Avatar uživatele
Stříbrný

Paragraf 52 pracovně právní

Kamarád byl propuštěn na hodinu dle paragrafu 52. Není to za hrubé porušení pracovní kázně, ale prý za časté marodění či co. V zaměstnání byl cca 4O let bez problému, jenom měl od lékařky potvrzení, že smí dělat pouze ranní směny. Podrobnosti nevím. Děkuji.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Kamarád mohl dostat od zaměstnavatele výpověď dle ustanovení § 52/e, protože v otázce zmiňované důvody mohly být čistě teoreticky kvalifikovány jako "dlouhodobé pozbytí způsobilosti vykonávat dosavadní práci".

Ale zaměstnavatel mohl kamarádovi dát jen VÝPOVĚĎ s 2 měsíční výpovědní dobou, nikoli OKAMŽITÉ ZRUŠENÍ (§ 55).

Je však možné, že zaměstnavatel kamarádovi spolu s výpovědí navrhnul ukončení pracovního poměru DOHODOU... a pak mohl pracovní poměr skončit třeba k následujícímu dni. Kdo ví?

Každopádně pro uplatnění okamžitého zrušení pracovního poměru dle ustanovení § 55 neměl zaměstnavatel žádné důvody (alespoň nejsou v otázce naznačeny) a pokud by bez těchto důvodů byl přesto prac.poměr ukončen, tak je takovéto ukončení NEPLATNÉ !

Zdroj: http://business.center.cz/busi ness/pravo/zakony/zakonik-prac e/cast2h4.aspx

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Za porušení pracovní kazně se dava paragraf 53.A je to divné že bi ho propustili začasté mjarodění.Vtom musí bít něco víc


Avatar uživatele
Zlatý

Pro porušení kázně se dává paragraf 55.

http://business.center.cz/…

§52

e) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci,

g) jsou-li u zaměstnance dány důvody, pro které by s ním zaměstnavatel mohl okamžitě zrušit pracovní poměr, nebo pro závažné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci; pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci je možné dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

ten který je

Nepletete si to s §53?

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1817
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.