Gus_Fring

Byl nacismus/fašismus levicovou či pravicovou ideologií?

Nejlepší odpověď
Mr. Marek

Nacionalismus (národní socialismus) = byla ideologie zastřešující tehdejší totalitní systém v Německu. NSDAP si byla vědoma strachu střední třídy a kapitalistů z rostoucího vlivu KPD (Komunistická strana). Odpor vůči marxismu a odmítání komunismu, řadí nacismus doprava. Pokud se ale podíváš na program, programy pro dělnickou třídu a majetkovou politiku, pak je to levicová ideologie.

Fašismus v Itálii byl totalitním systémem, který byl zjevně pravicový. Ačkoliv se tam najdou zase prvky levicové. Myslím, že u krajních a totalitních ideologií (komunismus, nacismus nebo fašismus) je paradoxní častá shoda, ačkoliv proti sobě pomyslně brojí.

Další odpovědi
annas

1. „Nacionální socialismus – (krátce jen nacismus) je krajně pravicová totalitní ideologie uplatňovaná diktaturou v Německu v letech 1933 – 1945.“ .

Nacismus se vyznačuje rasismem, kdy jedna rasa – rasa "pánů "– je považována za nadřazenou vůči jiné rase.

2. Fašismus – politická ideologie vzniklá po první světové válce. Je lto pravicový extrémismus."

http://zsbarto­sovice.cz/wp-content/upload­s/2015/12/FA%C5%A0IS­MUS-KOMUNISMUS.pdf

Kepler

Na to je složitá odpověď. Nacistický systém řízení hospodářství byl direktivní a nepružný. V tom se podobali komunistům. Proto taky prohrál ve své válce s kapitalistickým systémem, kdy v krátké době Spojenci dokázali nahrazovat ztráty a neuvěřitelným způsobem navýšit produkci. Byla to vlastně válka továren a ekonomiky. Nakonec na tento systém dojeli i komunisté. A ideologie? Naprosto zcestná v obou případech a stejně tak i vražedná.

PepasAvalonu

Krajní pravice.
Komunismus a spol. zase krajní levice.
Pro obojí platí: Nedemokratické, radikální, extrémistické, často fanatické. Omezující, netolerantní – a utlačující konkrétní jiné (ideologie, rasy, vědy, kulturní součásti, názory, opozici,…) – mjí hlavního nepřítele, a na nenávisti vůči němu staví. Uchylující se k násilí, teroru, nelidskosti. Totality. Vláda jedné strany.
Totalitní moc zasahující do všech aspektů společnosti i jedince. Polliticky určuje (nařizuje), co a jak (co je a není správné). Reguluje celou poliltiku a obyčejný život (který je „zpolitizován“ v njěaký „zájem,“ povinnosti, kvlli nějaké konkrténí teorie v té ideologii, atd).

Ve skutečnosti nikdy nejde jen tak říct, že je něco jen pravice nebo levice, i když se o to tohle rozdělení a pojemnování pokouší. Nikdy nic není jen čistá pravice nebo levice.

led

Silne pravicový.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Mr. Marek

PepasAvalonu: Myslím, že těchto nedemokratických ideologií těžko rozeznávat, zda je více doprava nebo doleva. Součástí toho je i populismus a koneckonců zájem eliminovat všemi prostředky veškeré jiné názorové proudy a skupiny. A v tu chvíli je jedno, na které straně politické barikády stojí. Tyhle strany se často zastřešovaly tím, že zajistí blahobyt pro všechny, jenže stálo to vysokou daň a blahobyt nikde. Jejich programy byly v podstatě cárem papíru, kterému sami nevěřili.

PepasAvalonu

Neřekl byh že populismus je jejich přímou složkou. Před upevněním moci – nebo než se jí chopí – je tam fanatická a masivní demagogické propaganda (která může působit populisticky) a vlastně pokračuje i během jejich nadvlády na jejich území. Jinak se vším souhlasím. Tady vůbec nejde o politické rozdělení na nějakou pravici a levici.
Já jen říkám, že tak se to uvádí (v učebnicích a moderních odborných textech, kde komunismus je extrémní levice, fašismus pravice).

Samozřejmě záleží, jak chápeš populismus. Já ho chápu jako hájení zájmů většiny lidí, snažící se o zlepšení kvality jejich života, práv, životních podmínek, bohatství, příležitsotí, atd. Ale dnes se to většinou chápe v hanlivém významu. Asi ve smyslu demagogie – že jen naoko hájí práva lidí a že je to jen klamný prostředek jak získat moc/popularitu. Ale tohle není populismus (jeho podstata) – to není nic špatného. Tohle je prostě demagogie využívající klamný populismus – naoko hájící zájmy lidu (který je neuskutečnitelný nebo není v plánu ho uskutečnit).
Jako jasně, že některé „hájí“ zájmy pracujícího člověka a stavějí ho do popředí. Jenže ony to ve skutečnosti nedělají (a není to populismus).
Pokud bychom brali za populismus to, že určití lidi/strana naoko hájí práva prostých lidí (aby zíkslai jejich hlasy) proti právě vladnoucím „elitám“, které neustále dehonestují, tak to se v tom případě dají za „populistiké“ označit všechny politické strany (na světě). Ve špatném slova smyslu.
Hele, už jsem se zase rozepsal. Vidíš… nemáš na mě reagovat. 😂😂 Já prostě krátce psát neumím a zjednodušování a správné vyjadřování není zrovna moje největší přednost. 😛

Mr. Marek

Jo, to máš pravdu. Nicméně populismus je v politickém prostředí brán i jako nabízet program, který lidé chtějí slyšet i přes nemožnost jej uskutečnit. Ale každá strana má v sobě určitou míru populismu. Je tu ale jiný fenomén – majitelé svých hnutí, kteří využívají otevřeně státní systém ve svůj osobní prospěch, korporátní prospěch. Jsou to političtí obchodníci, kteří si mohou koupit cokoliv. Jakmile vstoupí do státního aparátu, jsou to šelmy :)