orestez

80' roky el. music. Kolísá tempo hudby zvukového generátoru vlivem rychlostní toleranci magnetofonové­ho midi?

Zdánlivě levná a jednoduchá hračka, leč programovatelná Yamaha dx 100, na kterou se dá už pouštět midi záznam z kazeťáku https://www.y­outube.com/wat­ch?v=yDmuYG9UZ­LY
Pokud by v souboru midi byl určen rytmus 120, nástroji by určil 120. Ale co kdyby záznamové mašině kolísala rychlost nad 3 %? Čekal by nástroj na další instrukce a nehrál, nebo už v té době disponoval mezipamětí a načítal data dopředu? Otázka nejen pro zvuk, ale i pro staré drivery DMX.

Odpovědi
Edison

Myslím, že ne. MIDI bylo představeno v r. 1981 a finální verze až o další dva roky později.
Nemyslím tedy, že by ihned došlo k masovému nasazení MIDI systémů. ůTehdy se spíše užívalo analogových syntezátorů a pojem „programování“ spočíval spíše v nastavení úrovní a míchání frekvencí a tvarů průběhů signálů. Nepřesnosti měly své kouzlo a podle mě byly dány spíše nepřesností krystalů pro oscilátory, zejména mělo-li jich být více v sadě. Samozřejmě kolísání záznamových médií taky hraje svou roli. A problémem nejsou ty „nestability“ základních kmitočtů, ale spíš harmonické a subharmonické kmitočty, kde se spíše než samotná nestabilita, která byla minimální, projevily více ty odchylky v přesnostech.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Musical_In­strument_Digi­tal_Interface

autacek

Myslím, že vzhledem ke struktuře a předání údajů údajů (vezme to samo o sobě nějaký čas, než se data načtou z pásky), toto kolísání nehraje významnou roli.

aliendrone

Soubory mid (midi) obsahují BINÁRNÍ data. (jedničky/nuly – signál1/signál0) Proto když si na kazeťáku takovou nahrávku pustíš, ozve se to „pištění“ (jako u starých modemů). Stejně se na kazetu ukládaly i počítačové hry. Takže dokud DAC stíhá rozpoznávat signál (jedničky od nul), tak na rychlosti posuvu pásku nezáleží. Dobře tohoto faktu bylo využito např. na 8bitových Atari kazeťácích, kde díky mizerným frekvenčním filtrům byla maxrychlost přenosu tristních cca 500Bd, po českém zlepšováku J. Richtera TURBO 2000 se běžně dosahovalo 4násobku! (ale i více!!)

Takže s nějakým kolísáním rychlosti nad 3% ohledně zkreslení bych si vůbec nedělal hlavu. Důležité je, aby midi kontrolér rozpoznal instrukci (v tvém případě nějaké tempo) a podle ní generuje signál. A tu instrikci mu dodá právě DAC. ;) :D :D

Dochy

Bacha. MIDI rozhraní a .MID soubor jsou dvě různé věci. Sice příbuzné ale ne stejné. Pokud je na té kazetě klasický MID soubor, pak by nějaké kolísání rychlosti magnetofonu nemělo dělat problém, dokud data bude možné načíst. Pokud je tam nějak zaznamenána komunikace po MIDI rozhraní, která je pokud se nemýlím sériová a skládá se z pokynů typu „zahraj na kanále 10 tón C2 s trváním…“, pak dokud budou data z kazety k přečtení, bude s rychlostí kazety kolísat tempo skladby. Nikoli ale tón, ten je generován podle vnitřních hodin nástroje.