JájsemRaibek

Co to má za smysl psát v kterém/v jakém?

Některé otázky začínají zjmenem v jakém/v kterém … a tak se ptám, co to má za smysl.
Copak tazatel(é) nechodil(i) do školy, aby věděl(i), kdy se píše zájmeno který a kdy jaký?
Vždyť je to jednoduché, ne?

Nejlepší odpověď
annas

Protože tazatelé neznají rozdíl mezi zájmeny jaký a který.

Občas netušíme, co tazatele zajímá.

Někdy jsou obě možnosti. Na jaké hoře? Nebo na které hoře?

Kromě toho mnoha jedincům úpravy vadí. Když změníme zájmeno, tak se ozve, že to myslel jinak. Samozřejmě ne všichni.

Nejde jen o zájmena, ale často i o nesmysly, nejasné dotazy, nemluvím o tom, že se má položit otázka, nikoliv něco konstatovat.

Kdo chce, pochopí, kdo nechce, tak vystrkuje růžky a napadá.

Další odpovědi
Kepler

Já myslím, že to tak někteří tazatelé píšou právě proto, že si nejsou jisti jak je to správně. Ale to je jen muška, jsou tu i horší slovní průjmy. Taky mě vždycky dojme dotaz, který začíná slovy: „Chtěl bych se zeptat…“

Nuk nuk

Jednoduché to je, ale ne každý to pochopil… a budu přesnější, ne každý učitel to žákům ve škole umí vysvětlit. Já jsem se toto a hodně dalších věcí doučila sama až hodně dlouho po opuštění školních lavic.Měli jsme učitelku, která sice češtinu ovládala perfektně, ale neuměla učit.
Je pravda, že by mě asi nanapadlo ani dřív napsat „které/jaké“ tímto způsobem, někdo tak ale svou nejistu řeší.

ivzez

Z předchozími odpověďmi částečně souhlasím.
Ne vždy ale jde o nejstotu.

Já tuto kombinaci používám záměrně tam, kde jsou možné různé odpovědi.
[Samozřejmě jen v případě, že mne zajímají odpovědi na oba významy. ]

annas

Jo. chtěl bych se zeptat, přitom se už ptá …