ADAAAM ^¬^

Černá Hora neboli Monte Negro, vládne zde demokracie či monarchie?

Nejlepší odpověď
Kepler

Pokud myslíš stát Crna Gora, je to parlamentní republika s vládou vzešlou z demokratických voleb.(wiki)

Další odpovědi
Gestas

Je to tak, jak říká Kepler. Jen si dovolím polemiku s tím, jak stavíš monarchii do protikladu s demokracií.
Existují 3 typy monarchií-absolutistická, konstituční a parlamentní (poslední 2 typy se často pletou-v konstituční má král určitou moc danou mu ústavou, v parlamentní je to opravdu jen „kladeč věnců“ bez reálné moci).
Absolutistické monarchie demokratické rozhodně nejsou, avšak u konstitučních (např. Jordánsko) a parlamentních monarchiií se už jedná o demokracie.

aliendrone

S mírou výhradou souhlasím s Keplerem – je tam stejný režim jako u nás – dementokracie.

Jinak na mne zapůsobila odpověď Gestase (i když je chybná). Monarchie (konstituční i parlamentní) se od dem(ent)okracie liší tím, že její nejvyšší představitel (ať již má reálné pravomoci či jen ceremoniální figurka) NENÍ volený. Nicméně dávám palec, to jsem tedy NEČEKAL!! ;) :)

Gestas

aliendrone: Takže Velká Británie podle tebe není demokratická?

aliendrone

Velká Británie je PARLAMENTNÍ MONARCHIE, hlavou státu je královna Alžběta II. viz https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Spojen%C3%A9_kr­%C3%A1lovstv%C3%AD#Vl­%C3%A1da_a_po­litick%C3%BD_sys­t%C3%A9m

Parlamentní monarchie NEVYLUČUJE demokratické prvky. Přesto je to MONARCHIE. V monarchiích platí striktní pravidla následnictví, pokud dojde (např. z důvodu vymření panovnického rodu) k volbě nového panovníka, tak je to POUZE záležitost vybraných jedinců, nikoliv všech občanů. (V Británii by v takovém případě nového panovníka volila sněmovna lordů myslím, nevím jistě. Sněmovna lordů [členství] je dědičná záležitost, popřípadě jsou členové jmenováni panovníkem – NIKOLIV voleni občany.)

Pravidelně občany (nebo jejich volenými zástupci – poslanci) „volený král“ se jmenuje PREZIDENT [bez ohledu na jeho pravomoci] a systém s pravidelně občany/poslanci „voleným králem“ se nazývá DEMOKRACIE. V monarchii je ROZHODUJÍCÍ kdo má hlavní slovo. V palamentní monarchii je to parlament (tedy všemi občany volení zástupci), proto můžeme o Spojeném královstí hovořit jako o demokratickém státě NAVZDORY faktu, že je to MONARCHIE.

Co je na tom divného? ;) :D :D

Gestas

A ještě něco. Nepleteš si (stejně jako tazatel) slova demokracie a republika?

Henry1660

Taky bych řekl. :D
Ale podle mě nemá panovník v konstituční monarchii nějakou zvláštní pravomoc.. má menší „moc“ než prezident ČR..

Anikitos

aliendrone
Ale, může být volený.
Navíc to že je to demokratická monarchie neznamená hned, že je panovník volený – jen je tam nějaká další vláda vláda, kterou si ”zvolí lidé” a panovník jedná ve prospěch lidu.

monarchie – vláda jednotlivce ve prospěch státu, národa…
tyranie – vláda jednotlivce v prospěch onoho jednotlivce…