annas

Byl Jules Verne génius, nebo podvodník?

Jak je možné, že Verne předpověděl cestu do vesmíru, popsal poonorku, cestu na Měsíc – téměř shoda se skutečností, vytvořil dokonalý obraz Paříže 20. století s faxy, celosvětovou komunikační sítí, mrakodrapy atd…

Znáte některé jeho knihy? Hledala jsem něco v knihovně a narazila na jeho jméno.

Co si myslíte, jak je to možné? Intuice, imaginace, neznámý zdroj informací???? Uměl odhadnout vývoj vědy?

Nejlepší odpověď
Drap

V každém případě měl velmi bujnou fantazii,základní znalosti z mnohaq vědních oborů a myslím že taky velký snílek.
Svého času jsem také někde četl, že svoje informace a náměty získaval v astrálním světě.
Ať už to bylo jakkoli , tak jeho knížky jsou dodnes skvělé, a jako dítě jsem je přímo hltal a přečetl snad všechny.

Další odpovědi
barnajka

Vy jste úžasná!! Já si dneska kladla úplně tu stejnou otázku a taky jsem přemýšlela, že bych ji tu položila oficiálně :)
Narazila jsem na internetu na článek o admirálu jménem Piri Reis a jeho mapě, kde neskutečně zachytil např. Antarktidu – 300 let před jejím objevením!! Taky jsem nevěděla, co si myslet.. :) http://deuniver­sum.blogspot.com/2009/07­/mapa-piriho-reise.html

Hned jsem si vzpomněla právě na Julese Vernea, a Leonarda da Vinciho…
Podobně prý i byla napsaána knížka líčící zkázu jedné obrovské lodi…příběh nebezpečně připomínající potopení Titanicu.

Jsou věci, kterým neporozumím asi nikdy – tito vizionáři patří mezi ně. Opravdu nevím, co si myslet :)

anonym

Samotné přirovnání k podvodníkovi příliš zavání povrchností, senzacechtivostí a hlubokou neznalostí.
Podvodníci byli více různé vědmy, věštci zneužívající tmářství nebo cirkusoví podnikavci např. se šachovým robotem s trpaslíkem ukrytým ve stolku šachovnice.
Verne byl především nadaným průkopníkem sci fi, ještě před definováním tohoto druhu literatury. V jeho době byl populární všestranný rozvoj pokroku (pára, balóny atd.), jímž se prostí lidé opájeli a logicky si různě představovali kam se bude ubírat a jaké dopady bude mít pro lidstvo. Viz Výlety pana Broučka a mnohé další.
Sice ještě nebyly různé obdoby prognostických ústavů a výzkumáků, ale používal srovnatelné postupy. Existovaly ale Akademie věd provázané se špičkami univerzit a vědeckých kapacit.
Především byl vzdělaný a zajímal se do hloubky o mnoho vědeckých disciplin. Blíže ke géniovi měl da Vinci, jehož vynálezy byly na svou dobu převratné a dodnes nejsou patřičně doceněny.
Ještě dnes třeba archeologové objevují poznatky našich dávných civilizací, které předběhly dobu o 2–4 tisíce let.
Navíc lidé snadno podléhají laciným asociacím. Odchylky typu dělový náboj na měsíc bagatelizují, ale u jiných hledají bůhvíjaké zázraky.
A k 2. části otázky, ano znám všechny jeho knihy, v knihovničkách mé generace, kdy ještě byla TV v plenkách, měly nezastupitelné místo.
Doplňuji:
Ad barnajka, tvůj odkaz o Anarktidě zároveň uvádí možné vysvětlení z pokladů civilizace cca před 6 tis. lety s tím, že neznáme metody, jimiž to mohly tak přesně zaměřit.
Ovšem to, že něco neznáme, neznamená, že to nemohlo existovat. Aztékové také uměli vypočítat kosmické hodnoty s přesností blížící se dnešní úrovni vědeckého poznání.

Děda Louda

Byl to, podobně jako náš Jára Cimrman, vizionář.

arygnoc

proč by měl být podvodník? měl prostě fantazii.

před 30 léty jsme měli místo mobilů telefonní budky, před 10 lety si nikdo nevěděl představit počítač bez klávesnice, dnes jsou dotykové displeje normální, o transplantacích ani nemluvím, existence robotů je také skutečností – a to vše a mnoho jiného předpověděli fantasti.

jednou bude fungovat i teleport, mimozemšťané, warp pohon a jiné.

iceT

Myslím,že jako spisovatel měl bujnou fantazii a možná tušil,že pokrok a technika půjde dopředu,stejně jako Da Vinci dokázal ve své době navrhnout stroj podobný tanku a podle jehož nákresů se podařilo stroj zkonstruovat za použití materiálů,které byly dostupné v době jeho života.
Jinak Verne je jeden z mých oblíbených autorů,četla jsem Oceánem na kře ledové,5 neděl v balonu,Tajuplný ostrov,Dva roky prázdnin,Patnác­tiletého kapitána jsem dokonce i viděla,byl to ruský film na motivy knihy,Cestu do středu země,Cestu kolem světa,to mám i na dvd s P.Brosnanem z 80tých let a mnoho jiných na jejichž názvy si snad ani nevzpomenu.
U těchto románů člověk může snadno uletět jinam,jak jsou čtivé.
Akorát mám trochu nejasno ve způsobu jeho smrti,na Wiki píšou něco jiného,než na jiné stránce.
Jen jestli můžu ještě doplnit,tak na Titanik a jeho předpověď jsem se ptala před časem,narazila jsem na to v jedné knížce o záhadách,loď se jmenovala Titán a byla skoro stejně velká a pojala skoro stejné množství lidí,a stejné či podobné množství lidí tam zemřelo.
http://www.od­povedi.cz/

led

Verne bol predovšetkým Fantasta so schopnosťou svoje fantázie rozprávať. Tie všeobecné znalosti techniky spojil so snom ľudstva a dokázal takto vidieť dopredu. Bol to v prvom rade teoretik.
Pripomína mi to obdobie koncom 70-tych a začiatkom 80-tych rokov, keď u nás začínali osobné počítače. Málo ľudí z laickej verejnosti im nedávalo budúcnosť, videli v tom hračky. Smiali sa nám, keď sme sedeli nad Atari, ZX Spektrum, Didaktik, PMD, že len strácame čas na zbytočnosti. A toto isté bolo u Vernea, videl dopredu. A dnes? Prvý let okolo svete trval 90minút (Phileas Fogg by sa potešil). Väčšina jeho vízií sa splnili, aj keď nie presne technicky.
Dodnes jeho knihy majú čestné miesto v mojej knižnici.

Kerberus

Barnajko, nejsem úžasná. Ale o předpovězení zkázy Titanicu jsem rovněž někde četla. O Vincim dostala prezentaci. Přemýšlela jsem nad tím Titanicem, ale něco hledala a uviděla Verna. Ještě mě napacl Clark.