Avatar uživatele
Pokročilý

Bylo by možné, aby byla celá mobilní síť realizovatelná přes satelity?

Mobilní síť je realizována za pomoci BTS buněk a to je nevýhoda, že v každém větším městě musí být dostatek BTS buněk (vysílačů), dokonce se s nimi setkáváme i na střechách domů. Co si myslíte, šlo by, kdyby všechny tyto vysílače byly odstaveny z provozu (zrušily by se) a mobilní síť by byla relaizovaná za pomocí satelitů na oběžné dráze, alespoń by člověk neměl nutnost si kupovat satelitní telefon na taková místa, kde pokrytí BTS buňkami chybí.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

Musel by sis kupovat satelitní telefon pro telefonování všude. Bylo by to určitě velmi "levné" a energeticky výhodné. Jen si uvědom, že GSM sítě jsou plánované (i technicky principem fungování) na dosah max jednotek kilometrů. Přitom dopravní letadla létají běžně ve výšce 10 km. Družice jsou mnohem výše. Zpoždění signálu z družice už také není zanedbatelné (je to mimochodem důvod, proč už v rádiu neexistuje pípání přesného času), to by ovlivňovalo i princip fungování GSM.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

1. Jak píše Arne, místo toho aby si satelitní telefon pořizovali ti co putují do divočiny, pořizovali by si jej všichni.
2. obousměrná satelitní komunikace není jednoduchá. Každý by s sebou tahal parabolu??
3. Na nízkých oběžných drahách je husto a kvůli brždění atmosférou je třeba stále korigovat dráhu a rychlost. Kvůli omezené "viditelnosti" by bylo třeba větší množství družic. Na vysokých oběžných drahách bude významné dopravní zpoždění
4. Co vyzařovaná energie? Místo toho aby energií kvůli Tvému hovoru byli "ozářeni" lidé v nejbližším okolí, budou tím "ozářeni" všichni na celé polokouli? (nebo tedy řekněme pro nižší orbity tak cca 10% )
5. Jak zařídit, aby při masivním nasazení, se uživatelé navzájem nerušili? Resp. Aby si jejich přijímače navzájem nelezli do pásem? Při tom musí řešit časování a frekvenci signálu i s ohledem na rychlost pohybu družice.

Arne: Analogové stanice běžně časová znamení vysílají. Dopravní zpoždění v rámci republiky (zůstaneme u Pragocentrismu) je pod 1ms. Když budu uvažovat nějaké složitější cestování signálu, tak 3ms. To myslím nikoho při štelování hodinek nerozhodí


Avatar uživatele
Zlatý

A kolik si myslíš, že bys jich na OD musel mít? Jako míň? Ani nechápeš rozdíl mezi GSM a SAT telefonem.


Avatar uživatele
Stříbrný

Ale ona je nejen realizovatelná, ale i realizovaná. Vedle GSM sítě existuje i síť satelitních telefonů.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

Edison

Dochy, satelnitní telefony nemají žádné paraboly. https://www.google.com/… To až sofistikovanější komunikační systémy, které jsou náročnější na šířku pásma.

Jinak jsi to trefil přesně.

Avatar uživatele
Zlatý

Dochy

Jasně maličko (malilinkato) jsem to přehnal ;-) Jsem si vzpomněl na ty straší filmy jak tam ten agent pod palbou začne rozkládat to "paraple" ;-)

Avatar uživatele
Zlatý

Edison

Nojo, ale to je úplně jiný druh sat tel. :-D

Avatar uživatele
Zlatý

Edison

Arne, Některé stanice stále přesný čas vysílají. Další stanice v RDS. Analogové rádio s přesným časem s přesností na ms problém opravdu nemá.

Avatar uživatele
Stříbrný

Arne1

Ale má. Distribuce většiny programů na vysílače je nyní alespoň částečně satelitní. A tam už to zpoždění hraje roli. Kromě toho se i běžné programy vysílají přes DVB-T a DVB-S platformy. Takže rádio puštěné z pozemního vysílače je oproti tomu samému programu z jiné platformy posunuté

Avatar uživatele
Zlatý

Edison

Na to jsi přišel kde??? Ani v pásmu FM, ani AM se nic přes satelity nedistribuuje. A víš proč? Protože by to bylo NESPOLEHLIVÉ, snadno napadnutelné, závislé na třetích stranách... Pozermní vysílání je pozemní vysílání a se satelitem nemá nic společného. Při pozemním analogovém vysílání, kterého jsou pořád mraky k transportnímu zpoždění prakticky nedochází (jen o rychlost světla). Nikdo tu nemluví o DVB!! Ale o klasickém analogovém pozemním rozhlasovém vysílání!!! Tam samozřejmě žádné satelity zapojeny do distribuce NEJSOU! Není k tomu důvod, bylo by to kontraproduktivní, závislé na třetích stranách, které by mely podstatný vliv, což je NEŽÁDOUCÍ!

Avatar uživatele
Zlatý

Dochy

"Ani v pásmu FM, ani AM se nic přes satelity nedistribuuje. " tady bych byl opatrnej... cesta od studia k vysílači nemusí být pozemní cestou. Nicméně tohle by přidalo dopravní zpoždění něco málo přes 0.2s (při myslím rozumném předpokladu použití satelitů na geostacionární dráze), což 1) není zas tak moc, 2) dá se kompenzovat

DVB-T, DVB-S) ano, bohužel digitalizace přidává několik sekund a ano, celostátní stanice jsou kromě analogového vysílání vysílány i digitálně. Nicméně klasické analogové vysílání by s ničím z toho problémy mít nemělo. Samozřejmě ty stanice které vysílají i v digitálu se zpožděním digitálu počítat musí a musí (měli by) to nějak zohlednit pokud vysílají cokoli na zpoždění kritického. A ty by mohli kompenzovat zpoždění na vysílací straně, ale nemohou z principu kompenzovat zpoždění na straně klienta, kde vlastně každá aplikace může mít jiný buffer pro digitální stream.

Avatar uživatele
Zlatý

Edison

Dochy, Právě kvůli stabilitě jsou pro přenos od studia k vysílači používány LINKY. Naprostá nezávislost na třetích stranách je v případě nejzákladnějšího rozhlasu zásadní ze strategického hlediska. O rozhlase jsem psal už v jiném příspěvku. Všechno nad tím (DVB, internet, SAT...) je zbytné, potenciálně napadnutelné velmi snadno. Poměrně nedávno jsem četl o distribuci přesného času. U nás jeden ze systémů je velmi zajímavý: Snímkový rozklad u analogové televize byl navázán přímo - linkou na časový normál, kompenzováno dopravní zpoždění a teprve na to byly navěšeny další distribuce, včetně časového signálu v rozhlase.

Jinak právě v těch digitálních procesech jsou už ty problémy, o kterých píšeš.

 

Zajímavé otázky v kategorii Elektronika

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Elektronika

Zlatý mosoj 993
Zlatý Bedy 675
Zlatý Hlada 484
Zlatý gecco 476
Zlatý ge0rge 446
Zlatý www 412
Zlatý Dochy 335
Zlatý led 324
Zlatý Drap 313
Zlatý beer 297

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.