janleitman

zaměstnání bez výplaty

jak se dá postupovat když člověk pracuje u firmy která stále slibuje pracovní smlouvu,kterou samozřejmě nikdy nesepíše a když dojde na výplatu mzdy tak neplatí.
Vymahatelnost je asi nulová,ale dá se alespoň někde nahlásit,aby nemohla v tomto pokračovat.
Slyšel jsem že tohle se stává v čechách poměrně často.
Doplňuji:
Tak samozřejmě se domnívám,že asi budou i jiné nekalosti ve firmě.Ovšem do toho už nevidím.
Nejde mi ani tak o nějakou mstu,nebo tak něco,ale spíše o to aby bylo nějakým způsobem zabráněno firmě v takových praktikách pokračovat.Ono taková výplata zaměstnanci chybí a zaměstnavatel se směje.

Nejlepší odpověď
anonym

Jediná správná varianta je SÚIP.
Jak policie ČR, tak ÚP by tě tam stejně odkázal.
Oproti r. 2011 výrazně zvýšil postihy a už uděluje citelné pokuty za právě tyto nešvary se zadržováním výplat.
Podmínkou postupu je 1. krok, tj. průkazná výzva na zaměstnavatele, další §§ viz odkaz ve zdroji:
(Zase laické výkřiky těch, kteří se SÚIP zjevně nikdy nejednali a vypouštějí bludy a dohady i v odborné rubrice).
Doplňuji:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dal-jsem-hodinovou-vypoved-zamestnavatel-ji-neprijal-a-zadrzuje-mi-zapoctovy-list
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/zamestnava­tel-mi-odmita-vydat-vyplatni-listky

Zdroj: http://bpp.iu­re.cz/nevypla­cenamzda.html

Další odpovědi
brillant

Nahlašte jejich jednání na Státní úřad inspekce práce
http://www.suip.cz/

anonym

Pokud máte svědka, který Vám dosvědčí, že jste v této firmě pracoval, tak to žádný problém nebude. Je samozřejmě chybou, když člověk čeká na Pracovní smlouvu a nedojde mu zavčas, že se stal terčem podvodu zaměstnavatele.
V takovém případě zajděte na polici a učiňte v této věci oznámení na zaměstnavatele z titulu zaměstnávání „černých duší“, neproplácení mzdy (uzařít dohodu nebo smlouvu o zaměstnání zle i ústně) a pravděpodobné neodvedení pojistného na ZP a SSZ.
Policii se to bude líbit. Pokud budete potřebovat poradit, věřím tomu, že se najdou i další důvody, z nichž bude možné takového vykutáleného zaměstnavatele obvinit.

SengSS

zavolat na oblastní inspektorát práce co je k vám nejblíže tam už vám poradí 😉.....

Drap

Nahlásit na úřad práce

anonym

A já bych to práskla na úřadu práce .

anonym

Sám jsem vítězně podobnou kauzu absolvoval.
Nepřestává mne šokovat arogance a bezohlednost těch, kteří otevřeně poškozují tazatele chybnými odpověďmi.

ivzez

Souhlasím, jediná cesta je SÚIP.
Napřed bych zaměstnavatele písemně vyzvala k zaslání pracovní smlouvy a dlužné mzdy (stanovit rozumný termín k doplacení). Poté bych se obrátila na SÚIP.

Pokud zaměstnavatel ve stanoveném termínu nezaplatí, zbýval by už jenom soud.

___
Poznámka:

Nebývám tu moc často, takže se zde ještě moc neorientuji.
Ale z odpovědí výše nemám pocit, že by byly arogantní nebo bezohledné. Podle mne se snaží poradit to, co jejich autorům zdá nejlepší.