Mája1910

Zaměstnavatel mi odmítá vydat výplatní lístky

Prosím, poradíte mi někdo? Od 1.4. převzal naši firmu nový zaměstnavatel dle §338,339 ZP (Převod práv a povinností).Až 12.5.!!!jsme dostali novou pr.smlouvu (antidatovaná 1.4.),vzala jsem ji k právníkovi,ten striktně pravil-nepodepisovat,nes­myslná,protizá­konná,org.změ­ny se řeší dodatkem ke smlouvě,pr.poměr nevzniká,ale ze zákona trvá…16.5.jsem ji nepodepsanou vrátila,zam.mi okamžitě zakázal vstup na mé pracoviště,přeřadil mě o 2 st.níž na práci uklízečky,já odešla okamžitě na PN,kde jsem neustále,léčím si nervy,hledám si práci,protože tam se již vrátit nechci a ani nemůžu,a podpora 45% je směšná.Od té doby problémy,mzdu za duben jsem až po upozornění dopor.dopisem s doručenkou dostala až 11.6.,zřejmě mu docvaklo,že 16.6.bych tam byla s okamžitou rozvázačkou § 56 ZP.Nicméně mám neblahé tušení,že mzda ze duben není odpovídající,pocho­pitelně směrem dolů,což bych zase mohla řešit okamžitým zrušením PP a tříměsíčním odstupným,ale výplatní lístek za duben(ani ty další)stále nemám a zaměstnavatel mi je odmítá vydat s tím,že dokud jsem na nemocenské,tak je nedostanu,až ji ukončím,právo na to nemá,nicméně s ním nepohnu.Navíc je konec měsíce a já stále nedostala nemocenskou od OSSZ (tady je situace taková,že většinou ji máte na účtu zač.následujícího měsíce,nejpozději v polovině), a to z důvodu,že zaměstnavatel na OSSZ stále nedodal příjmy,ze kterých se provádí výpočet dávek.Dá se v tomhle případě postupovat stejně, jako když mzdu nevyplatí zaměstnavatel?Když je chyba na jeho straně – úmyslné nedodání potvrzených příjmů?Za právníka už jsem dala zpočátku našeho sporu dost peněz,které teď,bohužel nemám,abych si nechala poradit od něj.Jen mě,prosím,neod­kazujte na insp.bezp.práce,tam jsme v červnu daly ještě s 5 kolegyněmi podnět ke kontrole,dnes mi přišly informace o jejím výsledku…záchvat pláče způsobený vztekem a bezmocí nad tím,že ve sporu se zaměstnavatelem,kte­rý vám může (teď už na 100% vím,že zcela beztrestně)klidně kálet na hlavu,nemáte nikde dovolání.Proto bych ráda věděla,jestli výše popsané mohu dát k soudu (záměrné zadržování výpl.lístků a potvrzení příjmů na OSSZ).

Nejlepší odpověď
arygnoc

zajděte na OSSZ, požádejte o výpis placení pojistného zaměstnavatelem a tam zjistíte, z jaké hrubé (superhrubé) mzdy byly odvody zaplacené.
Pomoc by jste měla najít i na finanční správě (finanční úřad).

Další odpovědi
Drap

Samozřejmě můžete. Otázkou je jak soud nakonec rozhodne. Počítejte s tím, že vás to bude stát dost peněz, advokát, soudní poplatky atd. , můžete se sice obrátit na odborového právníka Počítejte s tím že se to bude natahovat a do firmy se stejně nevrátíte a pokud ano velice brzy a ráda odejdete sama.

standa

Pokusím se váš případ odpovídat postupně do textu vaší otázky:

Od 1.4. převzal naši firmu nový zaměstnavatel dle §338,339 ZP.

Standa: postupoval původní i nový zaměstnavatel dle ustanovení § 339/1 nebo 339/2 zákoníku práce ? Mám na mysli, zda a jak jste byli prokazatelně „informováni“ o změnách.

Až 12.5.!!!jsme dostali novou pr.smlouvu (antidatovaná 1.4.),vzala jsem ji k právníkovi,ten striktně pravil-nepodepisovat,… 16.5.jsem ji nepodepsanou vrátila

Standa: škoda, že jste si ji nenechala jako důkaz pro případný soudní spor.

zam.mi okamžitě zakázal vstup na mé pracoviště,přeřadil mě o 2 st.níž na práci uklízečky

Standa: v tomto případě postupoval zaměstnavatel zjevně protiprávně…, ale pro případný soudní spor potřebujete mít v ruce ´důkazy´, že zaměstnavatel učinil vámi uvedené úkony (zákaz vstupu + přeřazení).

,já odešla okamžitě na PN,kde jsem neustále,léčím si nervy,

Standa: ok…, komu, kdy a jak prokazatelně jste předala neschopenku ?

Nicméně mám neblahé tušení,že mzda ze duben není odpovídající,pocho­pitelně směrem dolů,což bych zase mohla řešit okamžitým zrušením PP a tříměsíčním odstupným,

Standa: v tomto případě (když jste určitou část mzdy dostala) to není zas tak jednoduché uplatňovat „§ 56/b“…, musela byste prokázat, že jste neobdržela v plné výši zaručenou složku mzdy a nebo, že jste neobdržela jiné složky mzdy, na které máte prokazatelný nárok (příplatky apod.)

ale výplatní lístek za duben(ani ty další)stále nemám a zaměstnavatel mi je odmítá vydat s tím,že dokud jsem na nemocenské,tak je nedostanu,až ji ukončím,právo na to nemá,nicméně s ním nepohnu.

Standa: samozřejmě, že na to právo nemá, ale neházejte flintu do žita a začněte ´papírovou´ válku (tedy pokud jste k tomu odhodlaná)…, napište jednoduchý dopis, kde zaměstnavatele vyzýváte ke splnění jeho zákonných povinností (§ 142/4) + jej požádejte, aby vám kromě ´pásky´ předložil i doklady, na jejichž základě mzdu nebo plat vypočetl.

http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast6h7.aspx

Navíc je konec měsíce a já stále nedostala nemocenskou od OSSZ (tady je situace taková,že většinou ji máte na účtu zač.následujícího měsíce,nejpozději v polovině), a to z důvodu,že zaměstnavatel na OSSZ stále nedodal příjmy,ze kterých se provádí výpočet dávek.

Standa: zaprvé máte nárok na náhradu nemocenské od zaměstnavatele za 4.-21. den nemoci, a to za den, ve kterém byste jinak pracovala (pokud jste práce neschopná od 16.5., tak byste měla od zaměstnavatele dostat ´náhradu´ za půlku května (žalovatelná splatnost této části mzdy je 15.7.) a za období 1.-6.6.

Standa: co se týká nemocenské, kterou vám bude platit OSSZ (od 7.6. za každý kalendářní den), tak zde nejsou žádné „nárokové“ lhůty. Pokud máte pochybnosti, že zaměstnavatel nepředal či předal pozdě na OSSZ podklady pro výplatu nemocenských dávek, tak si vše potřebné zjistěte přímo na ossz.

Dá se v tomhle případě postupovat stejně, jako když mzdu nevyplatí zaměstnavatel?Když je chyba na jeho straně – úmyslné nedodání potvrzených příjmů?

Standa: nedá se postupovat obdobně…, ale můžete napsat na ossz dopis, kde jej na tuto skutečnost upozorníte, dále to pak už bude na ossz, kterou později můžete urgovat o rychlejší vyřízení vašich nároků

Proto bych ráda věděla,jestli výše popsané mohu dát k soudu (záměrné zadržování výpl.lístků a potvrzení příjmů na OSSZ).

Standa: podat samostatnou žalobu na nedodržení povinností zaměstnavatele, které vyplývají z ustanovení § 142/4 případně na nedodržení povinností zaměstnavatele směrem k ossz, vám nedoporučuji, byla by to zbytečná ztráta času a možná i pěnez

Standa: Ale doporučuji vám, abyste ještě jednou zvážila zda investovat do právníka, který by měl celý případ posoudit komplexně zejména z pohledu dostupných „důkazních prostředků“ a poté navrhnout příslušné žaloby.

Přeji vám hodně štěstí a pevné nervy.

baghira

Nejsem právník přes pracovní právo, takže si netroufám odpovědět, ale nechápu tu zoufalou snahu držet se zuby nehty místa, ze kterého nekouká nic dobrého, ani ty peníze, jen problémy. Kdyby tazatelka vypadla už v tom dubnu, mohla by v klidu a pohodě pobírat podporu a hledat (a třeba už dávno mít) nějaké slušnější místo. Takhle má jen nervy v kýblu, žádné prachy a kde nic tu nic.

Mája1910

Baghira: není to zoufalá snaha držet se zuby nehty tohoto místa…kdyby nám pův.zaměstnavatel nabídl odstupné, šli bychom v tom dubnu(resp.31­.3.)všichni.Pro­blém nastal 16.5.při odevzdávání nepodepsané smlouvy (mě si volali jako první)a měla jsem zafungovat( a taky perfektně zafungovala)jako odstrašující příklad. Původně jsme do toho šli všichni-nepodepsat za žádnou cenu. Ovšem poté, jak se mnou „vymetli“ už se původního rozhodnutí nedržel nikdo.....podepsali a byli „odejiti“ ve zkušební době, kterou nová smlouva obsahovala. Zaměstnavatel se prostě chtěl všech elegantně zbavit, pochopitelně bez odstupného, na které bychom měli jinak nárok. Problém u mě je v tom, že jsem „blbec“ a neumím se vzdát bez boje (přestože mě to stojí kapku nervů,podotýkám jen, že na PN jsem s páteří, nikoli s pochroumanými nervy) a nechci ustoupit takovému póvlu. Asi jsem ve svém věku dost naivní, protože jsem opravdu nečekala, že to bude až takový boj s větrnými mlýny, i přesto, co se děje kolem nás, jsem věřila, že spravedlnost přeci jen existuje.....Asi se Vám budu zdát nepochopitelně urputná, ale kdybych jim ustoupila, nemohla bych si vážit sebe sama.