independent

Je rodič povinný živit dítě i když mu je 20?

doplňuji: nestuduje, nic nedělá jen se nudí

Nejlepší odpověď
Kepler

Zákon věkovou hranici nezná a okamžik skončení vyživovací povinnosti definuje jako nabytí schopnosti se samostatně živit. Více zde: https://www.na­sepenize.cz/kdy-konci-vyzivovaci-povinnost-rodicu-267714

Další odpovědi
Alesh

Ano, dokonce i klidně pokud mu je i víc jak 26 let, pokud stále studuje a nikdy nepracoval.

marci1

Není povinen ho živit, pokud to odporuje dobrým mravům (nestuduje, nepracuje). Jediné řešení je: soudit se s ním. .-(
Citace: „Vyživovací povinnost rodičů k dětem zakotvená v zákoně není podmíněna věkem ani ukončením určitého stupně vzdělání, nýbrž pouze schopností sám se živit, což je pojem, který musí soud vyložit podle specifik každého případu,“ řekla advokátka Soňa Sedláčková.

„Výživné je ale možné přiznat pouze tehdy, neodporuje-li to tzv. dobrým mravům,“ upozornila.

„Soudit se s vlastním dítětem řada rodičů nechce či nezvládne. Ale není vzácný případ, kdy syn či dcera žalují rodiče, že je odmítají živit,“ dodala Macháčková."
https://www.no­vinky.cz/finan­ce/327399-dospele-deti-nechteji-pracovat-a-zdimaji-rodice-zneuzivaji-zakon.html

zjentek

Coz o to, samostatne se uzivit neni vubec problem… horsi uz je to s proudem, vodou a internetem ;p

independent

jj Zjentku přesně tak