Zofkaa

Byl Emil Hácha označen právem za kolaboranta?

Nejlepší odpověď
ten který je

Nikoliv. K takovému označení se uchýlili komunisté a Beneš jim ho nechal napospas.

Další odpovědi
Mr. Marek

Pod takovým tlakem, pod kterým Hácha ze strany nacistů byl, prostě těžko soudit. Z hlediska právního vzdělání ovšem patřil k velmi váženým osobnostem a myslím, že patřil spíše nakonec k těm důstojnějším prezidentům.

Dochy

Otázka je jak definovat „kolaboraci“
Podle toho co jsem četl (neznám ho osobně) se snažil jak mohl aby ochránil národ/republiku. Ze své pozice neměl jinou možnost než se snažit s Němci spolupracovat.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

L.G.

Hácha a kolaborace, hm hm… Kolaborace asi ne, vůle prosazovat říšské zájmy v plném rozsahu se mu vytknout nedá, spíš se dá říct, že v nezbytně nutném rozsahu, nebýt jeho přímluv a zmírňování výkonu protektorátu, včetně permanentní snahy o odvrácení likvidace českého národa, tak nevím nevím, nejsem fanda alternativní historie, ale jako národ jsme měli vážně nahnuto, spíš než za kolaboranta se dá vlastně označit za 98% hrdinu, předně zůstal v republice a neselhal v žádném případě tolik jako jeho předchůdce, s jeho prozachovatelskými aktivitami si sám koledoval minimálně o „hrubé zacházení“. historickou vadou na lesku je bohužel Mnichov, samozřejmě extrémně složitá situace, tam to přesto chtělo nepodepsat, vzhledem k důrazné nátlakové intenzitě na jeho podpis, by se při jeho odepření pravděpodobně živ a zdráv z Německa nevrátil, ale na druhou stranu by ho takové gesto katapultovalo na věčné časy do politické síně slávy. Místo něho si smetanu slíznul Beneš za velezradu vrchního velitele ozbrojených sil, btw. podmínka uznání exilové vlády spojenci a její poválečný legitimní nástup na domovskou scénu, resp.cena za ní byl atentát na R.H., mocenské zájmy smetly Háchu fakticky ihned po válce, nedůstojný konec důstojného může s tou nešťastnou kaňkou, jako prezident však aspoň historicky vrchovatě ztrapnil vládní exilanty v UK, nechali ho ve štychu „předtím a poté“. Sorry jako, jejich počínání je ostuda non plus ultra, pro mě navíc z nepochopitelných důvodů vynášená do nebes. 👎Ps: být na mnichovské konferenci, podepsal bych to taky čistě z pudu vlastní sebezáchovy, právě a kvůli tomu bych se však o předválečný prezidentský post neucházel.🙂