annas

Chybí-li vůle, říká se kdyby. Je zbytečné o kdyby spekulovat? Kdo chce dosáhnout nemožné, musí se vzdát všeho možného?

„Když chybí vůle, říká se kdyby?“ „Kdo chce dosáhnout nemožné, musí se vzdát všeho možného?“ Patricie Holečková

https://aforis­my.webnode.cz/u­kazky-epigramu/

Kdyby nebylo kdyby,. nebyly by chyby? Platí?

1." Nikdy se nedívej zpět! Protože, kdyby se Popelka vrátila pro střevíček, nikdy by se z ní nestala princezna"?

2.„Kdyby každý dostával jen tolik, kolik sám dává, nebylo by bohatých. Kdyby každý dával druhým tolik, kolik dostává, nebylo by chudých“?

3.„I ty největší problémy by se daly vyřešit, kdyby nám v tom nepřekážela hromada malých“?

Patrie Holečková
https://aforis­my.webnode.cz/a­forisma/

Obrázek
https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2014/12/31/19/44/rou­nd-585247_960_720.jpg

Nejlepší odpověď
Drap

Myslím, že nejde jednoznačně odpovědět. Záleží na situaci a na dalších podmínkách. Někdo dosáhne nemožného relativně snadno bez velkých obětí, jiný je ochoten a obětuje vše možné a stejně se mu to nepodaří. Někdy je dobré diskutovat i o kdyby.
1.Někdy je dobré podívat se zpět a připomenout si své chyby pro poučení.Jinak minulost je už pryč, nezměníme ji. Měnit a ovlivňovat můžeme jen budoucnost.
2,Souhlasím s tím. Bohužel, takového stavu lidstvo nikdy nedosáhne.
3.Ano, někdy to tak bývá. Je dost obtížné někdy určit, který problém je nutné řešit jako první.

Další odpovědi
hapiky

Význam slova kdyby má smysl jako každé jiné slovo. To je jen někteří odsuzují, aby vypadali moudře či realisticky, např. Kdyby jsi včera nepil ohnivou vodu, nebyl bys dnes pod obraz, nebo: Kdybychom neměli Měsíc, nebyl by na Zemi život apod.
2. Velmi dobré přísloví. Je jen otázka, jestli by potom všeobecný vývoj nestagnoval.

Kepler

Spekulovat o nemožném je vcelku zbytečné. Už jako malý kluk jsem znal toto veršované moudro:
Kdyby byly v řiti ryby, netřeba by rybníka
strčím prstík do p…, vytáhnu si kapříka…
No a tak filosofujeme, co by bylo kdyby. Kdyby jeden chlap nebyl takový škrťa, mohl jsem mít krásného Mercedesa. Nechtěl mi ho darovat, sviňa…

annas

Ad Kepler,

často jsem to slýchávala, trochu pikantněji, už přesně nevím, při které příležitosti.

Je to hypotetická úvaha omezená podmínkami.

„Kdyby tudy proje vlak, byl by z tebe bramborák“. To je dětská říkanka.

hapiky

Slovo kdyby je zásadní i v těch největších vědeckých kruzích.

annas

Kdyby se používá v podmiňvocím způsobu přítomném , v minulém už minimálně. protože vyjadřuje podmínku nesplnitelnou. spočívající v tom, že daný děj v minulosti měl/mohl proběhnout jinak,

Kondicionál přítomný nikdo nezatracuje, ale jde jen o úvahy, děj hypotetický, který se zpravidla vrací do minulosti, takže už nic z toho se nedá splnit.

Třeba při vědeckém výzkumu vědci uvažuji, co udělali špatně,. kdyby misto x dali y, takže jde o určitý postup. Zde je úvaha v pořádku.

Ale i z toho plyne, že kdyby jsou chyby.

Jinak běžně platí, že " je neužitečné spekulovat o tom, co a jak by mohlo nastat, kdyby byly splněny nesplnitelné podmínky; je k ničemu jalově hypotetizovat"

https://cs.wik­tionary.org

Přece

https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/kdyby_neby­lo_kdyby,_neby­lo_by_chyby
--

Přece nemůže nikdo vědět,. co by se stalo, kdyby padal trakaře atd. Jsou to opravdu jen domněnky,. úvahy, co by., jak by …

Proto je třeba užívat s mírou – třeba jako přání, obavu nebo rozkaz.

--
Ale i kdyby s pohledem do minulosti se dá vyjádřit jinak.