Chandler

Nejjasnější hvězda

Chtěl bych se zeptat, vždycky večer na obloze svítí hvězdy a jedna z nich je úplně nejjasnější, co je to? Je to hvězda? Nebo nějaký bílý trpaslík nebo jak se to ještě nazývá

právě jsem se dohadoval s kámošem a ten tvrdí, že se jedná prý o planetu Venuši, což se mi zdá jako blbost, co myslíte vy?

Nejlepší odpověď
Luki

Pokud se jedná o noc v tomto období (podzim 2010), tak ta nejjasnější „hvězda“ je planeta Jupiter. Vychází kolem 17. hodiny, asi ve 22 hodin je na jihu a zapadá k ránu kolem 4.hodiny SELČ. Každý den se ty časy budou trochu posouvat.

Jinak nejjasnější opravdová hvězda, která je od v současnosti vidět, je Sírius. Nachází se kousek vedle souhvězdí Orion a vychází asi v 1 hodinu po půlnoci.

Venuše, která je obvykle nejjasnější objekt po Slunci a Měsíci, není v současné době pozorovatelná.
Protože obíhá po vnitřní dráze kolem Slunce, je možné jí spatřit buď před východem Slunce, nebo po jeho západu. Proto se jí říká Jitřenka, nebo Večernice.

Polárka (Severka) je poměrně slabě svítící hvězda a vyznačuje se jen tím, že je celý rok pořád na stejném místě (na severu), zatímco ostatní hvězdy a planety se po obloze pohybují.

Další odpovědi
Miroslavst

Pokud je otázka položena takto, tak odpovím, že se nejspíš jedná o Polárku. Jinak nejjasnější hvězda, kterou vidíme je Slunce. co se týče Venuše, tak to je planeta a tudíž se o ní nemůže hovořit jako o nejjasnější hvězdě.

hanulka11

Sírius je nejjasnější hvězdou na noční obloze

Zdroj: http://www.as­tro.cz/apod/ap000611­.html

Mili @

Polárka neboli Severka neboli Jitřenka.
Myslím, že jsou to 3 názvy pro jednu hvězdu.
Nebo se pletu????

Tata

Pokud se budeme bavit o nejasnějších objektech noční oblohy pak první je měsíc. Hned po něm následuje severka (jitřenka,večerka protože je na obloze vidět jako první z nebeských světel na večer a poslední při svítání). Ta je poslední hvězdou oje malého vozu (malé medvědice).

anonym

Pravdu má Luki. Severka není nejjasnější hvězda, naopak je dost nezřetelná a nemá nic společného s Venuší,večernicí ani jitřenkou, což jsou tři názvy pro jedinou planetu. Nejjasnější hvězdou naší oblohy je Sírius, tzv. Psí hvězda, protože je součástí souhvězdí Psa, který leží u nohou Oriona. Velmi jasná je planeta Jupiter, prý hvězda obchodníků. To ale nevím proč se jí tak říká.

Protiva

ISS je přitom jedna z nejjasnějších věcí, které můžeme na nočním nebi sledovat. Není se co divit, tím, jak je stanice neustále rozšiřována, roste její jasnost. Sama od sebe pochopitelně nesvítí, vidět je díky slunečním paprskům, které se odrážejí (hlavně) od solárních panelů, dodávajících stanici elektřinu.

Zdroj: www.novinky.cz/kok­tejl/132889-podivejte-se-na-mezinarodni-kosmickou-stanici.html