zbyndo

Akými jednotkami sa vyjadruje štipľavosť papriky?

Nie je mi jasné,ako určujú tí pestovatelia papričok, či práve nevypestoval tým krížením,ten pestovateľ a badač, nejakú rekordne štipľavú papriku, musí sa to nejako zmerať,nie?

Nejlepší odpověď
Muso

Scovilleho stupnice
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Scovilleova_stup­nice

Další odpovědi
aliendrone

JJ, Muso má pravdu – měří se v SHU (Scovilleho stupnice). Jen bych dodal k odpovědi hapiky, že REKORDNĚ pálivé papričky se MUSÍ brát do ruky v latexových RUKAVICÍCH (minimálně DVOJE rukavice, jedny NESTAČÍ)!

Efektu jím popsaného (tedy pálivosti „po obou koncích“ zažívacího traktu) dosáhe i „obyčejná“ paprička Tabasco (dokonce i omáčka Tabasco – a ta je již proti papričce SILNĚ naředěná) > cca 30 000 SHU, rekordmanky na které se musí sahat v rukavicích a netrénovaného člověka mohou snado zabít mají přes 2 000 000 SHU!

Pro srovnání – lahodně ostrá feferonka (po které se většině lidí orosí čelíčko) je proti tomu nic, má cca 200 – 500 SHU. :)

https://www.no­vinky.cz/koktej­l/259281-dabelska-chilli-papricka-ochromila-svet-pali-i-pres-latexove-rukavice-a-muze-zabit.html

hapiky

Ano, měří se to . Když posléze štípe i oná část těla při potřebě, je to ta rekordně štiplavá.

mosoj

Základní jednotkou je štip. Odvozené jsou kiloštip a megaštip. Paprika o hodnotě 1 megaštip ti udělá z huby kotel na koks.

led

Ja používam vlastnú stupnicu:
od najpálivejší k slabším
1 thajčan = 2 vietnamčania = 4 maďari
1 vietnamčan = 1/2thajčana
1 maďar = 1/2 vietnamčana

aliendrone

led>>> Co bych čekal od ďáblem posedlé osoby – tohle už zavání "HNĚDODISKRIMINACÍ! ;) Jak k tomu přijdou Indové nebo Mexičané? :D :D :D

led

Tí sú v štipľavosti nežní