Marťas Q9

Co dělat, když bydlíme v bytě, ve kterém nájemní smlouva není psaná na nás?

Zdravím,

bydlíme s maminkou už řadu let ve stejném bytě, a rádi bychom se v blízké době odstěhovali a začali nanovo. Problém je, že nájemní smlouva, včetně veškerých smluv s poskytovateli energií, je psána na jméno mého otce, který už téměř 7 let bydlí v cizině, nekomunikuje s námi a odmítá přiletět zpět, aby tu veškeré náležitosti přepsal na maminku – tudíž nemůžeme smlouvy vypovědět (samozřejmě jsme zkoušeli se obrátit s naší situací na konkrétní osoby, se kterými jsou smlouvy uzavřeny – neumožní nám to).

Maminka a tatínek nejsou svoji. Moje otázka: pokud se odstěhujeme pryč bez toho, aniž bychom vypověděli smlouvy (protože nemůžeme), může pak družstvo / poskytovatelé energií vymáhat nezaplacené zálohy a nájem po nás jakožto po příbuzných mého otce, byť rodiče nejsou v manželském svazku?

Odpovědi
Filip84

Pochop, nájemní vztah je normální business contract, akorát že na něho občanské právo hmotné klade, skrze občanský zákoník, určitá omezení, kterými chrání zejména nájemce.

Pokud je nájemcem otec, a pokud s matkou nejsou manželé, tak matka nemusí, prakticky, řešit nic.

Je jen a pouze na ni, jestli ho – pro forma – bude kontaktovat se sdělením, že se – tehdy a tehdy – z bytu odstěhuje. Já bych to, osobně, nedoporučoval, prostě bych se jednoho dne sebral, odešel a přestal platit. Nájemcem je on, tudíž veškeré dlužné platby a zrušení nájemní smlouvy půjde po něm.

V praxi si nedokážu představit, jak by po Tvé matce mohl cokoli vymoci. To, že je sedm let v cizině, sedm let má na sebe nájemní smlouvu na byt, ve kterém nebydlí a sedm let má na sebe smlouvy s dodavateli energií na byt, který neužívá, je, samozřejmě, i blbost matky, že to tak dlouho tollerovala / neřešila, ale jeho problém.

Náhradu škody jde vymoci leda z nějakého titulu: z titulu vydání bezdůvodného obohacení, z titulu odpovědnosti za škodu způsobenou porušením právní odpovědnosti atp. Ne proto, protože se sedm let nestará a neřeší – vigilantibus iura scripta sunt.

Osobně příliš nechápu postoj pronajímatele, protože ten sedm roků tohle (taky) neřeší, a když dojde na lámání chleba, prakticky po něm v cizině nic nevymůže, není to až tak jednoduché, jak se může laicky zdát. Moc to nefunguje, vymáhání pohledávek v zahraničí.

Dochy

Nevím, jak to máte ošetřené smluvně. Pokud nikde na smlouvách nejste uvedeni (nájem, energie) a jen platíte účty, které jsou psány na otce, oznámil bych odstěhování otci a jednotlivým stranám se kterými jste v kontaktu. Víc bych neřešil, odstěhoval bych se a přestal bych platit. Ať si to vyřídí mezi sebou. Oni se nechtějí bavit s vámi, vy, pokud jste nic nepodepsali, v tom případě nemáte důvod se jim vnucovat.

Pepa25

Řekl bych, že problém je na straně otce: pokud se odstěhujete a přestanete platit, tak družstvo a dodavatelů půjdou po něm jako smlouvní straně. Je v jeho zájmu, aby situaci řešil …

petrph

Tedy, především a bohužel, ta Vaše situace je právně složitá, možná nikoliv tím že by to po Vás vymáhalo hned, přímo to družstvo/posky­tovatel. Ale mohly by to – po soudním rozhodnutí předat exekutorovi, a ten sice Vašeho otce v zahraničí taky nedohledá, ale to že ty peníze bude a dosti brutálně vymahat od vás, jako od jeho příbuzných a Vám chtít exekuovat majetek, ať budete kdekoliv, se určitě pokusí.
Čili ta jediná dobrá rada, žádnou amatérštinu , ale všechny kroky projednat s právníkem, všechno mít zdokladované…
.
Možná taková dosti reálná předpověď. Že totiž ten postoj dodavatelů "nejde smlouvy vypovědět " se jistě změní až zjistí, že jim je taky (až se odstěhujete) nikdo platit nebude " 😁 Takže potom jistě nějaké řešení hledat budou – že je zruší z vlastní strany. Když tedy budou vědět, že tam nikdo nebydlí, takže vystěhování řešit právně nemusí.
Ale znovu, ta základní rada napřed k právníkovi, a každý krok konzultovat s ním…

Filip84

Dochy: Oni to ani nějak extra smluvně ošetřené mít nemohou, tak jako „mezi sebou“, respektive je to velice nepravděpodobné, protože ty nemůžeš, pokud v bytě nebydlíš, jenom tak dát byt, nebo jeho část, do podnájmu – brání ti v tom ustanovení § 2275 odst.1 ob­č.zákoníku a souhlas pronajímatele musí mít písemnou formu – § 2275 odst.2 věta prvá obč.zákoníku.

Kdyby tomu tak bylo, tak nebude „tragédit“ tady: normálně by mamá vypověděla podnájemní smlouvu, problém vyřešen, harmonie obnovena. Ne, to je „na pankáče“! 😃😅

WordPress

zajdi za právníkem