Výplata složenkou, na účet nebo v hotovosti???

Je možné aby mi zaměstnavatel poukazoval část výplaty na účet a další část složenkou. Tato varianta je prý porušení rozpočtové kázně. Zaměstnavatel odmítá proplácet výplatu v hotovosti na pracovišti, snad z bezpečnostních důvodů (25 zaměstnanců). Do loňského roku mi byla běžně vyplácena v hotovosti na pracovišti a část mi šla na účet na úhradu poplatků.Je prý jen jedna možnost buď celá na účet nebo celá na složenku. Je to tak? Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
standa

1.
Byť je dnes na 99% používán bezhotovostní platební styk pro vyplácení mzdy…, tak ale stále platí ustanovení § 142/3 ZP, které zaměstnance opravňuje si mzdu převzít na pracovišti v HOTOVOSTI.

2.
Zaměstnanec může požádat, aby mu část mzdy byla zasílána na bankovní účet (§ 143/1) a zbytek si pak přebíral v hotovosti.

§ 142/3 zákoníku práce
Mzda(…)se vyplácí v pracovní době a na pracovišti, nebyla-li dohodnuta jiná doba a jiné místo výplaty.

Nemůže-li se zaměstnanec dostavit k výplatě z vážných důvodů, zašle mu zaměstnavatel mzdu nebo plat v pravidelném termínu výplaty, popřípadě nejpozději v nejbližší následující pracovní den na svůj náklad a nebezpečí, pokud se se zaměstnancem nedohodli na jiném termínu nebo způsobu výplaty.

§ 143/1
Na žádost zaměstnance je zaměstnavatel povinen při výplatě mzdy(…)poukázat ČÁSTKU URČENOU ZAMĚSTNANCEM(…)na jeden účet zaměstnance u banky(…), a to nejpozději v pravidelném termínu výplaty mzdy, pokud se zaměstnancem písemně nesjedná pozdější termín.

Další odpovědi
led

Je to otázka dohody. Musí byť zakotvená v pracovnej zmluve. Výplatné termíny platia pre obidva spôsoby rovnako.