nadenka

co dělat pokud mi zaměstnavatel peníze nepošle??,,

zaměstnavatel mi nezaplatil výplatu za odpracovaný měsíc září,jsem v prac.neschop­nosti,odeslala jsem mu výzvu k vyplacení,co dělat pokud ani tak nezaplatí?

Nejlepší odpověď
Michal Kole

Odkaz na brožůru z úřadu: Státní úřad inspekce práce,
odbor pracovních vztahů a podmínek

http://www.su­ip.cz/_files/su­ip-edb090ee8c20db3d935­d3f2fccf9169d/za­mestnavatel_ne­vyplatil_mzdu_kve­ten12.pdf

  • písemně vyzvat zaměstnavatele k úhradě dlužné

částky,

  • okamžitě zrušit pracovní poměr dle § 56 písm. b) zákoníku

práce a požadovat na zaměstnavateli náhradu
mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za
dobu, která odpovídá délce výpovědní doby,

  • podat podnět ke kontrole místně příslušnému oblastnímu

inspektorátu práce, který provádí kontrolu dodržování
pracovněprávních předpisů,

  • obrátit se ohledně dlužné částky na příslušný soud,
  • obrátit se na úřad práce, pokud je na zaměstnavatele

podán návrh na zahájení insolvenčního řízení
či vyhlášeno moratorium před zahájením insolvenčního
řízení a jeho prostřednictvím požádat o uspokojení
mzdových nároků.

Další odpovědi
anonym

Tak jak říká Michal, akorát s tím rozdílem, že okamžité zrušení pr. poměru lze jen tehdy, nevyplatí-li zaměstnavatel mzdu do 15ti dnů. Jelikož výplatní termín za měsíc září může být nejdéle do konce měsíce října, dnes je 14.11. a tudíž ještě má do zítra čas. Pokud nezaplatí, tak 16.11. okamžité zrušení prac. poměru a dále jak píše Michal.

zzzzz

Jen doplním, pokud máte od zaměstnavatele svěřené auto, telefon, PC, nebo něco jiného, můžete využít zadržovacího práva. To znamená, že si tu věc necháte do doby, než Vám vyplatí mzdu. Musíte mu o tom ale napsat dopis, zaslat ho doporučeně a poštou (ne email). Využít zadržovacího práva, je pro Vás velká výhoda.