naznačuje, že Rusko má právo na Ukrajině použít jaderné zbraně. Bývalý šéf americké CIA David Petraeus ale prohlásil, že USA by v takovém případě ruské jednotky zničily včetně jejich vybavení.
Jak Kreml, ministerstvo zahraničí, tak i experti se v Rusku doposud neodchýlili od jaderné ruské vojenské doktríny. Ta říká, že jaderné zbraně by přicházely v úvahu pouze tehdy, pokud by bylo napadeno Rusko takovým útokem, který by znamenal ohrožení existence ruského státu.

Pokyny, jak postupovat v případě jaderného výbuchu:
• Poslouchejte oficiální informace prostřednictvím online, rádia nebo televize a postupujte podle pokynů úřadů podle jejich reakce na mimořádné situace.
• Pokud je vydáno varování o útoku, lehněte si co nejrychleji na zem, a zůstaňte tam, dokud nebudete vyzváni, aby udělali něco jiného.
• Najděte nejbližší budovu, nejlépe postavenou z cihel nebo betonu, a jděte dovnitř, abyste se vyhnuli jakémukoli radioaktivnímu materiálu venku.
• Pokud se během několika minut dostanete k lepšímu přístřeší, například k vícepodlažní budově nebo suterénu, okamžitě tam dojděte.
• Jděte co nejdále pod zem nebo do středu vysoké budovy. Cílem je umístit co nejvíce zdí a betonu, cihel a zeminy mezi vás a radioaktivní materiál.
• Pokud úřady neřeknou jinak, očekávejte, že zůstanete uvnitř nejméně 24 hodin.
Více info v odkazu: https://www.do­tyk.cz/magazin/3-svetova-valka-jaderny-utok.html

led

Neverte všetkému, čo tvrdia médiá a politici. Pre nich je praktické heslo „Udržujte paniku“ Preto si všetko preverujte a hlavne používajte rozum a premýšľajte.

Pre porovnanie s päťdesiatymi rokmi minulého storočia… keď sa rozpútal vo svete strach z atómovej vojny medzi USA a SSSR na oboch hlavných stranách podporovanými ich vazalmi, budovali sa protiatómové kryty a až hystericky sa na školách a na pracoviskách nacvičoval spôsob ochrany pred účinkami jadrového výbuchu. Na oboch stranách sa budovali sa mohutné podzemné bunkre s kompletnou vybavenosťou na prežitie v prípade zamorenia.
A dnes? Médiá a politici tragickým hlasom nám oznamujú jadrové hrozby, vojaci sa tajne pripravujú na boj palicami a kameňmi, pretože svoje zbrane odovzdali na udržanie ohňa vojny a nikto nič nepripravuje, vlády nerobia žiadne kroky na zachovanie Homo sapiens sapiens na svojich územiach v časoch po „Dni D“ alebo sa nádejajú „my a naši verní prežijeme“ a po iných bezvýznamných ich nič nie je. Krásne vidno tieto selekcie preživších na rôznych katastrofických, verme že len scifi, filmoch.
„Co dělat, když vypukne jaderná válka většího rozsahu?“ to je už neskoro sa pýtať až vtedy. Pýtajte sa, čo robíte teraz, aby takáto otázka bola zbytočná!

zjentek

Já si myslím že i onehdy ti bude své chování přesně nalajnováno stejně jako na př. za kovidu nebo za energetické krize/Ukrajiny. Navíc se nemusíš ničeho bát protože i přímo okolo sebe budeš mít hodně jedinců kteří si za toto „lajnování“/scénář budou moci utleskat ruce na kaši čili se budeš cítit bezpečně. Jestli i pak poběží internet přijď třeba sem mezi nás, tady jsou taky takoví exoti🤷‍♂️

Pepa25

Pokud Putin odpálí atomovku, tak to bude taktická zbraň takového rozsahu, aby nezasáhla ani Rusko ani ani NATO.
Reakce NATO v podobě útoku na všechny ruské jednotky MIMO HRANICE RUSKA je logická, ale pořád to není válka většího rozsahu, ale proxy válka. Samozřejmě, že se připojí ostatní země OSN proti Rusku (a Rusko bude pravděpodobně definitivně vyloučeno z RB OSN). Situace bude připomínat První válku v Zálivu, akorát místo Saddáma si dosaďte Putina. Historia magistra vitae …

plebs

Bratře zachovej klid jsme druhý nejvíce nepřátelský stát ihned po USA protivzdušnou obranu pravděpodobně nemáme tudíž jaderné rakety namířené ze západního Ruska budou v ČR poměrně rychle. Dle mého mít připravenu láhev Whisky nebo něco podobného.
Anebo druhá možnost UA není v NATU ani EU putinovci zaútočí jaderným úderem a NATO a USA bude váhat zda k vůli UA odpovědět stejným úderem nebo nezačnout třetí sv. válku.

paul1

Fakt je, že tím vyhrožoval a tvrdil, že neblufuje. Doufám, že někdo rozumný ho zabrzdí. A kdyby ne? Utéct někam daleko, například do Ameriky, nebo na Čukotku na Sibiři 🙂

Rocker

Přehodit přes sebe bílé prostěradlo a pomalým krokem se ubirat ke hřbitovu.

Ametyst

Já už s jen bavím, kolik tiskových mluvčí má Putin. Od Zelenského přes vojenské “experty” z Velké Británie a USA, všichni vědí, co Putin chce a co udělá. Přitom s nim nikdo nejednal a ani jeho ministry nechtěli pustit z Ruska ven. V rámci embarga. 🙂

Filip84

Vím, co píšu. „Řešení“ imaginárních problémů, nebo problémů, sice, reálných, ale nad síly a možnosti jedince prima facie, vede akorát k průseru. Je to stejné, jako s tou chorobou:

„Více než třetina mladých lidí má pocit, že se po pandemii koronaviru jejich život vymyká kontrole. Výzkum The Prince's Trust mimo jiné také zjistil, že více než 60 % lidí ve věku od 16 do 25 let se bojí o budoucnost své generace.“

I když je to jenom výzkum, tak pokud se dokážete dívat kolem sebe, a, poněkud, i trochu vnímat, zjistíte, že to tak je. Třeba to není 1/3, třeba je to „jenom“ 10%, ale třeba jsou to 2/3. I kdyby to bylo 10%, tak je to děsivé.

Ale mohou si za to sami: virus je virus, je to něco, jako vítr, nebo zemětřas a člověk, který hodlá „bojovat“ s větrem, nebo zemětřasem, je jako kojenec, který bojuje se svou matkou. A takový kojenec zaslouží přes prdel (obrazně řečeno). Je to marné, syzyfowe prace, boj s větrným mlýnem. Mají vzít status praesens jako factum, neměnné factum, a tomu se přizpůsobit.

UA, RF, Luhaňsk, Doněck, to je naprosto to samé. Stejně je realita propagandě vzdálena na hony, stejně s tím uděláme leda tak prd, a i kdyby přijeli Ivan, Vasil a Igor na „přátelskou návštěvu“, tak tomu nezabráníme. Ano, až přijedou, tak je můžeme uvítat, namísto chlebem a solí, granátem a kulí. Ale dokud nebude ta jejich bojová „Lada“ stát před vašim barákem, je bezpředmětné se tím zabývat.

https://fzone­.cz/clanky/kvu­li-koronaviru-ztratila-kontrolu-nad-zivotem-tretina-mladych-lidi-4963

led

Filip84, Já taky vím, co píšu. My, co jsme již přežili hrozby atómových válek, které zanechaly své stopy nejen na naši generaci, ale taky na generaci našich dětí, se více bojíme o generaci následující po vás mladých. ta totiž bude splácet dluhy vašich rodičů a vaši generace.

Lgee

Aevul – řadit sebevraždu je na psychiatra.

Dochy

v některých případech ani ne. Navíc to nebyla rada, ale oznámení jedné z relativně racionálních možností.

df

Disraeli amen

Disraeli

Pro upřesnění modlitby: „pros za nás hříšné nyní i v hodinu smrti naší”… aby to bylo zřejmé, tak „Nyní“ i „hodina naší smrti“ je v tomto případě stejný čas. :D

Filip84

Ave Maria, gratia plena, Dominus tecum.
Benedicta tu in mulieribus
et benedictus fructus ventris tui, Iesus.
Sancta Maria, Mater Dei,
ora pro nobis peccatoribus,
nunc et in hora mortis nostrae,
Amen.

Přidej Pater Noster:

Pater noster, qui in caelis,
sactificetur nomen tuum,
adveniat regnum tuum,
fiat voluntas tua,
sicut in caelo et in terra.
Panem nostrum quotidianum da nobis hodie,
et dimitte nobis debita nostra,
sicut et nos dimittimus
debitoribus nostris.
Et ne nos inducas in tentationem,
sed libera nos a malo.
Amen.

at addere Salve Regina:

Salve regina, mater misericordiae,
vita, dulcedo et spes nostra, salve.
Ad te clamamus, exsules filii Havae,
ad te suspiramus gementes et flentes
in hac lacrimarum valle.
Eia ergo, advocata nostra,
illos tuos misericordes oculos ad nos converte.
Et Iesum, benedictum fructum ventris tui,
nobis post hoc exsilium ostende.
O clemens, o pia, o dulcis virgo Maria.

Ještě se modlí, v příčině války, Litania Sanctorum, tu, ovšem, celou zpaměti neznám. Kdybys měl zájem, najdu Schallera a opíšu! 🙂

led

Bože, oroduj za nás a ochráň nás pred Filipom84 a jeho citáciami a prosím ťa ešte, skráť jeho príspevky na prijateľnú úroveň 😀

zjentek

Filip proč Dalajlámu takto sprasils? 🤷‍♂️