Avatar uživatele
Lilli

Na co má manžel právo?

Chtěla bych se zeptat, na co všechno má můj manžel právo. Jsme manželé 29 let, 2 roky již spolu nežijeme. Za manželství jsem zdědila dům, ve kterém jsme společně bydleli, před 2 roky se odstěhoval. Vzal si veškeré svoje věci, nářadí a také auto. Přestěhoval se do domu, který mu darovala jeho matka. Za dobu manželství nepřispíval na živobytí, skoro vše financola moje maminka a nebo já. Manželství nebylo lehké, dokonce musela být přivolána i policie. Bohužel se s ním nedá rozumně domluvit. Chtěla bych se zeptat, na co konkrétně má právo. Myslím si, že na dům, který jsem zdědila nemá žádné právo. Ale co vybavení, prováděl tu i nějaké opravy atd. Jakým způsobem se tohle řeší?Dále bych se chtěla zeptat, zda ho můžu nechat odhlásit z trvalé bydliště? Když už tu nebydlí 2 roky, ale nejsme ještě stále rozvedeni. Moc děkuji za pomoc.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? Bičiště, Pralinka1979 před 4806 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
standa

  1. NEMOVITOST
  • je ve vašem vlastnictví
  • nepodléhá SJM
  • nemá nárok
  1. VYBAVENÍ BYTU
  • pokud prokážete, že určité konkrétní vybavení bylo součástí bytu/domu v době, kdy jste dům sdědila, tak pro toto vybavení platí to samé jako v bodě 1)
  • ostatní vybavení bytu, včetně úprav, oprav apod. spadá do SJM a s manželem se musíte rozdělit 50:50
  • pokud se nedohodnete na „ceně“ tohoto vybavení, bude muset jeden z vás nechat udělat znalecký posudek
  1. AUTO
  • spadá do SJM a manžel vám bude muset vyplatit 50% ceny
  1. VZÁJEMNÁ VYŽIVOVACÍ POVINNOST

(§ 91 zákona o rodině)

  • pokud se vám podaří prokázat, že se manžel dlouhodobě nepodílel na spolufinancování provozu domácnosti, bude to mít nepochybně vliv na vypořádání SJM v případě rozvodu
  • ale nejspíš to prokázání bude dost obtížné, ale svědectví matky by snad soudu mohlo stačit
  1. ODHLÁŠENÍ Z TRVALÉHO POBYTU
  • před rozvodem to bude dosti složité, ale určitě se o to pokuste
  • doručte na obecní úřad (který vede evidenci obyvatel v místě vašeho bydliště) žádost, kterou doložte prohlášením, že manžel se v místě bydliště dlouhodobě nezdržuje…, bude zahájeno správní řízení na jehož konci může (ale taky nemusí být) rozhodnutí o zrušení trvalého pobytu vašeho manžela v místě vašeho bydliště
  • ale spíše bych se soustředil na spravedlivé vypořádání SJM, než na ten trvalý pobyt…

Zdroj: http://zakony­.kurzy.cz/94-1963-zakon-o-rodine/cast-3-hlava-3/

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Hlada

Dům, který jste zdědila nepatří do společného jmění manželů. Patří do něj ale vybavení a úpravy, které jste za dobu trvání manželství dělali. Přihlášení k travalému pobytu je pouze evidenční, nemá na nic vliv, prakticky jen na placení poplatku za odvoz odpadu.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
sejtanka

Odhlásit ho už můžete,ale na zbytek vašich otázek nedokážu odpovědět,dopo­ručuji schopného právníka,ten vám s tím pomůže a rád.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
slevin

manzel ma pravo na vsechno.zena by mela byt poslesna,oddana sluzka.-)))

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
figo

pozor: trvalé bydliště je argumentem pro exekutora, který řeší dluhy manžela

před 4644 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek