Toruk

Je přirozenější RÓM, nebo CIKÁN?

Za komunismu jsme neznali jiné označení cikánů, než „cikáni“. V dnešní době mám pocit, že se to považuje za urážku spoluobčanů tmavé pleti a místo toho se dosadilo označení jmenovaného etnika „rómové“. Jak to vlastně vzniklo, že „cikán“ je hanlivý výraz? Dříve to bylo normální i pro ně. Přijde vám přirozenější „róm“, nebo „cikán“?

Nejlepší odpověď
annas

"Pojem Cikáni se všeobecně používá jako souhrnné označení různých větví
(skupin) národa, pocházejícího původně z Indie, jehož nejznámějšími představiteli jsou Romové a Sinti.

Romové jsou původní cikánské obyvatelstvo žijící přibližně ve východní Evropě, Sinti přišli do západní Evropy již ve středověku a dodnes zde žijí.

Použití výrazu cikán je neméně sporné jako i nejasnosti jeho vzniku, přičemž lze najít jak argumenty pro tak i proti. Nehledě na rasismus a diskriminaci romského obyvatelstva má v mnoha zemích toto označení někdy více někdy méně hanlivý přídech, je někdy užíváno až jako nadávka. V mnoha případech se pak jednalo o pojem užívaný policejními aparáty ke kriminalizování cikánského obyvatelstva. To vedlo k tomu, že v mnoha případech se začalo užívat označení Romové jako souhrnného názvu pro všechny skupiny (jak bylo usneseno na sjezdu Romů v Londýně roku 1971) .

I toto řešení je však zčásti nejednotné. Kritizována je hlavně skutečnost, že pojem Romové, pokud je užíván souhrnně, nerespektuje existenci jiných skupin cikánského národa. Tento název, jakkoli politicky korektní , diskriminuje jiné. Tento názor je zastáván silně v Německu , kde je podporován i skutečností, že svaz Sinti Allianz Deutschland (jeden ze dvou velkých cikánských svazů v Německu) označení cikán považuje za neutrální a za správné, protože zahrnuje všechny cikánské národnostní skupiny.

V popředí však zůstává rozhodnutí a přání všech těchto skupin, vyhnout se pokud možno často hanlivému označení cikán, takže jako politicky korektní je nutno označit používání pojmu Romové resp. Romové a Sinti (jak je zvykem v Německu).

I v České republice je výraz cikán považován za hanlivý a rasistický. Díky „lidové tvořivosti“ však vznikly v českém jazyce současně desítky jiných urážlivých až rasistických označení pro cikány, které většinou reflektují převažující snědou barvu pleti tohoto etnika."

Zdroj: http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2007-2009/vyznam-slova-cikan

Další odpovědi
anonym

Odjakziva cikan je a zustane.My take pro ne nejsme cesi,ale gadzove,je to slovo z jejich cikanske reci a u nas zas cesky-cikan.

quentos

oni sami si prý odjakživa říkaj cikáni, takže přirozenější bude asi takto. Taky nechápu, kde se vzal ten hanlivbý nádech. Kdesi jsem četl (Reflex?), že cikáni byli zvláštní skupinou (jinak slušných ;{))> Romů a právě tato skupina že prý kradla, loupila a vraždila. Jenže je to v rozporu s první větou. Tak taky nevím… někdy mi přijdem že ani oni pořádně nevěděj, co chtěj

SinceX

Takže nejprve, cikán je zastaralé slovo a vymysleli si ho sami „rómové“, tak by to neměli správně brát jako urážku. Pro dnešní den, je samozřejmě přijatelnější pro ně „róm“ než „cikán“. Ale vždy je pro mně snažší jim říct „cikáni“, každopádně lepší než jim vznešeně říkat „romove“, když na vyjímky nepracují..

anonym

Ja jim rikam tak,jak chteji,tedy Romove.cikani pry byli kocovnici.

led

neviem, čo je urážlivé na oslovení cikán. Skúste si zadať do google prekladača slovo „cikán“ a dajte príkaz na preklad do ktorejkoľvek reči – skoro vždy sa nájde národný výraz.
zadajte slovo „rom“ objaví sa buď rovnaký výraz/cikán/ alebo žiadny

Michal

Cikán se používá velmi dlouho a proto nepůsobí tak šroubovaně jako róm.Důležité je soužití,či nevraživost k této menšině a naopak.Potom je jedno,jak ji pojmenujete.

anonym

cikani byli kocovny narod,ktery mel sve trdice,dnes uz jsou daleko od mysleni a zpusobu zivota tehdejsich cikanu,zustala jen nelaska k praci ted to jsou romove

kapka

Jako studentka romistiky si dovolím tady vysvětlit, jak je to doopravdy, tedy jak se to vyučuje ve škole. Označení Rom vzniklo ze slova Dóm. Dómové jsou příbuzní Romů v Indii. Srozumitelný článek zde http://www.ro­manovodori.cz/et­no/romove-indie-evropa/?PHPSES­SID=187f4ed7b71614e4ed23­832cf0a70baa
Označení cikán vzniklo z označení Atinganoi, toto pojmenování si Romové sami nevymysleli, přišli k němu před staletími naprostým omylem. Správné je tedy Rom.

Zdroj: škola, odborná literatura

anonym

I kdyby se jim říkalo jakkoli,rozhodující je jejich chování.Pro mě jsou to cikáni.Ostatně – oni si tak mezi sebou říkají.
Ještě jsem neslyšel o rómské stupnici.Co není…

FOG

My jsme jim na Morave rikali „CIGANI“.
A toz tak,vcil me povezte.
PS: Kdyz se reklo ,ze nekdo cigani = ze lze.

Daneta

Prosím vás, proč se každý vyjadřuje k věci které vubec nerozumí?
Jsem Romk a my Romové, máme/ romani číp/ /Romský jazyk/ a v žadném připadě to není cikánsky číp-
Starý Romský pozdrav zní, /Romale sar džives?
Překlad zni. Roma jak žiješ?

Co se týče oslovení Gadžo, toto osloveni prameni z historie,poněvadž Romové kočovalí a sami nemělí žádné své území/ stat/ a je pravda, že neznalost státních útvarů a států jako takových ,tak automaticky byl každý nerom Gadžo, toto osloveni je pro všechny národy . Kdo není Rom, tak je gádžo, V žádném případě slovo Gadžo neni hanlivý výraz pro majoritní většinu.
Za případné odpovědi děkuji i když se domnívám,že se to stejně zvrhne na nic neřešící a ponižující rasistické připomínky .

kapka

Daneto, koukla jsem na tuhle starou otázku úplnou náhodou a vidím, že jste sem před hodinou dala příspěvek do diskuse. Chápu Vaše rozhořčení.
Jestli Vás to potěší, jsou tu i uživatelé, kteří se do Romů nenaváží a dá se s nimi na toto téma rozumně komunikovat.
Vy jste zatím druhý Rom, vlastně spíš Romka, o které na Odpovědích vím. Přeji hezký večer. kapka