slash

Přítelkyně se rozvádí kvůli nevěře, manžel se odstěhoval před deseti měsíci k milence, vyhazuje ji z bytu.

Přítelkyně je 3 roky vdaná, s manželem však žila 9 let. Mají spolu dvě děti, každý z nich má ještě jedno svoje z předchozího manželství. Na počátku vztahu její manžel získal nájemní byt u soukromé firmy. V tomto nájemním bytě přítelkyně zafinancovala rozsahlou rekonstrukci. Vloni v únoru zjistila přítelkyně manželovu nevěru. Manžel se postupně v rozsahu jednoho měsíce i s dcerou dobrovolně odstěhoval k milence, kde bydlí dosud. V rámci zahájeného rozvodu byly děti z manželství svěřeny do péče matky. Děti z manželství a starší syn přítelkyně v místě bydliště chodí do školky a základní školy. Dcera manžela navštěvuje speciální školu a není na bydliště vázána. Nájemní smlouva na byt je psána na manžela. Ten si však z nepochopitelného důvodu myslí, že byt je jeho, plánuje jeho prodej či výměnu. Přítelkyni nepříjemně vyhrožuje, bylo na něj vydáno předběžné opatření se zákazem vstupu, je řešen PČR za nebezpečné vyhrožování. V bytě byl od te doby cca třikrát, pouze několik minut vyzvednout děti v rámci nařízené péče o děti. Přístup mu byl umožněn, avšak nejevil zájem v bytě setrvat. Neustále však vyhrožuje vylomením zámků, dožaduje se uzamykatelné místnosti v bytě (byt je malý, nelze mu místnost dát, aniž by tím neutrpěly děti). U soudu potvrdil, že domácnost opustil, pošta mu do schránky nechodí. Ačkoliv při rozvodovém řízení nic takového neuvedl, nyní tvrdí, že byt opustil dočasně. Na nájem poslal příspěvek cca 20 procent najmu jen v září a v listopadu, aby toto mohl doložit před soudem. po soudním řízení už nepřispěl nijak. Přestože je ze služeb odhlášen,přeplatky za služby ale inkasuje, protože sipo je psáno na jeho jméno a nelze to zatím změnit. Ačkoliv celý nájem hradí má přítelkyně z vlastních prostředků, dle složenek to vypadá že platí manžel. nikdo to ale nechce změnit a sipo se platit musí. Podle našeho názoru došlo k opuštění společné domácnosti, a tím právo na nájem bytu zaniklo. Výhrůžky o nastěhování zpět jsou jen slovní, nikdy k fyzickému pokusu nedošlo. Vše se pohybuje jen v rámci drsných a nevybíravých urážek a výhrůžek.
Jaké jsou podle vašeho názoru vyhlídky na vyřešení této situace v rámci vypořádání SJM při rozvodu?

Nejlepší odpověď
anonym

Ve Vaší otázce je podstatné hlavně to, jestli manžel přítelkyně je vlastníkem bytu, nebo jeho nájemníkem. Pokud je nájemník a v domě nebydlí, domluvte se s vlastníkem nemovitosti o zrušení původní nájemní smlouvy a o sepsání smlouvy nové, kde bude jako nájemník uvedena Vaše přítelkyně. U nájmu je to tak, že v bytě by měl zůstat ten, kdo byt platí.
Pokud je manžel vlastníkem bytu a chce byt prodat, obraťte se na bytový odbor městského úřadu se žádostí o nový byt. Vystěhovat manželku s dětmi na ulici ani v tomto případě nelze. Pokud jsou s manželem přetrvávající problémy, které řeší a řešila policie, domluvte se na jejím oddělení o možnosti podání žaloby na manžela. Příslušníci Policie ČR Vám určitě poradí, jakým způsobem se bránit. Pokud nebude sjednán pořádek prostřednictví PČR, tak jej svým rozsudkem upraví soud.
SJM by mělo být řešeno zároveň s rozvodem manželství. Protože je zřejmé, že zde ze strany manželů není pravděpodobné následné majetkové vyrovnání dohodou, doporučuji řešit rozdělení SJM soudní cestou přímo při rozvodu. Bude to sice dramatičtější a delší rozvod, ale tady bych na zmoudření manžela nečekala.

Další odpovědi
terry

Je toho mnoho k napsání.
Proč ale neplatí nájem a energie ze svého účtu, aby bylo evodentní, že vše platí ona.
nemá možnost se odstěhovat a platit nájem jinde a bez potíží?

jmhad

jek říkají kolegyně-základní je majetkový vztah k bytu-na koho je byt napsán,komu byl přidělen, kdo si ho koupil.Vše ostatní se od toho odvíjí a to i společné vlastnictví.Jinak je mi divné tvrzení,že nejde změnit plátce SIPO.Asi se o to dotyčná ani nepokusila.Stejně tak jako o další logické kroky.Třeba v duchu čeká na návrat manžela.

slash

Manželova teze, že je vlastníkem bytu je zcela zcestna i podle meho nazoru. S Vlastnikem nemovitosti se pritelkyne pokousi dohodnout jiz vice nez pul roku avsak zatim bez uspechu. O zmenu sipa zadala na poste, nebylo ji vyhoveno, na poste ji sdelili, ze se sipo inkasuje na jmeno najemce bytu. Stejne dopadla treba i u kabelove televize. Nikde neni ochota pomoci, zadne dovolani, spis je citit strach z preslapu.

Rad bych se jeste zeptal, jak dlouha doba se da povazovat za trvale opusteni domacnosti?

slash

Manželova teze, že je vlastníkem bytu je zcela zcestna i podle meho nazoru. S Vlastnikem nemovitosti se pritelkyne pokousi dohodnout jiz vice nez pul roku avsak zatim bez uspechu. O zmenu sipa zadala na poste, nebylo ji vyhoveno, na poste ji sdelili, ze se sipo inkasuje na jmeno najemce bytu. Stejne dopadla treba i u kabelove televize. Nikde neni ochota pomoci, zadne dovolani, spis je citit strach z preslapu.

Rad bych se jeste zeptal, jak dlouha doba se da povazovat za trvale opusteni domacnosti?