jarka76

Jak podat žádost o soudní rozdělení SJM?

Manžel se velmi zadlužil, ted žije v zahraničí. Chtěla bych podat žádost o rozvod a zároven požádat soud o rozdělení SJM,, protože jeho dluhy narůstají a přibývají i v zahraničí. Momentálně mi není známa ani jeho adresa, výživné stanovené soudem neplatí. Můžu napsat žádost k soudu najednou, jak to bude s poplatky a na koho se obrátit, pokud se ocitnu ve finanční nouzi, kvůli tomu, že všechny jeho dluhy v současné době hradím já?

Nejlepší odpověď
hanny 2

To co tu píšete,je docela složitá záležitost a vyřešit ji můžete jedině s pomocí dobrého právníka.

Další odpovědi
Bičiště

Do doby než se rozvedete nebo se s manželem dohodnete na zrušení či zúžení SJM,(dříve BSM) jsou jeho dluhy i vaše dluhy. Zúžení SJM lze provést i za trvání manželství a to prohlášením před notářem, (netřeba soudního procesu) který o vaší dohodě sepíše smlouvu.Pokud by k tomuto úkonu došlo,je třeba informovat věřitele,případně i exekutora. Je to nutné proto, aby se na vás nehledělo jako na spoludlužníka. Je otázka, zda se manžel k dobrovolnému zúžení SJM za trvání manželství odhodlá, jeho souhlas nelze vynutit. Je to dobrovolný právní úkon.Vaše spoludlužnictví končí dnem uzavření dohody o zúžení SJM.

jarka76

Ale co dělat pokud je v zahraničí a do ČR odmítá přijet?