Aliaka

Výplata, která asi nikdy nebude…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na jednu věc ohledně výplaty. Pracovala jsem od října 2009 u jedné OSVČ, kdy jsem měla řádně podepsanou DPP – jednalo se o brigádu. Pokaždé byl problém s výplatami, buď nechodily včas, nebo v jiné výši. Každopádně mi jde teď o to, že jsem ještě nedostala – a je květen – výplatu za prosinec 2009. OSVČ pořád jen slibovala, že to již bude posláno na účet atd, ale skutek utek. Na maily nereaguje, neozývá se, celkově nekomunikuje. Co s tím, dá se něco vůbec dělat, nebo se těch peněz už vůbec nedočkám?? Děkuji.

Nejlepší odpověď
standa

Nebojte, ´něco´ se dělat dá 🙂

Předně je důležité, abyste jakýmkoli hodnověrným způsobem mohla doložit (prokázat), že jste ve zmiňovaném měsíci 12/2009 vykonala práci, za kterou si nárokujete odměnu.

Pokud budete mít ´v ruce´ Dohodu o provedení práce + doklad (či ´svědectví´) o vykonané práci, tak se můžete dobírat svých práv:

1. napište svému zaměstnavateli doporučený dopis, ve kterém jej vyzvěte ke splnění jeho závazku zaplatit vám odměnu

  • do dopisu uveďte, že pro zaplacení stanovujete termín (např. do 3 pracovních dní)
  • dále zde uveďte, že pokud termín nebude dodržen, tak se obrátíte na Oblastní inspektorát práce, případně na soud s příslušnou žalobou

2. pokud zaměstnavatel termín nedodrží, tak na nic nečekejte a napište k soudu jednoduchý text ´žaloby o nevyplacení odměny´ a kopii této žaloby pošlete na vědomí zaměstnavateli…(mě­lo by to mít psychologický účinek)

  • pokud si nebude jista s textem žaloby a na internetu nic nenajdete, tak se ozvěte ještě jednou a zdejší komunita vám jistě poradí 🙂

3. nenechte se odbýt a buďte přísná a na žádné ´polosliby´ nedejte…

Další odpovědi
allayne

To Standa:

Když to já jsem už zkoušela, psala jsem mailů hafo, i kolegyně, které peníze taky nedostaly. Žaloba – tady pomůže jen insolvenční řízení, které samozřejmě zahrnuje určité poplatky. Probírala jsem to s právníkem, ale ten mi také nepomohl, protože by se mi to prý ani nevyplatilo a abych pravdu řekla, nechci se tahat po soudních sporech. Nikomu se neozývají, vůbec nereagují. Ten inspektorát by mohl pomoci? Já už fakt nevím, jak na ně…