carrera

Bude se v této větě někde psát čárka? „Všem našim zákazníkům bez rozdílu rozsahu zakázky poskytujeme kvalitní podporu.“

Pokud ano, prosím o zdůvodnění.

Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Uvedená věta neodpovídá stylistickým zásadám češtiny., má jen jedno sloveso a samá jména. Správně česky by se měla upravit na souvětí. Zkuste si vytvořit syntaktické dvojice.

Navíc vyjádření není totiž jednoznačné. Pokytujeme podporu zákazníkům bez rozdílu rozsahu zakázek – vaše věta – nebo poskytujeme zákazníkům podporu bez rozdílu rozsahu zakázek?

„Všem našim zákazníkům poskytujeme kvalitní podporu bez rozdílu na rozsah/rozsahu jejich zakázek/zakázky“.

„Kvalitní podporu poskytujeme všem našim zákazníkům, a to bez rozdílu na rozsah jejich zakázky.“

Ale k vaší větě.

Část „bez rozdílu na rozsah jejich zakázky“ NENÍ věta hlavní ani vedlejší, ale vzhledem k nejasného obsahu věty, jak jsem uvedla, jde v této formulaci o neshodný přívlastek. – Kterým (jakým) zákazníkům? Bez rozdílu … Všem zákazníkům, u nichž nevadí rozdíl v rozsahu zakázky, poskytujeme.

Vsuvka – totiž nezávisí na žádném větném členu. Neshoduje se, sice významově zpřesňuje, ale má jinou vazbu atd.. Pokud není jednoslovná, vždy se odděluje čárkami.

Čárka záleží na tom, zda bereme „bez rozdílu … zakázky“ jako volný PK, nepovažujeme tedy výraz za důležitý a můžeme vynechat, pak oddělíme čárkou.

Pokud část „bez rozdílu … zakázky“ považujeme za důležitou, pak čárkou neoddělíme a bereme jako těsný neshodný přívlastek.

Nejrdnoznačnost interpunkce je daná nepřesností významu, kterrý sovuisí se stylizací a pořádkem slov ve větě.

Další odpovědi
ReHu

Věta, bez rozdílu rozsahu zakázky, bude oddělena čárkami.

http://jazyk.stu­dentske.cz/2009/03/­veta-slozena-souveti.html

ivzez

Není to věta vedlejší ani hlavní, jde o vsuvku, již lze
(podle mne to není nutné) z obou stran oddělit čárkou.

„… bez rozdílu rozsahu zakázky …“
nebo
„…, bez rozdílu rozsahu zakázky, …“

Ale počkej si ještě na Annas – zatímco vsuvkou si jsem jista,
tou nutností/dobro­volností tak úplně ne…

Luxx

„Všem našim zákazníkům, bez rozdílu rozsahu zakázky, poskytujeme kvalitní podporu.“

přesně nevím důvod proč to tak je.. asi že jde o větu vedlejší.. v těchto případech si pomáhám tím, že i když to, co je oddělené čárkami, se odstraní, tak věta dává nadále smysl… „Všem našim zákazníkům poskytujeme kvalitní podporu.“

annas

Uvedená věta neodpovídá stylistickým zásadám češtiny., má jen jedno sloveso a samá jména. Správně česky by se měla upravit na souvětí. Zkuste si vytvořit syntaktické dvojice.

Navíc vyjádření není totiž jednoznačné. Pokytujeme podporu zákazníkům bez rozdílu rozsahu zakázek – vaše věta – nebo poskytujeme zákazníkům podporu bez rozdílu rozsahu zakázek?

„Všem našim zákazníkům poskytujeme kvalitní podporu bez rozdílu na rozsah/rozsahu jejich zakázek/zakázky“.

„Kvalitní podporu poskytujeme všem našim zákazníkům, a to bez rozdílu na rozsah jejich zakázky.“

Ale k vaší větě.

Část „bez rozdílu na rozsah jejich zakázky“ NENÍ věta hlavní ani vedlejší, ale vzhledem k nejasného obsahu věty, jak jsem uvedla, jde v této formulaci o neshodný přívlastek. – Kterým (jakým) zákazníkům? Bez rozdílu … Všem zákazníkům, u nichž nevadí rozdíl v rozsahu zakázky, poskytujeme.

Vsuvka – totiž nezávisí na žádném větném členu. Neshoduje se, sice významově zpřesňuje, ale má jinou vazbu atd.. Pokud není jednoslovná, vždy se odděluje čárkami.

Čárka záleží na tom, zda bereme „bez rozdílu … zakázky“ jako volný PK, nepovažujeme tedy výraz za důležitý a můžeme vynechat, pak oddělíme čárkou.

Pokud část „bez rozdílu … zakázky“ považujeme za důležitou, pak čárkou neoddělíme a bereme jako těsný neshodný přívlastek.

Nejrdnoznačnost interpunkce je daná nepřesností významu, kterrý sovuisí se stylizací a pořádkem slov ve větě.

annas

Přívlastek neshodný nemění svůj tvar, zůstává stejný bez ohledu na pád rozvíjeného jména.

"Všem našim zákazníkům bez rozdílu rozsahu zakázky poskytujeme…

Všichni zákazníci bez rozdílu rozsahu zakázky
Bez všech zákazníků bez rozdílu rosahu ..
O všech zákaznících bez rozdílu rozsahu

atd.

Vsuvka – odchylka od větné stavby.

Jednou v zimě – bylo to na jeho narozeniny – jim bouchla kamna.

Všem našim zákazníkům bez rozdílu rozsahu zakázky – nebývá to často zvykem – poskytujeme podporu.