Kanovka

Cikán x Rom

Zajímalo by mě, jak je to z hlediska českého jazyka správně, zda by se mělo říkat cikán, či rom.

Nejlepší odpověď
annas

Podrobné informaci o vzniku pojmenování a jeho spisovnosti najdete na stránce:

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-prirozenejsi-rom-nebo-cikan

Další odpovědi
Berušinka

Samozřejmě CIKÁN, tak se jim říká všude. Rom si jen vymysleli a my jako idio** jim tak musíme řikat, jinak by to byl rasismus, že =(. Je tu smutný.
Doplňuji:
*to smutný

lukas.zmizik

z hlediska ceskeho jazyka jsou spravne obe varianty, nicmene cikani neboli romove si oznaceni „rom“ nevymysleli, cikani jsou jen jedna z mnoha odnozi romskeho etnika. tak jako mate skiny a ti se rovnez deli do nekolika skupin.

Berusinka: dnes si nevyberes, ja s lidma pracuji, nerozumim tomu, proc sem s cikanama mel vzdy lepsi zkusenosti nez s bilyma. nemam to z novin ani casopisu, jsou to moje osobni zkusenosti. mohu toto tema rozvest do dalsich podrobnosti, a nakonec bych skoncil u toho, ze nejvetsi neandrtalci a dobytkove jsou pro mne studenti gymnazii, kdysi elita naroda, dnes nepouzitelna uboha havet a dobytek…

eva

Můj přítel je cigán a používají v rodině pouze tento výraz, přestože jsou ze skupiny Rumungrů a název Rom jim náleží. Zato naše sousedka, taky cigánka, ze skupiny Sintů, se za to asi stydí, protože za 11 let co ji znám, nikdy nevyslovila že je cigánka. Vždy jen že je Romka nebo že " není Češka " .

žolik

tak mám dojem že i mezi něma jsou rozdíli,už jsem se také setkala s tím že se stidí někteří za původ,než bi řekl/a tak řekne že je jížan,např chorvat,řek,i­tala atd.