iceT

Bůra, pětka, kilo, litr, pětibába

…a další názvy mají peníze různých hodnot.Nevíte jak ke svým pojmenováním přišly?Popřípadě jak se jim říká u vás?

Nejlepší odpověď
led

Malé školenie pre -iv-. Ak sa nemýlim:
Bůra 5.-
Pětka 10.-
Kilo 100.-
Litr 1000.-
Pětibába až tak veľké peniaze nepoznám. Nie som politik. 🙂
Možno vás to prekvapí, ale používajú sa aj na Slovensku.
Doplňuji:
Tieto názvy vznikli ako krycie názvy peňazí v pražskom podsvetí.

Další odpovědi
anonym

🙂 Ja to vubec neznam ty nazvy ! Jednou za mnou prisel syn , asi ve 13 a rekl mi , ze ztratil kilo a ja . A ceho ?? Od te doby uz mi to radsi nikdy nerekl. 🙂 -iv-

anonym

5– bůro
10-pětka
20-dvaciáš
50-páďo
100-kilínko ,kilko
500-pěéťko,božena
1000-tágo,palačák
2000-dvojec,dvajáno,ema
5000-masoš,mesároš (masaryk)

Děda Louda

Jen doplním předkolegy:

dvacka je cejn
pětistovka je rukavice

Jikra

U nás je pětibába 500,–
Co se týká pojmenování si myslím že je to pouhá lidová tvořivost.A ne­bo ne?

radisto

A proč je kilo 100 Kč, když je kilo 1000?

michael69

Já doplním,že pětitisícovce jsme občas (málo jsme jí vídali :)))říkali hovorově „belik“.

kost

A proč je 10kč pětka a ne desítka??…:))

anonym

To kost:
Protože za Rakouska byla 1 zlatka (zlatý) 2 koruny

zden28

„Kilo“ je zde samozřejmě blbost, protože jako předpona znamená tisíc, ne sto. Asi to vymyslel negramot. Ještě i „tác“ nebo „hadr“. :)

OldCrazy

Kilo bylo za RakUherska oznaceni pro 100 silinku

Antonym

plotnami chtěli aby jim stesky nerozuměli tak ne-li svoji řec částečně převzatou z němčiny

bebuska benn

Blbost je tvůj příspěvek, příště se řádně klepni přes prsty a už nic nepiš.

Bobek 2

Původ bůra je uváděn jako nejasný. Ale Oberpfalcer se snažil vidět souvislost s německým argotickým Bor = hotové peníze, což souvisí s běžným německým výrazem Bargeld („holé peníze“).
(František Oberpfalcer: „Argot a slangy“ v r. 1934 v Českos­lovenské vlastivědě).

Litr a kilo asi vznikly nějakými analogiemi s měrnými jednotkami, meloun hláskovou podobností s milionem.

OldCrazy

Kilo bylo za RakUh oznaceni pro 100šilinku

agentpv

pětka = 5 zlatých Rakousko-uherské měny = bylo měněno za 10 korun

šesták = šestikrejcar který byl měněn po Napoleonských válkách za 10 krejcar a pak za 20 haléř nové korunové měny (1892)