Lilli

Na co má manžel právo?

Chtěla bych se zeptat, na co všechno má můj manžel právo. Jsme manželé 29 let, 2 roky již spolu nežijeme. Za manželství jsem zdědila dům, ve kterém jsme společně bydleli, před 2 roky se odstěhoval. Vzal si veškeré svoje věci, nářadí a také auto. Přestěhoval se do domu, který mu darovala jeho matka. Za dobu manželství nepřispíval na živobytí, skoro vše financola moje maminka a nebo já. Manželství nebylo lehké, dokonce musela být přivolána i policie. Bohužel se s ním nedá rozumně domluvit. Chtěla bych se zeptat, na co konkrétně má právo. Myslím si, že na dům, který jsem zdědila nemá žádné právo. Ale co vybavení, prováděl tu i nějaké opravy atd. Jakým způsobem se tohle řeší?Dále bych se chtěla zeptat, zda ho můžu nechat odhlásit z trvalé bydliště? Když už tu nebydlí 2 roky, ale nejsme ještě stále rozvedeni. Moc děkuji za pomoc.

Nejlepší odpověď
standa

  1. NEMOVITOST
  • je ve vašem vlastnictví
  • nepodléhá SJM
  • nemá nárok
  1. VYBAVENÍ BYTU
  • pokud prokážete, že určité konkrétní vybavení bylo součástí bytu/domu v době, kdy jste dům sdědila, tak pro toto vybavení platí to samé jako v bodě 1)
  • ostatní vybavení bytu, včetně úprav, oprav apod. spadá do SJM a s manželem se musíte rozdělit 50:50
  • pokud se nedohodnete na „ceně“ tohoto vybavení, bude muset jeden z vás nechat udělat znalecký posudek
  1. AUTO
  • spadá do SJM a manžel vám bude muset vyplatit 50% ceny
  1. VZÁJEMNÁ VYŽIVOVACÍ POVINNOST

(§ 91 zákona o rodině)

  • pokud se vám podaří prokázat, že se manžel dlouhodobě nepodílel na spolufinancování provozu domácnosti, bude to mít nepochybně vliv na vypořádání SJM v případě rozvodu
  • ale nejspíš to prokázání bude dost obtížné, ale svědectví matky by snad soudu mohlo stačit
  1. ODHLÁŠENÍ Z TRVALÉHO POBYTU
  • před rozvodem to bude dosti složité, ale určitě se o to pokuste
  • doručte na obecní úřad (který vede evidenci obyvatel v místě vašeho bydliště) žádost, kterou doložte prohlášením, že manžel se v místě bydliště dlouhodobě nezdržuje…, bude zahájeno správní řízení na jehož konci může (ale taky nemusí být) rozhodnutí o zrušení trvalého pobytu vašeho manžela v místě vašeho bydliště
  • ale spíše bych se soustředil na spravedlivé vypořádání SJM, než na ten trvalý pobyt…

Zdroj: http://zakony­.kurzy.cz/94-1963-zakon-o-rodine/cast-3-hlava-3/

Další odpovědi
Hlada

Dům, který jste zdědila nepatří do společného jmění manželů. Patří do něj ale vybavení a úpravy, které jste za dobu trvání manželství dělali. Přihlášení k travalému pobytu je pouze evidenční, nemá na nic vliv, prakticky jen na placení poplatku za odvoz odpadu.

sejtanka

Odhlásit ho už můžete,ale na zbytek vašich otázek nedokážu odpovědět,dopo­ručuji schopného právníka,ten vám s tím pomůže a rád.

slevin

manzel ma pravo na vsechno.zena by mela byt poslesna,oddana sluzka.-)))

figo

pozor: trvalé bydliště je argumentem pro exekutora, který řeší dluhy manžela