Kiti

Čím je způsobené „mihotání“ vzduchu?

Hlavně v létě, nad rozpálenou dlažbou nebo nad kolejemi a podobně

Nejlepší odpověď
gecco

Vzduch se od rozpáleného povrchu ohřívá a v nepravidelných proudech stoupá vzhůru – a protože index lomu světla je závislý na teplotě prostředí, paprsky světla se v čase proměnlivě (nepravidelně) lámou a předměty za takovýmto proudem vzduchu se jakoby tetelí.

Další odpovědi
klumprt

Různě teplý vzduch má různou optickou hustotu, světlo při přechodu s opticky řidšího do hustšího prostředí se láme mění směr. Podobný princip jako ten, co způsobuje, že člověk stojící v bazénu má jakoby krátké nohy. Nad rozpálenou silnicí se míchá horký vzduch s o něco studenějším vzduchem a to způsobuje to mihotání.