Petr.Fiala

Co dělat když mi přišla rozdílná výplata

Dobrý den,

pracuji na DPP u zaměstnavatele který se v pracovní smlouvě zavázal k hodinové mzdě ve výši 50,60,–Kč/hod. Za kalendářní měsíc jsem odpracoval 44 hodin a dnes mi na účet přišlo pouze 1911,–Kč. Ten kdo umí počítat ví, že by mi mělo přijít podstatně víc. Vždyť při Dohodě o provedení práce si vše platím sám (zdravotní pojištění, sociální a případně srážkovou daň), tudíž mi by neměl zaměstnavatel v takovém slova smyslu na peníze sáhnout. Jakým způsobem se mám domáhat doplacení rozdílu?

Děkuji za případné reakce

Fiala Petr

Nejlepší odpověď
gecco

A není těch 50,60 Kč /hod náhodou hrubá mzda??
To už by tak-nějak ´sedělo´, daň ti totiž zaměstnavatel sráží rovou, tu vyplacenu nedostaneš.

Další odpovědi
verka

Nejdřív bych se ptala zaměstnavatele, účetní atp.

ivzez

Zaměstnavatel se v pracovní smlouvě k ničemu nezavázal,
protože s Vámi žádnou pracovní smlouvu neuzavřel.
V případě práce na některou z dohod nejde o mzdu,
za práci na základě dohody Vám náleží odměna.

Zaměstnavatel je povinen ze mzdy/odměny srazit
a odvést zákonné srážky.

„Hodila“ jsem si to do excelu ► částka, kterou jste obdržel,
odpovídá odměně,
z níž byla odvedena daň, sociální i zdravotní pojištění.

  • –––––––––––––––

Opravdu jde o DPP?
Počet odpracovaných hodin i výpočet
podle mne svědčí spíše pro DPČ …

led

Overte si to u účtovníčky, ale ste v zamestnaneckom pomere DPP, nie ako SZČO, čo znamená, že zamestnávateľ za vás odvádza daň, na to aby ju mohol vypočítať a odviezť, musi zraziť aj zálohu na daň z prijmu t.j.zrážkovú daň. Zamestnávateľ postupoval správne, po skončení kalendárneho roku, daňového obdobia, vám dá, pošle, potvrdenie s výkazom príjmov zo závislej činnosti.
V daňovom výkaze z príjmu za kalendárny rok, zrazenú zálohu na daň odpočítate od vypočítanej ročnej dane a rozdiel medzi vypočítanou daňou buď doplatíte, alebo požiadate o vrátenie preplatku. Ostatné zrážky poistenia, sociálne a zdravotné a ďalšie povinné odvody si vypočítavate sám.

Petr.Fiala

Gecco, Vaší myšlenku jsem vůbec v úvahu nebral 🙂. Tím by se celá záležitost vyřešila.

ivzez

Mzda i odměna se vždy sjednává v hrubém, a to i v případě, kdy zaměstnavatel ústně řekne, že jde o mzdu/odměnu čistou (ne každý si uvědomuje toto pravidlo).

gecco

😉
Kdyby všechno mělo tak jednoduché řešení.
😉