Anikitos

Bylo by možné koupit státní školu?

Čistě teoreticky, kdybych byl majetný a chtěl mít nějakou soukromou střední školu, ale nechtěl ji zakládat (stavit budovu, zařízení – tabule atd…) prodal by mi stát nějakou svou školu (třeba průmyslovou, obchodku…)?
Jako bylo by to vůbec možné udělat z veřejné (státní) školy soukromou..?

Nejlepší odpověď
Drap

Ano, pokud by škola byla na prodej. Celá řada škol se u nás už zrušila a na jejich místě je něco jiného a naopak. Tam, kde bylo něco jiného, je teď škola. Stát by to zřejmě neprodal, školy jsou převážně v majetku jednotlivých krajů.

Další odpovědi
ivzez

Stát ani obce školy neprodávají, ale pokud někde dojde ke sloučení škol nebo ke zrušení některé školy, neměl by být (velký) problém si uvolněnou školní budovu pronajmout.

Pro soukromou školu byste musel vypracovat vzdělávací plán, získat povolení
od MŠMT, zaměstnat kvalifikované vyučující a nakonec to nejtěžší → získat žáky.

autacek

Možné by to bylo, ale potom by již nebyla státní. Z toho plyne, že by šlo koupit jakoukoli školu, musela by však být vůle ji prodat.

Podobně jako se nejde propadnout z první třídy do mateřské školky, i s tou školou to bude poněkud složitější a není to zdaleka jen o vlastnictví, resp. pronájmu budovy.