Okamžité zrušení prac.poměru

Dobrý den,jsem v prac.neschopnosti a chci poslat okamžité zrušení pracovního poměru.Ještě nikdy mi firma neposlala peníze včas,nyní mi neposlali ani náhradu mzdy za prvních 14dní PN v únoru.OSSZ mi již náhradu mzdy za pokračování PN poslala.Pokud mám ve smlouvě i TERMÍN SPLATNOSTI výplaty (nejen výplatní termín),nemusím čekat na splatnost do konce měsíce+15dní?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Pokud se jedná o dlužnou mzdu (nebo náhradu mzdy) za únor´2010, tak musíte čekat až do 15.4.2010.

Skutečnost, že v pracovní smlouvě máte uveden konkrétní datum splatnosti, nemá vliv na výklad "termínu splatnosti" pro potřeby ustanovení § 56/b zákoníku práce.

Vysvětlení naleznete v ustanoveních zákoníku práce:

§ 56/b
Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen, jestliže zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu(...)do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti - viz § 141 odst. 1.

§ 141/1
Mzda(...)je splatná(...)NEJPOZDĚJI v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu(...)

--------

Ještě bych upozornil na ustanovení § 59 zákoníku práce (viz níže), která vám umožňuje uplatnit okamžité zrušení (§ 56/b) i za předchozí 2 měsíce zpět.

Pokud nemáte dosud zaplacenou mzdu (nebo část mzdy) za měsíc leden´2010, tak byste mohl "okamžité zrušení" podat ihned.

------------------

§ 59
Zaměstnanec může okamžitě zrušit pracovní poměr pouze do 2 měsíců ode dne, kdy se o důvodu k okamžitému zrušení dověděl, nejpozději do 1 roku ode dne, kdy tento důvod vznikl.

Další odpovědi:

Pokud vám zaměstnavatel neposlal peníze do 15 dní tak můžete okamžitě ukončit prac. poměr v souladu s par. 56 odstavce 2 Zákoníku práce. Vyhotovte si kopii, pošlete doporučeně.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1819
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 458
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.