rob1

Je zákonná zmíněna pracovní doba?

Práce doručovatele (kurýra)
Nerovnoměrně rozložená pracovní doba je stanovena na krátký a dlouhý týden. První týden po,út a pa,so,ne práce, druhy týden st,ct práce. Pracuje se od 6 do 22 hodin, tj.16 hodin. Dále v dohodě o mzde je ,,výše mzdy je sjednána i s přihlédnutím k přípádne práci přesčas. Ve smlouvě je prac. doba sjednaná na 40 hodin týdně a na max 12 hodin denně. Práce je celkem dobra, ale s čím mam počítat do výplaty? Nevadí mi 16ky, protože mam tam volna, ale není to nezákonné? A co ta pracovní doba, ktera je uvedena ve smlouvě? Pokud tedy místo 12 delam 16, tak by se ty 4 hodiny měli brát jako prescas, ne? Ale jak to počítat, kdyz základní mzda zahrnuje i prescas?
Nevim, jestli se mam ozvat nebo počkat do výplaty, nerad bych dostal výpověď. Ale delat za 20 tisíc hrubého + nejisté 4 tisíce (možný bonus) za cca 250 hodin se mi fakt nechce. Jaky mate názor Vy, s čím mužu počítat a jak je to s přesčasy?

Dekuji za rady

  • Podle kolegů výplaty jsou dobre, ale, co ja vim, co je podle nich dobre? Spis by me zajimalo, jak je to s tim prescasem, jestli tedy delam prescas nebo ne? Nikdo o tom nemluví, ze by to mel byt prescas, ale kdyz mam delat 12ky za určitou mzdu a delam 16kx, tak by to prescas byt mel…

Nejlepší odpověď
ivzez

Je to zaměstnání s pracovní smlouvou? Nebo jde o jiný vztah?

V případě zaměstnání nesmí pracovní doba překročit 12 hodin a
zaměstnavatel musí dodržovat přestávky mezi pracovními směnami
v délce alespoň 11 hodin. [Zde je porušeno obojí.]

Dále zaměstnavatel musí dodržet dobu souvislého odpočinku
v týdnu v délce alespoň 35 hodin.
[Toto je v případě dlouhého a krátkého týdne dodrženo.]

Denně 4 hodiny práce přesčas bez nároku na mzdu za práci přesčas

  • příplatek za práci přesčas? Co příplatky za soboty a neděle?

A o takovou práci se bojíte? Já bych si hledala něco jiného.

______

Dlouhý a krátký týden je v pořádku, během dvou týdnů
se pracovní doba srovná na 40 hodin týdně.

Horší je to s těmi přesčasy → 28 hodin přesčasů během dvou týdnů je moc.
Práce přesčas má být podle zákoníku práce výjimečná a v dlouhodobém
průměru nesmí překročit 8 hodin týdně. [U Vás mi vychází 14 hodin týdně…]

Ke mzdě sjednané s přihlédnutím k občasné práci přesčas:
Podle takto uzavřené smlouvy Vám zaměstnavatel může nařídit
maximálně 150 hodin v kalendářním roce.

O další práci přesčas by se s Vámi musel písemně dohodnout a musel by
za ni samozřejmě zaplatit (mzdu + příplatek nebo místo příplatku náhradní volno).
Celkem by práce přesčas za rok nesměla překročit 416 hodin (52 × 8 hodin).

______

Odhad:

Podle mne tento zaměstnavatel nebude správně evidovat skutečně
odpracovanou dobu, protože by měl v případě kontroly problémy.
[Vycházím ze zkušeností s některými zaměstnavateli.]

Poznámka:
Vydělím-li 24.000 Kč 250 hodinami, dostanu 96 Kč za hodinu.

Práce přesčas by měla být ohodnocena normální hodinovou
mzdou + příplatkem 25 % průměrného výdělku. K tomu ještě 10 %
průměrného výdělku v případě, že půjde o práci v sobotu/neděli.

_______

Doplňuji:

Musela jsem opravit přečasy (nevím, jak se mi tam dostalo
o 20 hodin víc). Pokud bude potřeba něco doplnit, budu muset
pokračovat dole v diskuzi.

Další odpovědi
nyjono

Píšeš, že nechceš dostat výpověď. Máš přece 3 měsíce na zkušenou.
Počkej na 1. nebo 2. výplatu a buď to bereš nebo ne. Ozvat se můžeš, ale bude ti to co platný? Co kolegové?
Máš možnost se podívat po jiném zaměstnání nebo se osamostatnit.