demenceee

bodnutí vosou\včelou ??

ahojte. v pátek mě bodla do chodidla u paty vosa nebo včela. neviděla jsem ji, bodla mě přes ponožku, takže jsem hnedka ponožku sundala a utíkala si sednout. dost to bolelo. měla jsem tam kousek něčeho černého (vypadalo to jak malý chloupek :D). měla jsem kolem ranky malé červený kruh ale hned jsem na to dala cibuli a ono to zmizelo. den na to mě to začalo hrozně svědet zarudlo to místo v průměru tak 2 cm a byl tam menší otok. dneska je to to pořád zarudlé a rozně to svědí. chladím to, zkoušela jsem cibuli a mast proti bodnutí a otoky. otok už zmizel ale pořád to svědí a je tam velké zčervenání. myslíte že to zmizne?? mám zajít k doktorce nebo zbytečně plaším? přemýšlím jestli nejsem alergická ale dříve mi to nic takového neudělalo. díky
Doplňuji:
jo a když už půjdu k doktorovi, kam mám jít ? ke svému dětskému ( jsem pořád ještě dítě do 18 let)

Nejlepší odpověď
ladaadal

Nech to být, zmizí to. Kdybys měla alergii, budeš mít příznaky tak do čtvrt hodiny po bodnutí, takže není důvod něco testovat. Navíc díky tomu bodnutí si tvoje tělo vytvoří protilátky, takže příště už to tolik nenapuchne. V květnu jsem dostal osm žihadel za sebou a taky to svědilo. Pokud nezvracíš, nemáš potíže s dýcháním nebo podobnou reakci po píchnutí, je doktor absolutně zbytečný. Cibule nebo ocet bohatě stačí. A samozřejmě v případě včely (nejspíš tvůj případ) vytáhnout žihadlo.

Další odpovědi
anonym

Asi to byla včela, nechala tam kus žihadla, jestli nejsi alergická, jak píšeš, nemusíš chodit nikam, hlavně to nech napokoji, nedrbej si to, jen to rozblázníš, vosí žihadlo nemá na konci háček, jako včelka, koukni, jak to vypadá
http://ppp.zshk­.cz/media.aspx?id=Sma301­&TB_iframe=tru­e&height=650&wid­th=620
proto ti tam zbyl ten včelí háček, tak si to místo jen chlaď, zmizí to samo.
Za letošek mám už několik bodanců od vosy i od včely, no prostě je léto…

quentos

no, podle toho, jak to popisujete, tak to vypadá jako každý jiný štípanec (taky červený a taky svědí). To černé jste doufám vyndala (mohlo se jednat o žihadlo v případě, že šlo o včelu). Aplikace cibule byl rovněž správný krok. Ale návštěvou lékaře nic nezkazíte! Obzvlášť máte-li pocit, že se tato reakce liší od předchozích.

anonym

Bez diskusí jde o včelí žihadlo – to byl ten „chloupek“. Zřejmě jsi jedový váček odstranila při sundání ponožky. Žihadlo zůstalo v patě, protože to je zakončeno háčky a samo nevypadne. Pokud jsi ho vytáhla, tak otok je menší, ale reakce na včelí píchnutí bývá většinou dost velká.
Otok zpravidla během dvou (až tří) dnů opadne, ale svědí to ještě týden. Dobré jsou studené obklady. Teď už žádná cibule a mastičky nepomohou. Pomáhá ledovat, a to děláš.
Jít k doktorovi nemusíš. Chtělo by to ale někdy do budoucna počítat s tím, že by sis měla nechat udělat test na alergii na včelí jed.
Doplňuji:
Jak už jsem napsala, není nutné s tím chodit k lékaři. To bych udělala na tvém místě jen v případě, že k výraznému zlepšení (co se týká svědění) nedojde do 5 dnů. Bratr choval včely a já nachytala žihadel víc, než je mi milo. Otok mne trápíval 3 dny a potom ještě dva dny to svědělo.
Až půjdeš k tomu lékaři, tak nejdříve musíš k dětskému a ten tě potom pošle k odborníkovi, to je na alergologii. Bez doporučení tě alergolog nevezme.

Littl3

Určitě radši dojít k doktorovi.. Nikdy nevíte…:)

zjentek

pro příště:

  1. okamžitě vytáhnout žihadlo, protože pořád pumpuje jed, i když už tam není včela
  2. trochu vápna s vodou na kašičku a okamžitě tím zaplácat to místo ,)