Illines

Ahoj,je dnes mit povinnost ucet u banky?

Plno lidi u bank prichazi o sve penize z duvodu nesmyslnych poplatku a to jen proto,ze jim svoje penize sverite.Pokud vas pozada zamestnavatel pri nastupu do prace ci jiny kancelarsky siml-pracak,socialka ci duchodove,je to pro mne povinnost mit ucet u banky?A pokud jsem se rozhodla,bojkotovat banky-muze se za to postihovat,ci mne nezamestnat atd?Existuje nejaky ten zakon kvuli bankam-ze musim!!!?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Zákoník práce jasně hovoří, že mzda je splatná v hotovosti a na pracovišti. Na žádost zaměstnance odešle na vlastní nákldy zaměstnavatel mzdu na pracovníkův účet u některého peněžního ústavu.

Další odpovědi
tekumseh

Žádná taková povinnost neexistuje, ale v případě, že budeš tvrdě vzdorovat například u zaměstnavatele při nástupu do práce, tak si prostě jednoduše vybere někoho jiného. Pro zaměstnavatele je jednoznačně výhodnější posílat mzdu/plat na bankovní účet. Na druhou stranu ovšem existují i bezplatné bankovní účty, kde skutečně za běžně prováděné operace nezaplatíš ani haléř, tak co řešíš? Konkrétně to jsou FIO Banka, mBank, Zuno a určitě i další.

anonym

Stačilo se juknout do již zodpovězených odpovědí na tutéž otázku.
viz odkaz ve zdroji, právní výklad od standy je fundovanější, než všechny laické následující až doposud.
Doplním jen zažitou praxi – výplatní termín, je-li pozdější, než 12. den následujícího měsíce a způsob výplaty jiný, než hotovostní, musí být uveden v pracovní smlouvě, neboť odlišné způsoby výplaty od ZP jsou podmíněny souhlasem (podpisem) zaměstnance.
Jiná věc je, že se dnes v běžném životě málokdo obejde bez osobního účtu, jenž je možný u nízkonákladových bank (s elektronickým bankovnictvím, viz příklady u tekumseh).
Dále podstatná souvislost – sociální dávky, či důchod chodí většinou o několik dní dřívě a jistěji, než na složenku nebo dnešní chaos se Skartami.
P.S. Tebe se to beztak netýká, když žiješ mimo ČR v místě, kde bankovní ústavy nepraktikují nemravné poplatky.
A ještě důležitá okolnost – podle bankovního zákona musí být banky (a tedy i vklady klientů) pojištěny. Precedent nezodpovědného Kypru se netýká ani ČR, ani země tvého pobytu.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vyplata-slozenkou-na-ucet-nebo-v-hotovosti

Damiana

Jak píší kolegové – není to tvojí povinností, ale doplním čistě lidský dopad. Jestli bude zaměstnavatel na účtu trvat a ty mu řekneš, že bojkotuješ banky a zřídit si ho nechceš – automaticky si tě zařadí coby problémového zaměstnance, šťourala a nespokojence. A takoví obvykle na pracovištích, kde všichni ostatní poslouchají nejsou vítáni a nemají dlouhého „trvání“.

anonym

Illines, zaměstnavatel může kvůli zjednodušení agendy navrhnout, že mzdu Ti bude posílat na účet, ale nemůže Tě přinutit, aby sis kvůli tomu účet zřizovala. Instituce, které provádějí fynanční operace jako je např. OSSZ, zdravotní pojišťovny, FÚ atd. mají ve svých formulářích jasně uvedeno, kam chceš přeplatky, bonusy, důchod, sociální dávky aj. posílat.
Postihnout Tě za to, že účet nemáš, nikdo nesmí. Naopak postižení jsou právě ti, co účet mají, a to právě Tebou zmíněnými bankovními poplatky.
Doplňuji:
fíha, tak to tedy s finančními operacemi a s ypsilonem nepůjde. Překlep jak Brno. Omlouvám se.

dudu

Opět jedna z otázek, která neumožňuje dát jednoznačnou odpověď. Povinnost vést si účet u peněžního ústavu, jak správně odpovídají kolegové taxativně stanovena není, ale konzervativní trvání na dříve tradičních praktikách sebou nese řadu úskalí.
Především jde o skutečnost, že dnes veškeré práce spojené s hotovostními finančními operacemi jsou pro všechny zúčastněné drahá a riziková záležitost.
Vedení klasického běžného účtu jistěže není zadarmo a tato služba je hrazena buď cestou nepříjemných poplatků a nebo skrytě, přes zanedbatelné úroky z peněz svěřených tzv. na viděnou.
Ovšem vlastnit běžný účet znamená možnost využívat debetní , příp. kreditní platební kartu, mít nastaven optimální rámec kontokorentního úvěru, obsluhovat svůj účet díky internetovému bankovnictví – sledovat peněžní tok, zadávat jednorázové i trvalé příkazy, dotovat telefonní karty, provádět lukrativní investiční operace atd., z pohodlí domova kdykoliv ve dne i v noci.
Zmínit je třeba též pohodlí nosit při sobě jen bezpečnou peněžní hotovost a doma tezaurovat pouze částku na nezbytné keš flau.
Rozhodnutí, kterou cestu při správě a panipulací svých financí zvolit je sice soukromou záležitostí, ale zarputile odporovat celospolečensky akceptovaným trendům se časem určitě ukáže jako iracionální.

Nerevarin

Nic takového podle mě v zákoně není. Ale v dnešní době to většina zaměstnavatelů bude vyžadovat, tak si vyber. Taková je doba, jsme tlačeni do spousty aktivit, které bychom sami třeba nechtěli, jenomže to je prostě vývoj. Vyhýbat se uplně bankám podle mě není dobrý nápad. Poplatky jsou sice otravné, ale těch výhod je více a pokud jsi u známé a velké banky, tak bych se nějakých problémů zatím nebál (hlavně z toho důvodu, že mám na účtě většinou velký h…ú). Tak, jako někdo může přijít o peníze v bance zkrachováním banky, tak tě může někdo doma vykrást a to je v naší zemi podle mě větší riziko, než krach velkých bank. Banky ti navíc můžou ušetřit čas a zjednodušit život trvalými platbami, či internetovým bankovnictvím, takže člověk nemusí lítat na poštu. V tom vidím hlavní výhodu. Můj názor.

anonym

nie je.
Ale:

mnoho zamestnávateľov priamo v pracovnej zmluve podchycuje vyplácanie mzdy na účet v banke (niekedy i určí, v ktorej, nepodpísanie znamená nemať prácu).
Dnes už i štátne orgány robia nátlak na to, aby ľudia mali účty v banke a nie peniaze pod vankúšom (polštář), pre:

  • lepšiu kontrolu pohybu peňazí (pranie peňazí, daňové úniky)
  • úspory s výrobou peňazí (i peniaze stoja peniaze)
  • zdanené zisky bánk (dosť významná položka štátnych príjmov).

Proste je to taký Veľký brat.

20 rokov som sa úspešne bránil vlastníctvu účtu v banke, nakoniec som bol k tomu prinútený zamestnávateľom (viď vyššie), našťastie som si vydupal vlastnú banku.
Po zisťovaní podmienok v tuzemských bankách som sa rozhodol pre banku zahraničnú (pracujem/pracoval som často v zahraničí a u českých bánk by som platil nehorázne poplatky za prevody meny/mien), kde NEPLATÍM žiadne poplatky, ani za výber v zahraničí, mám bonusy za platbou kartou a VŠETKY služby mám zadarmo iba za to, že mám u nich účet (počas doby, čo tam mám peniaze s nimi fakticky disponujú.

Takže – zákon vás nemôže prinútiť vlastniť účet v banke.
Ale prax je iná.
Môžete sa pokúsiť dovolať pravdy na súdoch, ale pri dnešnej rýchlosti spravodlivosti do tej doby umriete od hladu, pretože zamestnávateľ stanovuje podmienky, za akých vás zamestná. Že vás diskriminuje, musíte preukázať, ale skôr dosiahnete toho, že spravodlivosť bude konštatovať, že ste sa neprispôsobila požiadavkom zamestnávateľa a teda vás nemusel prijať.

V podstate nemáte na výber.

Hlada

Není žádná povinnost mít u banky účet. Pro nikoho. Ani pro podnikatele. Na druhou stranu si musíme přiznat, že bezhotovostní manipulace s penězi je často rychlejší, pohodlnější a levnější. Pro příjem peněz stačí mít zdarma vkladní knížku Poštovní spořitelny. Placení složenkami nebo na pokladně banky je ale drahé. Není nutné banky bojkotovat obecně. Vysoké poplatky jsou daní za lenost vybrat si banku podle svých potřeb a sjednat si výhodné podmínky.

mosoj

Povinnost je ! Při platbě nad 500 000 Kč !
Doplňuji:
Děkuji adminovi, který tuto smazanou odpověď vrátil zpět !

Mapel

Žádná taková povinnost není. Používám Fio banku bez poplatků a maximum spokojenosti. Z jednoho účtu si mohu otevřít další spořící účty kde naskakují úroky bez poplatků. Jen daň z úroků. Ale to je zákonná povinnost a daň je samozřejmě nižší než úroky.

Kamilovo

Povinnost to sice není, ale život bez bankovního účtu si dneska nedokážu ani představit, protože to skvěle usnadňuje život. Já jsem si navíc založil přes https://www.du­ofinance.cz/bo­nusy-za-zalozeni-uctu účet nový a to kvůli tomu, že jsem za to dostala peněžní bonus. Na založení účtu se tak dá v dnešní době dokonce i vydělat.