led

Ako je váš názor na vplyv prípadného Czexitu na ekonomiku ČR?

Jaký je váš názor na vliv případného Czexitu na ekonomiku ČR?

Jedna z témat, které se probírali během předvolebních diskusí byl i Czexit (odchod z EU). Padaly různá hodnocení následků tohoto odchodu z EU kladné i záporné.

Česká republika má podle průzkumu CVVM z června nejvíce euroskeptiků z 28 členských států EU. Za czexit by hlasovalo 39% lidí, zatímco například v Polsku pouze 9%.
Myslíte, že mají pravdu experti, kteří tvrdí, že by jej pocítil každý Čech? Hrozil by odchod investorů, růst nezaměstnanosti a začali by rady na hranici …
https://ekono­mika.idnes.cz/an­keta-byznys-exit-evropska-unie-vystoupeni-referendum-pk8-/eko_euro.aspx?c=A180214­_134202_ekono­mika_fih
https://www.ak­tuality.sk/cla­nok/564642/cze­xit-realitou-fatalne-nasledky-pre-cesko/?utm_sou­rce=azet.sk&ut­m_medium=box-magaziny-aktuality&utm_con­tent=clanok1&ut­m_campaign=HP-new2

Otázka: Myslíte, že mají pravdu experti, kteří tvrdí, že by jejich pocítil každý Čech. (Viz výše), nebo je to zavádění a blábol?

obrázok:
Czech Republic. Exit from European Union concept puzzle
Zdroj: iStockphoto

Nejlepší odpověď
Kepler

Ano, myslím, že by to pocítil každý Čech. Z člena silné hospodářské velmoci by se stal druhořadý státeček, obchod se zbytkem Evropy by byl ztížen a ustal by příliv investic i miliard euro do ekonomiky ČR. Bohužel ne každý si to uvědomuje a každý myslí jen na některé nedomyšlené zásahy z Bruselu.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… jestli jsme doteď nebyli v prel, tak po tom bychom tam byli tutově …

xxx3

Proboha, já se úplně děsím toho, jak se tohle naprosto nesmyslné téma začíná běžně probírat v mediálním mainstreamu. Pokud si toho někdo nevšiml, tak jsme s EU už dlouho ekonomicky provázáni, a to mnohem víc, než Británie. Naprostá většina našeho exportu (a úspěch naší průmyslové země je na exportu extrémně závislý) míří do některého ze států EU. Představa, že se zavedení cla (jak velkého by bylo na schopnostech českých vyjednavačů) nijak nepromítne do konkurenceschop­nosti českých výrobců (často subdodavatelů), je naprosto mimo. Dotace a čistý příjem od EU zmiňovat nemusím, nicméně právě možnost být součástí jednotného trhu s půlmiliardovým obyvatelstvem je patrně to nejzásadnější pro naši exportní ekonomiku. Už jsem to sem psal před nějakým časem, „úspěšné“ referendum o Brexitu přineslo pro Británii obrovské množství problémů, jak to zařídit, aby se vlk nažral (být mimo EU) a koza zůstala celá (využívat výhody jednotného trhu). Protože to celkem sleduju, tak vím, že z počátečních radikálních představ o tom, jak všechno půjde jako po másle, jak bude EU pomalu prstíčkem hrabat, aby mohla Británii vyjít vstříc, už dávno sešlo. Británie v současnosti sice neochotně, ale přece přistupuje na většinu podmínek, které si kladou vyjednavači za EU. Ještě je vhodné připomenout, že ve srovnání s ČR je Británie mnohem těžší váha. Představy těch klaunů okolo Tomia, jak by to bylo všechno snadné vyjednat, snad vyplývají pouze z toho, že patrně sami ani nevěří tomu, že by se podobný scénář mohl v reálu naplnit. (svým způsobem musím říct, že by mě celkem zajímalo, jak by vypadalo jednání mezi profesionálními diplomaty a směšnými figurkami typu Koten nebo Rozner) Je to zřejmě jakýsi permanentní marketing, který má udržovat pro Okamuru jakousi image rebela, který to za všechny ukřivděné pěkně od plic nandá establišmentu.

autacek

Řeknu to takhle. Mohlo by to mít vliv i pozitivní, uražené mocnosti by nám to vystoupení z jejich područí ale nesměli chtít nechat sežrat (což, ta pomstychtivost, je na příkladu Anglie zcela patrná).

Dnešní EU se nás totiž snaží přesvědčit, že chceme-li být součástí jednotného obchodního prostoru a Schengenu, musíme držet hubu a krok, podmanit se a akceptovat i vládce politické.

Drap

Doposud nikdo nedokáže určit, co by se vlastně dělo. Pravdou je, že by se to dotklo nás všech ať už chceme nebo nechceme, stejně jako se nás všech dotýká i to, že v EU zůstaneme. K odpovědí chybí mnoho věcí. Záleželo by jakým způsobem a za jakých podmínek by rozluka nastala. A na chápání takové situace celou Evropou. Mohl by nastat i odliv kapitálu a investic. Na druhé straně mohly by přijít nové investice. Zatím neni zřejmě ani žádný specialista, který by dokázal s určitostí říct, jak to bude. Tak jak se nám někteří snaží předkládat zcela katastrofické scénáře, bych to osobně neviděl.

hapiky

Skutečný demokrat nikdy neusiluje o odchod z demokratického společenství pokud mu jeho účast ve společenství nezpůsobuje více problému než zisků(Britové). O naší ještě stálé podprůměrné ekonomice se říci nedá že by si polepšila, opak je pravdou. Naše ekonomika stále ještě nese důsledky nedávné „plánované ekonomiky“, která nás vrhla ze sedmé nejvyspělejší ekonomiky na čtyřicátou příčku, v té době do sféry rozvojových zemí.

anonym

Důsledky budou převážně negativní. Ztratíme užší vazbu na klíčové obchodní partnery, ztratíme vyjednávací pozici a jakýkoliv vliv na dění uvnitř EU ve které silné jádro zůstane tak jako tak, ať už s námi nebo bez nás.

Náš obchod závislý na exportu (a v tom nejsme žádnou výjimkou, bez exportu to skutečně nejde) se bude muset orientovat na mnohem chudší trhy protože na trzích EU, která se nám bude bránit dovozními cly nebude mít příliš velkou šanci se výrazněji prosadit.

Prakticky všechna ekonomická hlediska hovoří proti. O žádném pozitivu vystoupení z EU nevím. Nepřikládám velkou váhu tomu že po vystoupení nebude náš banán standardizován a potravináří opět budou moci prodávat prakticky libovolnou mazlavou hmotu vyrobenou z bůh ví čeho pod názvem máslo. A protože kritika euroskeptiků obvykle směřuje právě na tato nicotná témata soudím že vystoupení z EU je pro ně důležité právě kvůli těmto pitomostem :-/

Velké téma poslední doby je migrace islámu do Evropy, a navzdory tomu že právě to je nejčastěji skloňovaný důvod pro únik z EU je to přesně ten druh témat, které by Evropa měla řešit naopak společně aby řešení skutečně mohlo fungovat. Některé ale mrzí že sjednocená Evropa je na ně civilizovaná až příliš a nejradši by nasadili řešení které vymysleli s kamarády v hospodě, všechno postřílet a internety zrušit 🙂 … sami tento přístup ze svého okolí asi znáte, zbrklá řešení bez sebemenšího domýšlení důsledků, to je to čemu evropa nakloněna samozřejmě není a rozstříštěné zemičky budou mít naopak vyšší pravděpodobnost že se tam objeví nějaký diktátor okamůra kterému se nikdo nevzepře. Jednoho dne se špatně vyspí se slovy „čert je vem, dnes jsem se blbě vyspal takže oznámím konečné řešení cizácké otázky, protože jsme ze všeho vystoupili nemusím se nikoho ptát a diskutovat, nikdo nám do našeho svatého práva dělat hlouposti už nebude kibicovat“ ☹ … nejsem si jistý, že to bude zrovna výhra.

Kryšpín

Když jsme vstupovali do EU, každý trochu inteligentní volič si byl vědom, co je Lisabonská smlouva, její plnění a že největší vliv bude mít Německo a Francie, rovněž že, kdykoliv budou malé státy přehlasovány, tudíž nýnější kňourání není vhodné.

autacek

Pane Kryšpíne, nějak Vám zcela uniklo, že když je vstupovali do EU, ještě žádná Lisabonská smlouva nebyla. Tak šup zpět k učebnici a opakovat. Mimochodem, vy si vážně nevzpomínáte to fiasko, jak se ohledně LS v případě nesouhlasu opakovalo hlasování tak dlouho, až to nakonec prošlo?

xxx3

Když už tedy máme být pünktlich, tak by se mělo dodat, že referendum se opakovalo pouze jedenkrát v Irsku(„tak dlouho, až to nakonec prošlo“ je tedy dosti přehnané). To „nakonec prošlo“ znamená, že se zúčastnilo výrazně více lidí a výsledek byl naprosto jasný pro LS (2/3 proti 1/3).

autacek

Ano, jen jste zapomněl dodat, že se jim slíbilo před dalším hlasováním něco navíc, hlavně aby se to schválilo, také že s tím měli problém i jiné státy a v neposlední řadě, že pan Kryšpín prostě nepíše pravdu. Vstupovali jsme do jiné EU než je dnes.

xxx3

Ano, Irsko dostalo jisté „záruky“, ale vesměs nic významného.
Je jistě pravda, že EU se v průběhu času proměnila, to se ale týká i jiných zemí (či organizací). Struktura, která jakž takž vyhovuje spolku patnáci států nemusí být použitelná pro téměř dvojnásobek členů. U nás je EU a její relativně složitý systém „vlády“ často kritizován za svou neakceschopnost a těžkopádnost, to je ale přece důsledek toho, jak si to členské státy vyjednaly. Navíc mi připadá, že to hlavní, co Čechům vadí, je fakt, že můžou být v určitých tématech přehlasováni.

autacek

„to je ale přece důsledek toho, jak si to členské státy vyjednaly“

A to je právě to, že pro všechny neplatí stejná pravidla.

Bylo by to na delší rozbor. Nicméně myslím si, že na Spojené státy evropské nejsme připraveni. Nehodláme se zříct své národní suverenity, symbolů, pracně vydobitého a uhájeného životního prostoru, atd.

Až budou evropští sportovci na Olympiádě startovat pod jednotnou vlajkou EU, třeba včetně jednotného hokejového týmu, pak snad, to je ale ještě dlouhá cesta.

Nic jako evropský národ totiž neexistuje a doposud to funguje tak, že ti jedni se mají lépe než ti druzí, kteří na ně většinou pracují, za což mají být vděčni, protože jinak by nás tu nechali pochcípat hlady, poté co odrovnali, i pomocí kvót a dotací, i to, v čem jsme byli soběstační a konkurenceschopní.

Ale vy jste zapřisáhlý eurohujer, tak že jasný bububu, Rusko a Čína, a opovažte se s nimi mít dobré vztahy a obchodovat nezávisle.

Tristní je, že díky politickému důchodu si EU kupuje i naše zastupitele, hezká teplá místečka jako odměna za loajalitu na domácí politické scéně, systém přerozdělení dotací pak jako nástroj korupce a pletich i kupování si přízně vyvolených, opět s poukazem, jak by s námi bylo zle, kdyby to zde nebylo.

To, jestli bychom byli schopni fungovat i mimo EU je především o nastavení vzájemných pravidel. A je jasné, že k tomu musí být vůle na obou stranách, EU však jako uražená ješitná stará dáma však žádnou takovou vůli nemá.

xxx3

:)) směšné. Takže „eurohujer“…ještě můžete dodat sluníčkář, vítač, dobroser, multikulti, havloid, pravdoláskař a mnoho jiných nálepek, které vždy vedou k plodné debatě na podkladu souboje argumentů [ironie].
Pokud vím, tak jsem nepsal NIC o nějakém evropském národu, společných hokejových týmech,ani o tom, že nesmíme mít dobré vztahy s Čínou a Ruskem. Zbytek je bohužel jakási směs emočně zabarvených, leč neprůkazných (a proto i těžce nevyvratitelných) tvrzení, jak nám chce uražená stará dáma škodit, nebo někoho uplácet.

Drap

Doposud nikdo nedokáže určit, co by se vlastně dělo. Pravdou je, že by se to dotklo nás všech ať už chceme nebo nechceme, stejně jako se nás všech dotýká i to, že v EU zůstaneme. K odpovědí chybí mnoho věcí. Záleželo by jakým způsobem a za jakých podmínek by rozluka nastala. A na chápání takové situace celou Evropou. Mohl by nastat i odliv kapitálu a investic. Na druhé straně mohly by přijít nové investice. Zatím neni zřejmě ani žádný specialista, který by dokázal s určitostí říct, jak to bude. Tak jak se nám někteří snaží předkládat zcela katastrofické scénáře, bych to osobně neviděl.

xxx3

Přesně určit dopady odchodu z EU je samozřejmě nemožné, ale je zřejmé, že zazdít fungující spolupráci (myslím hlavně jednotný trh se společnými normami bez cel – to je pro každého vývozce podstatné zjednodušení v obchodování) prostě nemůže dopadnout jinak než jako poškození naší ekonomiky. Odliv investic je prakticky jistá věc – VB už to zažívá, pokles Libry o cca 10 % pak nastal hned druhý den po referendu. Už víckrát se vyjádřili také zástupci různých firem, že z Británie v případě opuštění společného trhu odejdou. Naposledy to naprosto zřetelně vzkázala britům japonská vláda prostřednictvím svého velvyslance. A to prosím reálný odchod ještě nenastal. Na nějaký příliv investic odjinud bych to u nás moc neviděl, i ta Čína u tu investuje z velké části proto, že nás považuje za bránu na půlmiliardový trh EU. Dalším momentálně dost opomíjeným tématem je pak vliv na špičkové vědecké instituce, které jsou s EU také významně provázané (systém grantů, výzkumná pracoviště, Erasmus). Ono by to mělo za následek patrně také značný „odliv mozků“, což je pro jakoukoli zemi jízdenka do stanice stagnace a úpadek.

led

Máte pravdu, že je to veľká neznáma. Vidíme to na prípade Veľkej Británie.

led

Po prečítaní vašich odpovedí, tejto mikrovzorky názorov, nechápem, prečo na podpore Czexit mnohí politici zakladajú svoju politiku. Veď to nie je vôľa ľudu a oni predsa, podľa vlastného vyjadrenia, sú služobníkmi ľudu…

led

Prosím prepáčte prípadné chyby v češtine.

Kepler

Píšete líp, než většina Čechů…:-)

Mc Merkurion

led: … tak já nejsem pintlich na češtinu, ale osobně jsem raději, když píšeš po slovensky >>> mně to neva, a krásně se to čte …

led

časky píšem, keď chcem a čakám odpovede aj od ľudí, ktorí „nepoznajú slovenčinu“ (dôvod nepoznania je na vôli každého)