Kepler

Bylo už nějak věrohodně objasněno, proč někteří lidé přejdou bosýma nohama přes žhavé uhlíky bez popálení?

Zatímco jiní se popálí?

Nejlepší odpověď
annas

"Oheň, který nepálí: Jak se chodí po rozžhavených uhlících

Je objektivně prokázáno, že projít bosýma nohama po žhavých uhlících je možné, aniž by si člověk z této zkoušky vlastní vůle odnesl ošklivá zranění. Zázrak zde tkví v jednoduchém fyzikálním principu předávání tepla mezi dvěma tělesy. Teplo se vždy přenáší zářením, prouděním nebo vedením. V případě kontaktu kůže a žhavého uhlíku se jedná právě o třetí zmíněnou variantu.

O tom, kolik tepla se převede, rozhoduje doba kontaktu, rozdíl teplot, tepelná vodivost těles a jejich vzdálenost. Pro ilustraci si představte situaci běžnému člověku jistě bližší: když sfouknete svíčku, špička knotu stále doutná. Každý, kdo zkusil uhasit doutnající knot prsty, ví, že tak musí učinit beze strachu rychlým a pevným stiskem. Kdo se zalekne a zaváhá, stiskne málo a ucukne, ten se spálí."

Mýtus
Zkouška plamenem
Tajemství zázraku
Správná teplota
Magie lidské pokožky
Přípravu na zázrak nelze podcenit

"Věřit a vykročit

Neopomenutelný význam chůze po žhavém uhlí je rituální. Představuje vyjádření víry či sebeobětování božstvům. Sociologové se domnívají, že rituál chůze ohništěm měl funkci – dnešní terminologií řečeno – teambuildingu. Společné zahájení obřadu, které vyústilo v průchod žhavými uhlíky všemi zúčastněnými, je spojeno zároveň se společným prožíváním strachu a následného pocitu uvolnění z překonání sebe sama. Ti, kteří již proces absolvovali dříve, pak zasvěcovali ty, které čekala neznámá zkouška poprvé. Mimořádně silné a hluboké zážitky stmelovaly kolektiv a pomáhaly udržet silné sociální vazby v daném společenství"

https://www.sto­plusjednicka.cz/o­hen-ktery-nepali-jak-se-chod

Další odpovědi
Bobek 2

Článek na Wikipedii ( https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ch%C5%AFze_po_%C5%BE­hav%C3%A9m_uh­l%C3%AD ) uvádí: „Jde-li člověk bos po žhavém uhlí určitou rychlostí, neměl by si chodidla spálit, toto je jen jedna z vícero hypotéz. Zatím žádná ze všech těchto hypotéz nebyla stoprocentně potvrzena.“ Žádné důvěryhodné zdroje k tomu ale neuvádí.

Ten článek ve 100+1 (https://www.sto­plusjednicka.cz/o­hen-ktery-nepali-jak-se-chodi-po-rozzhavenych-uhlicich – jestlipak bude taky část odkazu useknutá?) také tvrdí „je objektivně prokázáno“, ale žádné důvěryhodné zdroje k tomu „objektivnímu prokázání“ neuvádí.

Podle článků, které se tomu věnují, vesměs rozhodujícími fyzikálními faktory mají být doba kontaktu, rozdíl teplot a tepelná vodivost, tedy v zásadě nezáleží na tom, který člověk tím ohništěm prochází.

K „věrohodnému objasnění“ to má nejspíš daleko, ale zřejmě jde o zkušenost natolik rozšířenou, že ji nelze ani věrohodně popírat.

Ametyst

Jistě o tom ví hodně Jaroslav Dušek, který toto absolvoval.
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=10UePxpyf­s0

Drap

Ze zkušenosti mohu říct, že je ten blok pouze v hlavě a opravdu ti nepálí,