_Bůh_

Čím to je, že se drží inflace tak nízko?

Americká centrální banka uvolnila za poslední rok rekordní množství peněz, cca 20 % veškerých dnešních dolarů bylo vytištěno minulý rok.

Obdobně tomu bylo u eura. Každopádně ECB na boj s inflací rezignovala, a vymstí se jí to nehezky, zatímco ČNB se alespoň snaží. Byť kvůli rezignaci ECB bojuje tak trochu s větrnými mlýny.

Netiskly-li by v minulých 10 letech centrální banky zběsile biliony a neznehodnocovaly měnu (kvantitativním uvolňováním či kurzovým závazkem), ceny by po většinu té doby přirozeně klesaly. Dnes by inflace nebyla takový problém, lidé by měli našetřeno. Navíc by nebyla tak rapidní.

S tím, kolik bilionů centrální banky natiskly, mi v Česku přijde 14% inflace jako nízká odpověď. Samozřejmě druhotnou reakcí na chování centrálních bank je zdražování všeho. Přesto bych očekával vyšší inflaci. Co myslíte?

Jinak mám za to, že jediný způsob, jak se vymanit z inflace, je krytí měny zlatem. Nixon v minulém století zrušil zlatý standard, a od té doby inflace jen roste. Označil to za „dočasné opatření“. Dočasnost se nám protáhla na půl století. Měnová reforma a znovuzavedení zlatého standardu je jediná možnost pro stabilizaci měny. Ve veřejném prostoru to však není téma, tudíž nás čekají další roky znehodnocování našich peněz. Dříve či později se dostaneme na inflaci 69 %, která je dnes v Turecku.

Odpovědi
Pepa25

Inflace NENÍ o peněžní zásobě a právo proto v zemích s kvalitativním uvolňováním nemají vyšší inflaci než jinde.
Návrah zlatého standardu není řešení a nikde a nikdo o něm neuvažuje.

Disraeli

Samozřejmě nesmyslný dotaz, ale pokud si lidi mysleli, že ekonomika jde do..... inflace stoupá v důsledku covidu a (nejen) války a migrační krize, tak to byla doposud ještě pohoda, teprve TEĎ bych se začal bát, protože ČNB se chystá s tím NĚCO udělat. 😂 A vždycky, když ČNB začíná být aktivní a snaží se něco řešit, tak ve skutečnosti to jejich jejich „řešení“ tvoří problémy na trhu a vůbec v ekonomice. Jejich snaha ovládnout a určovat kupní sílu, kurzy, úroky a podobně… zkrátka a dobře bych se v ČR připravil na jejich regulaci, která ještě přileje olej do ohně :D a teprve začnou ekonomické problémy.
Samozřejmě i MFČR a „kompetentní“ vlády všeobecně, ale to je o něco menší pán, než ČNB.

_Bůh_

Jozef: Od roku 2017 vzrostlo globální množství peněz o 42 %. Čeští i zahraniční ekonomové varují před dalším tiskem peněz. Je logické, že čím větší zásoba něčeho je, tím menší má hodnotu. Proto má drahokam vyšší hodnotu než voda. To mi teda vysvětli, o čem je inflace, když ne o peněžní zásobě, a v čem se deseti tisíce ekonomů mýlí.

O zavedení zlatého standardu uvažuje Rusko. Současně v zemích, kde za oficiální měnu platí bitcoin (Salvador a další), v zásadě funguje zlatý standard, neboť butcoin je množstevně omezený stejně jako zlato. Peníze oproti tomu, jsou jen bezcenné papírky, které si banka natiskne za vteřinu stisknutím tlačítka na počítači (peníze se dnes již z valné většiny fyzicky netisknou).

O zavedení zlatého standardu se neuvažuje jen proto, protože další tištění peněz pumpuje ceny nahoru (akcií, nemovitostí, komodit…), tj. bohatým lidem se zvyšuje majetek, chudí zažívají potravinové krize. Rozdíl mezi bohatými a chudými je popsán snad ve všech zemích, a všude roste. Nixon s námi zatočil na roky dopředu 🙂