Filip84

Bylo jídlo ve školní jídelně, které jste skutečně nesnášeli?

Nedávno jsme vzpomínali s bývalou spolužačkou (ona je, teda, o tři roky mladší, já si ji ze školy vůbec nepamatuju, ale spolužačka to je! 😂), že nám ve škole vařili docela dobře.

Jednak tam byla taková ustálená sestava, prakticky všecko zkušené ženské, no a potom, jako fakan to člověk vidí třeba i jinak, ale dneska vím, co to je za facha se sejít takto v 6–7 AM a navařit do 10–11 AM, co já vím, vařily pro oba stupně, 1,500 obědů v pěti, šesti lidech? A té techniky v té školní jídelně taky až tak nebylo. No a když se vaří ve velkém hrnci (teda cokoli jiného, než asfalt 😅), tak stačí opravdu málo a něco není úplně tak, jak by mělo být. V hospodě se to vyhodí, nebo to zdlabe personál, protože je toho málo a protože hospoda prodává službu, nikoli jídlo, a ta služba to jídlo zaplatí i s tím, že se občas něco nepovede. No ale ve školní jídelně nemůžeš vyhodit 150 kg nudlí, jako. To by pro báby přijeli „kluci ze státní“, jako (ne, za Husáka už jsem do školní jídelny nechodil, ale tak, člověk nikdy neví! 🤦‍♀️😅). No a potom ještě vařily poctivě, od píky, ještě to nebylo nějaké to „kuřecí pokušení s rýži“ (https://necyklo­pedie.org/wiki/Ku%C5%99e­c%C3%AD_poku%C5%A1en%C­3%AD_s_r%C3%BD%C5%BE%C3%­AD), a i když spolužačka je přesvědčena, že nám vařily báby bramborovou kaši z prášku, tak já si to nemyslím. Bavili jsme se o ní, no a já jsem říkal, že to je prostě cenovým stropem, že dobrá kaše potřebuje hromadu mléka a másla, a ideálně taky trochu smetany, no a kde by na to – chudák báby – vzaly, když bylo na celý oběd, třeba třicet tři korun v surovinách, že? Tak ona potom, taková ta jídelnová, kaše tak vypadá, jako práškovaná.

Nicméně stejně byla jídla, která jsem pravidelně odhlašoval, třeba jahelný nákyp, nebo sladká rejže, z toho se mi zvedá kufr, i když to jenom slyším. Na druhou stranu, když byla gulášovka a buchtičky s krémem, tak ty buchtičky měly opravdu výborné! Na druhou stranu, na jejich gulášovku, nebo vepřovou se zelí a knedlí vzpomínám dodnes! 👍

Pak jsme se shodli na „kontroversních“ jídlech, jako byl špenát (protože byl z protlaku, někdy to byl takový hodně šedivec), špenátová polévka (taky z protlaku, že jo, někdy byla fajn, někdy se nedala žrát), písmenková polévka (protože ta písmenka byla rozvařená na šrot), no a krupicová kaše, ta byla taky jak kdy.

Jak jste to měli vy? Chodili jste do školní jídelny rádi, nebo z donucení? Bylo jídlo, které jste vysloveně nesnášeli, nebo naopak milovali?

Nejlepší odpověď
da ny

Úplně jiné jídlo (= úplně jiná odpověď, další úplně jiná odpověď zde není a nebude!).

Nám ve škole vařili velmi chutně, ale pár jídel jsem tehdy „nemohla“. Byla vždy 2 jídla (odlišná pro 1. a 2. stupeň ZDŠ). Paní kuchařky mi dali vždy druhé jídlo.
Můj seznam:
Žlutá hrachová kaše
Rýžový nákyp (jáhly asi nebyly 😉
Žemlovka z veky a jablek (dnes ji jím, ale ne pouze s jablky, ještě s tvarohem, z vánočky a se sněhem z bílků).
Mléčnou polévku s nudlemi, jsem v první třídě, po naléhání soudružky učitelky „Musíš“, vrátila do talíře.
Jinak jsem celých devět let zbaštila všechno.

Další odpovědi
Ametyst

Úplně jiné jídlo (= úplně jiná odpověď, další úplně jiná odpověď zde není a nebude!).

Buchtičky se šodó. To radši suchý chleba.

marci1

Úplně jiné jídlo (= úplně jiná odpověď, další úplně jiná odpověď zde není a nebude!).

V poho. Kdyby ji vařili, tak dršťkovou. 😄
Teď se vaří „falešná“ dršťková z hlívy ústřičné a tu mám ráda.

GM

Úplně jiné jídlo (= úplně jiná odpověď, další úplně jiná odpověď zde není a nebude!).

Nikdy jsem ve školní jídelně nejedla.

Rokio

Špenát a / nebo špenátová polévka.

Špenát, špenátová polévka a buchtičky se šodó.

Na učňáku ale vařili znamenitě. Na základce to bylo horší.

jirka F

Úplně jiné jídlo (= úplně jiná odpověď, další úplně jiná odpověď zde není a nebude!).

Vepřové žebírko po srbsku. A ještě Italský guláš.Do konce života jsem se zařekl že už něco takového nesním.

zjentek

Úplně jiné jídlo (= úplně jiná odpověď, další úplně jiná odpověď zde není a nebude!).

Špenát, jahelný nákyp, sladké rýže, krupicová kaše a ty buchtičky. Ostatní bylo v pohodě.

Alesh

Úplně jiné jídlo (= úplně jiná odpověď, další úplně jiná odpověď zde není a nebude!).

rajská polívka + nudle s mákem… většinou dělali tuto kombinaci polívky + hlavního jídla… a já pak byl kompletně bez oběda ☹

iceT

Úplně jiné jídlo (= úplně jiná odpověď, další úplně jiná odpověď zde není a nebude!).

Co mi školní jídelna zhnusila, byla čočková polívka, ani teď nemám potřebu ji vařit, ale čočka na kyselo mi chutná. Mě doma naučili sníst skoro všechno, takže asi tak.
V jídelně jsem snědla i rajskou omáčku, které jsem se doma vyhýbala. Nezapomenu na UHO s kouskem masa a bramborovou kaší, která byla vždy dobrá, nebo Plovdivské maso s těstovinami, což byly kousky masa asi s lečem, to bylo dobré, ale těstoviny byly blé, to víš, tehdy byly snad jen kolínka a nic víc.

aliendrone

Úplně jiné jídlo (= úplně jiná odpověď, další úplně jiná odpověď zde není a nebude!).

Tak já jsem tzv. „vděčný strávník“, sežeru prakticky téměř všechno, co se mi předhodí. Což ale neznamená, že nejsem vybíravý. Jen si prostě na jídle které „nemusím“ nepochutnám.

Mezi neoblíbené hity patřila hrachová kaše. Nwm proč, ale jinak celkem dobré jídlo (pokud se umí uklohnit) v hromadných žrádelnách DĚSNĚ prasili (přitom čočku uměli slušnou). Nebo mléková polévka, ta byla hnusná vždy. Buchtičky se šodó, škubánky, eh, bylo toho DOST.

Ale jinak mi třeba nevadila UHO (univerzální hnědá omáčka). Zvláště vhodná byla na kolínka, špagety a pečeně. Co mi přijde VELMI zvláštní je, že mi jely masivněžrádelné KOPROVKY (nebyly z nejlepších co znám, ale mně chutnaly) i svíčkové. Ono je to asi o vkusu každého soudruha tyhle kákstronomické vychytávky. 😉 😄

cochee

Úplně jiné jídlo (= úplně jiná odpověď, další úplně jiná odpověď zde není a nebude!).

Protože dobré prase všechno spase, tak já jsem jedl vše – ve ŠKOLNÍ jídelně. Něco jiného ale byla školka, ještě dnes, když si na to vzpomenu, se mi zvedá kufr. Tam jsme totiž dvakrát týdně dostávali dušené ledvinky. Fór byl v tom, že suroviny na oběd zaváželi do kuchyně tentýž den ráno a kuchtíci (nevím, kdo tam vařil, nikdy jsem nikoho z kuchařů neviděl, ale vařilo se zcela jistě přímo v té školce) nemohli provést to, co se správně s ledvinami má udělat, totiž namočit je předchozí večer přes noc do mléka. Výsledkem byl dvakrát týdně talíř vnitřností, které SMRDĚLY CHCANKAMA – nevymyslel jsem hrubější popis této situace, to, co jsem napsal, zdaleka nevystihuje hrůzu toho jídla… Dospělo to do stadia, kdy, když učitelka oznámila, co je k obědu, nestihl jsem doutíkat na wc a šablenka broušená na dvě strany byla mezi námi na xylolitové podlaze školkové učebny.

Lgee

Sladká rejže.

jepik

Úplně jiné jídlo (= úplně jiná odpověď, další úplně jiná odpověď zde není a nebude!).

dnb

Krupicová kaše.

K ní mám odpor dodnes.

Kajoch

Úplně jiné jídlo (= úplně jiná odpověď, další úplně jiná odpověď zde není a nebude!).

Za mne asi jen pajšl. Jinak jsem byl tehdy nenáročný všežravec.

Medulka.013

Úplně jiné jídlo (= úplně jiná odpověď, další úplně jiná odpověď zde není a nebude!).

Do školní jídelny na základní škole na 2. stupni jsem byla jednou, tak nemohu porovnat. Ale na učilišti zemědělsko-zahradnické školy mi chutnalo – jenom byly celkem malé porce. Jediné, co jsem vždy dávala na stranu byla osmažená cibule na plněných knedlících.

Jan Kunčar

Špenát a / nebo špenátová polévka.

makos

Úplně jiné jídlo (= úplně jiná odpověď, další úplně jiná odpověď zde není a nebude!).

KO-PRO-VKA !

Manfred05

Jahelný nákyp.

agentpv

Úplně jiné jídlo (= úplně jiná odpověď, další úplně jiná odpověď zde není a nebude!).

kapusta (protlak) s hnusnými bramborami a tlustým masem – ale pokud si to vařím sám a z kapusty, tak super

a dál: drožďová pomazánka, drožďová polívka, …

Filip84

Medulka: Proč? Ta cibule byla spálená? Nebo jsi – spíš – na sladké? 😃

Medulka.013

Tak na sladké jsem až moc, ale ta cibule byla taková chutově hořká. Ale knedlíky mám stejně nejraději ty ovocné.

Filip84

Medulka: Když byla hořká, tak byla spálená – vždyť to říkám! 😃😅

Filip84

cochee: Ledvinky se ale nemusí namáčet přes noc do mléka.

Netvrdím, že to nefunguje, funguje to, ale není to nutné.

Já jsem měl za to, že už jsem anketu skrze ledvinky dělal. Až teď, na základě té Tvé odpovědi, jsem si ty svoje otázky prolezl a zjistil, že nedělal. Nevadí, uděláme, ale samozřejmě i tak napíšu, jaká je jiná možnost, a vlastně je to i officiální technologický postup, já ani jiný neznám, a ani mne moc jiný nenapadá:

takže, když vytáhnu ledvinky s chladničky, že je budu, jako, vařit, tak tak, jak jsou, celé, je hodím do misky se studenou vodou, no a na plotnu dám hrnec, a jak mi v něm vaří voda, tak do něj ty ledvinky vrazím. Nachystám si mísu se studenou vodou a síto (v létě do té mísy vrazím i led, teď to není potřebné). Jak ty ledvinky pustí šlem, tak je sleju do toho síta a okamžitě vrazím do té mísy s ledovou vodou. Jakmile jsou studené, tak je dám zase do toho síta, opláchnu pořádně studenou vodou, a do čisté, studené, vody zase namočím.

Ten hrnec, ve kterém jsem je blanšíroval poprvé, vymyju a dám do něj vařit další vodu. A celý postup opakuju, a to tak dlouho, až prostě ten pach moči necítím.

Potom je pořád nechám ležet v té čisté studené vodě, a pokud se mi ta voda zabarví, tak ji prostě vyměním. Pak vezmu tu jednu ledvinku, položím si ji na hadru, a jak to z ní nekape, tak jí nakrájím na tenké plátky (tak 0.5 – 0.8 cm). A ty plátky zase vrazím do mísy s vodou. A vždycky jeden plátek vyndám a odkrájím mu ty močovody (to dostane kočka, jí to šmakuje i syrové). A z každé ledvinky ke 2–3 plátkům čichnu, a pokud ještě pořád cítím moč, tak zblanšíruju, ještě, i ty pokrájené a močovodů zbavené plátky.

No a až to mám takto pokrájené a močovodů zbavené všecko, tak rozehřeju v hrnci sádlo, na tom ty ledvinky řádně orestuju, vyndám, pak orestuju v tom vejpeku cibuli, podleju vodou / fondem / vejvarem (většinou fondem, protože vepřového ořezu mám vždycky dost, tak si ho dopředu udělám) podusím cibuli, a tím i deglasíruju připečeniny, no a pak tam vrátím ty ledvinky, zarestované, podleju dostatečně vodou / vejvarem / fondem, opepřím a dusím, až jsou prostě měkké. Jo, a v zimě ještě přidávám mouku, takže jak podusím tu cibuli, vyrestuju na tuk, vrazím tam pšeničnou mouku, orestuju, až je tak lehce hnědá, zaleju fondem, vezmu metlu a šlehám a podlévám fondem a šlehám, tak 15–20 minut, až je z toho, prostě, roux. No a pak přidám ledvinky, doleju fondem, opepřím, přikryju, dusím, jakoby tam ta mouka nebyla.

Funguje to velice dobře, akorát nejsou ledvinky jako ledvinky, takže někdy blanšíruješ 2×, někdy 6×.

cochee

O tomhle jsem neslyšel, jestli to funguje, tak fajn, o odstranění doprovodných tkání samozřejmě není nutno hovořit. Ve školce evidentně nedělalí ani jeden z postupů.

jepik

Jedl jsem vše, žádné jídlo nebylo špatné. Chuťově kolikrát lepší než v restauraci.

Filip84

IceT: Odpovídám tak pozdě, protože jsem opravdu přemýšlel, jak chutnala na základce čočková polévka. Čočková polévka se Sicher dělala, to bejvalo, no a jediné, na co jsem si vzpomněl je, že v ní byl párek. 😃😅 Což – tak nějak – znamená, že byla docela v klidu.

Fazolová polévka je něco, jako svíčková, bigos, nebo Eintopf: každá Familie si to vaří po svém, jinak. Já vařím čočkovou polévku tak, že nakrájím relativně nadrobno uzené, vrazím to uzené do studené vody, povařím tak 3/4 hodiny, a pak přidám jednu cibuli (bez slupky, aby ta slupka nebyla v čočce, a napůl), jednu mrkev, oškrábanou, no a jeden stonek celeru, tak na 3–4 části. Povařím tak 1/4 hodiny, možná 20 minut, a pak do toho nasypu čočku, namočenou. Ztlumím a míchám, aby se to nepřipálilo. Pointa je v tom, že u toho musíš, co já vím. po 15–20 minutách, stát a čumět do toho, jak Bulhar do mlátičky, protože v opačném případě tu čočku buďto rozvaříš, nebo nedovaříš. Ona do té polévky musí být trochu víc uvařená, ale zase z toho nemůže být úplné Scheiße. No a nic, pak se vyndá zelenina, celer a mrkev se pokrájí nadrobno a vrazí zpátky do čočkovky, a já na pánvici, na sádle, orestuju nějaký Wurst, většinou buďto špekáčky, nebo Frankfurter, prostě, co je, no a pak to osolím (ne moc, uzené je slané, třeba ochutnávat), vrazím do toho pepř, a to je asi celé, jako. Teda tu, co je podobná normální čočkové polévce, ještě vařím Thüringer Linsensuppe, ale to je spíš Eintopf, máš tam Kartoffele, víc zeleniny, vepřový bok a taky nějaký Wurst.

Oproti hrachu čočku lehce převaříš, a jako každou luštěninu, relativně lehce připálíš. To může být to, že do toho báby nečuměly, nemíchaly to ve velkém hrnci velkou vařechou, no a byla z toho Schlichte! 😅

A co si vzpomínám na rajskou, tak ta byla hodně v klidu, na základce. To bylo docela i oblíbené jídlo, Knödel, občas byly i plněné papriky, ale spíš nějaké hovězí. Děcka mají obecně ráda rajčatové omáčky a polévky, samozřejmě rajčatové a sladké, já si dokážu představit, co za „výtvor“ vařily ve školách některé kuchařky ty „rajské“ polévky. Jo, rajská byla dobrá, sladká, to jsme měli rádi! 👍

Co se týká plovdivského masa, musel jsem jít do normovačky, tady je receptura:

Receptura 13116 – PLOVDIVSKÉ MASO – 10 porcí.

1 porce: 164g, z toho masa 64g
Krájené dušené vepřové maso v načervenalé, tukem lesklé šťávě. Maso je šťavnaté, mírně kořeněné a přiměřeně měkké. Šťáva je ochucena rajčatovým protlakem, česnekem a je hustší.

Výrobní postup:

Díl opláchnuté vepřové plece nebo ořezu nakrájíme na drobné kostičky.
Oloupanou na drobno nakrájenou cibuli osmažíme na 1/3 tuku do růžova. Do cibulového základu přidáme nakrájené maso, osolíme je a opečeme. Pak přidáme utřený česnek, mletou papriku, zpěníme ji, zalijeme trochou vody, přidáme rajčatový protlak, maso přikryjeme poklicí a dusíme do poloměkka. (Během dušení masem občas zamícháme a podle potřeby doléváme teplou vodu.)
Poloměkké maso zahustíme zásmažkou připravenou ze zbylého tuku a mouky, rozmícháme a dusíme za stálého míchání do měkka.
Maso vyjmeme a šťávu na ně procedíme hustým cedníkem.

Potraviny:
Vepřová plec b. k. nebo ořez – 1,000g.
Cibule 400 g (hrubá hmotnost), 60g (odpad), 340g (čistá hmotnost).
Olej 150 g.
Sůl 20g.
Česnek 20g (hrubá hmotnost), 2g (odpad), 18g (čistá hmotnost).
Paprika mletá 15g.
Rajčatový protlak 100g.
Voda pitná 1,000g.
Mouka hladká 50g.
Hmotnost potravin 2,755g (hrubá hmotnost), 62g (odpad), 2,693g (čistá hmotnost).
Ztráty celkem 1,053g.
Hmotnost hotového výrobku 1,640g.

Vhodné přílohy:

  • vařené brambory
  • těstoviny
  • dušená rýže

To je 1/3 porce, tvl, 64g masa! 🤦‍♀️

iceT

…tý jo, i s receptem, dík.

Filip84

Alesh: Ty, to se tak v jídelnách obecně dělá, že když máš, co já vím, buchty, nudle s mákem, buchtičky s krémem atp., tak k tomu vrazíš gulášovou polévku, dršťkovou polévku, nebo třeba rajskou. I když u té rajské je to na pováženou, protože – oproti dršťkovce, nebo gulášovce – se toho moc nenažereš, vždyť to byl protlak s nudlemi, že? 🤦‍♀️

Filip84

marci: Dršťky jsme ve školní jídelně taky nikdy neměli, ať už tak nebo tak, a není ani nijak těžké uhodnout proč.

Dršťky jsou většinou hovězí, ale i vepřový, žaludek, což je docela špinavá a ošklivě páchnoucí hmota příčně pruhovaného svalu. Abys z toho uvařila chutný jídlo, tak se to musí pořádně umýt, pak několikrát povařit v osolené vodě, aby to pustilo tu špínu, pak nakrájet (nahrubo), a pak dlouho vařit, a zase měnit vodu, až ta voda prostě nepáchne. Dršťky jsou levné, ale energeticky a časově náročné, a ten čas by na to báby ve školní jídelně prostě neměly, tam se ráno sejdou v šest, v 10 – 11 AM musí být navařeno.

Samozřejmě, dají se koupit předvařené. Ale, jednak, v té době se to neprodávalo, a potom, to by se, zase, báby nevlezly do kalkulace.

aliendrone

Filip84>>> Ono to je o tom, že nejdříve musíš dršťkovu žrát a teprve POTOM zjistit z čaho a jak se dělají. Zvláště jatečný horůrek jsou NEPRANÉ dršťky, velmi výživná práce je prát. NIKDY VÍCE! 😉 😁

Jinak dobrá dršťková je mňamikózní záležitost, ale jaxem psal v odpovědí, HODNĚ je to o tom, jak to kdo uvaří. 🙂