EKSOT123

Číslovky ve slovech. Mají Němci všechno 142,8krát lepší?

My máme sedmikrásky, oni tisícikrásky – Tausendschön(chen)
My máme sedmilháře, oni Tausendlügner
My sedmispáče, oni Tausendschläfer
Taky máme sedmihláska hajního, oblíbeného „pouťového“ zpěváčka.
Němci mají mnoho slov s tisícovkou: Tausendguldenkraut (zeměžluč), Tausendkünster, Tausendskerl, usw.
 https://sternen­vogelreisen.de/tau­sendwoerter-1000/

V něčem jsou jen 10× lepší:
My máme stonožku, oni Tausendbein (Tausendfüßler)
My stolístek, oni Tausendblatt

Dobře, v něčem se vyrovnáme, sedmimílové boty mají také – Siebenmeilensti­efel.
Bohužel i slov se sedmičkou mají 1000 krát víc. Tak nevím, co je to za národ…?

Jakých je těch 7 krás sedmikrásky?

Nejlepší odpověď
annas

Neřeším německé názvy, souvisejí s etymologií. Zatímco my pro mnoho označujeme např. sto, u Němců je mnoho tisíc. Vložila jsem do diskuze příklad.
Je vidět, že uvažují v jiných číslech.

Odpověď na poslední otázku najdete v odkazu

A. "/Proč sedmikráska? Jiří Rejzek uvádí, že motivace sedm krás není zcela jasná. Květina příliš krásou nevyniká.

Zatím co Václav Machek vychází z toho, že k Bellis patřila i kopretina., má také květní lístky, ale mnohem větší.

Třeba v polštině je název stokrótka, stokrátka, v ukrajinštině stokorot, němčina Tausendschön = tisíc krás. (Německé schön možná pochází z češtiny).

Tudíž se zdá, že v druhé části bylo ne, tedy ne-kráska – bylinka zvláštní krásou nevyniká – ale že slovo znělo stokrátka, (stejně jako -krát ve dvakrát) vychází zřejmě z toho, že se okvětní lísky otrhávaly při oblíbeném věštění a žertování – má mě rád, nemá mě rrád … .

Sto je jen zaokrouhlené číslo, u nás se použilo číslo sedm. Něco podobného jako stonožka.

„Může původně sedmikráska špatně vyrůst v šestikrásku nebo osmikrásku?“

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/muze-puvodne-sedmikraska-spatne-vyrust-v-sestikrasku-nebo-osmikrasku

B. Jiný pohled na sedmikrásku, a to podle jejich účinků., tedy podle vnitřní krásy.

:1. Sedmikráska působí protizánětlivě a hojivě.
2. Povzbuzuje, působí proti jarní únavě.
3. Pomáhá při potížích močových cest a ledvin.
4. Je prospěšná při kašli a zahlenění dýchacích cest.
5. Podporuje činnost jater a žlučníku, čistí krev, odvodňuje.
6. Ulevuje při zažívacích potížích.
7. Zevně hojí nejrůznější kožní potíže."

https://ukocou­radoma.cz/sed­mikraska-chudobka/

Další odpovědi
Kepler

Asi jsou na tom stejně jako byli Indiáni. Uměli počítat jenom do pěti a vše nad tento počet bylo „eke – eka“. Akorát že Němci na to mají univerzálně „tausend“, aby to nevypadalo, že jsou troškaři. Znáš to: Deutchland, Deutchland über alles…

dudu

Opravdu je Deutchland über alles? A co německé výrazy pro metro, pomněnku a hlavně zákaznice nebo zátočina?

autacek

Tak odpověď je prostá, co u nás trvá rok, oni mají vyřešeno za den. U nás se totiž rokuje a u nich „dení“ (tagen). Jsou tedy nejméně 365× rychlejší.

Kelt

A jestli umíš maďarsky, tak v Maďarsku je obec Hatvan a to znamená v jejich jazyce šedesát. A co výrazy stožár, bratři v češtině.

mosoj

Mají 10 x více peněz a proto ukradli Slovákům 5 milionů roušek ( přeplatili je)¨a moc bych za to nedal, že nám takto seberou ty objednané ventilátory. Němci jich požadují 10 000 ks, což je celoroční výroba jedné firmy, ventilátory vyrábějící.
Kde je EÚ. To jsou již všichni zalezlí !!!!

EKSOT123

Kelt, sice je to z jiného soudku ale jo. Kromě 100žáru existují 100pař, mě100, tě100, 100dola, pasta a mnoho jiného. Pe3kovi bra3 spa3li, jak 8ahlí lo3 3mající pos3břené pi100le, o5 a o5 o106 s3leli.
Dudu, nechápu souvislost, ale názvy to jsou zajímavé, to jo.
Mosoj, to je tragikomické. Američani pro změnu chtěli přetáhnout německou firmu připravující vakcínu do Ameriky. Ale Asiaté to řeší jinak. Už jsem se na to dnes ptal, proč v Evropě nedokážem co v Číně – rychle operativně ve velkém začít vyrábět, co je akutní – testy, roušky, ventilátory, desinfekci. Třeba jsem zrovna četl článek o českých Vietnamcích, ti už si opatřovali roušky v lednu. V Korei, Taiwanu atd. jsou 7krát schopnější (nebo žeby 100 krát či 1000 krát?

annas

Vkládala jsem odkaz, ale jak vidím, neodeslala jsem je.

Němci víc zveličují než my. Vše souvisí s etymologií.

Význam číslovky tisíc přeneseně.

https://www.dwds­.de/wb/tausend

df

dudu: über alles in der Welt

Edison

Já taky počítám jedna – dvě – tři – málo – dost – hodně – moc – nevim… 😁 A celkem mi to stačí… 😁 Třeba platu mám málo. 😁