Esiskaa

Co člověk potřebuje ke štěstí ?

co si myslíte že člověk potřebuje ke štěstí ?

Nejlepší odpověď
zjentek

spokojenost s tím, co je ,)

Další odpovědi
MK44

Jednoduchá otázka. Těžká odpověď.
Skromnost a schopnost radovat se z mála?
Určitý stupeň zpozdilosti, který člověku nedovolí uvědomovat si špatnosti světa?
Zdraví, důstojné postavení ve společnosti, dobré vztahy s okolím?
Mít co jíst, mít střechu nad hlavou, mít co na sebe, mít s kým si pomáhat, s kým se pomilovat?
Nebýt závislý na ostatních, ale spíše je ovládat? Mít moc, převahu? Nemuset se jich bát? Jenže tím, že nad nimi mám převahu, tak je ohrožuju. Budou se bránit a snažit se mou moc zvrátit, abych neohrožoval. Takže se jich zase musím bát.
Záleží na tom, jak pojmeme slovo štěstí. Například pocit štěstí. Ten prožíváme, když přemůžeme nějakou obtíž, když dosáhneme cíle, po němž jsme toužili, a taky když nás přejde velká bolest. Kdo zažil ten pocit úlevy, tu lehkost v duši, když pominul žlučníkový záchvat, mi dá za pravdu. Pocit štěstí je vlastně pocit velké úlevy. Do někoho se zamilujete a trápíte se, že se s ním nemůžete obejmout. A čím víc se trápíte, tím větší pocit štěstí, když se vám se s ním obejmout podaří, se dostaví. Vypadá to, že čím víc trpíme, tím intensivnější štěstí potom prožijeme, když utrpení pomine. Smutné je, že je to úleva – tedy proces a nikoli stav. Úlevu lze prožít, nelze ji zakoušet trvale. Po záporných emocích se při úlevě dostaví emoce kladné, emoční stav se vyrovná a pocit úlevy a tedy štěstí se vytratí. Chceme-li ho prožít znovu, musíme nejprve znovu trpět. Není to blbé? Je, ale tak to funguje. Mozková chemie! Zkuste ji oblafnout a vyvolat si pocity štěstí bez předchozího trpění. Třeba alkoholem. Po euforii se dostaví bolehlav, blivno a deprese. O drogách ani nemluvě. Mozková chemie! Biochemické splašky v hlavě, které vyvolávájí pocity štěstí se vyčerpají a převládnou ty druhé. Pak nezbývá než trpět, dokud se nevytvoří rovnováha.
Takže je štěstí ta euforie, intensivní pocit štěstí, nebo je štěstí emoční klid, jakástakás pohoda bez výkyvů? No říkám, těžká odpověď… 😉

marci1

Zdraví, klid, pohodu, spokojenost, vážit si obyčejných věcí, radovat se z maličkostí, aby ho někdo měl rád a aby on měl rád někoho. 🙂

anonym

Ke štěstí ? Mušku jenom zlatou !

ponovotny

  • štěstí jako „bonus“ o který se sama nepřičiníš, nemůžeš nijak ovlivnit
  • pokud chceš jít „štěstíčku naproti“ tak vlastně jen komolíš význam slova štěstí (možná určitým způsobem zvyšuješ šanci)
  • z toho vyplývá, že proto abys měla štěstí, potřebuješ štěstí
  • s „být šťastná“ se to má tak, že se jedná se o pocit a nejsilnější je na základě nefalšované skromnosti a schopnosti ocenit i úplné drobnosti

Doplňuji:
MK44 mě motivuje k doplnění – k dosažení štěstí je nejlépe netoužít štěstí dosáhnout

gagaga

stesti ..

ahold

To je naprosto individuální.
A Zjentek má perfektní odpověď 🙂

gagaga

:)