Lgee

Byl by dobrý takový zákon, který by zloději přikazoval zaplatit 100násobek hodnoty ukradeného majetku či peněz?

Například když by někdo ukradl / podvedl člověka o 10000,–, musel by mu uhradit třeba 100× tolik. (Pro většinu zločinců by to bylo likvidační) a splacela by to do konce života, věznice by byly prázdnejsi.

PS; ty, co ještě nejsou na ulici, by spláceli.

Odpovědi
Hlada

Možná ano, ale v jiné zemi. U nás by si takto potrestaný podal žádost o oddlužení. Stačilo by, kdyby platil odměnu insolvenčnímu správci.

Rokio

Podle mě by to nebyl dobrý zákon. Tresty v demokratických státech mají být přiměřené.

Já bych zavedl, že pokuta by se rovnala pěti až desetinásobku úmyslně způsobené škody, přičemž by se vzaly v potaz polehčující a přitěžující okolností. Navíc by se k tomu přidala podmínka. Takhle by pachatel byl schopen uhradit způsobenou škodu a zároveň by nepáchal další.

Edison

Ne. Jak jsi přišel na to, že by něco splácel? Nesplácí už teď, takže přínos nula. Spíše ještě víc likvidační a ještě víc by to platila celá společnost.