ZARA

Proxima centauri

Prosím,co přesně vyjadřuje význam slova Proxima centauri,a lze užívat pouze název centauri?,děkuji.

Odpovědi
Janulka

Proxima Centauri označovaná také jako α Centauri C je červený trpaslík nacházející se v souhvězdí Kentaura, vzdálena asi 2° od jeho nejjasnější hvězdy α Centauri. Po astrofyzikální stránce se jedná o nepravidelnou eruptivní proměnnou hvězdu.

Výjimečnost Proximy Centauri spočívá ve skutečnosti, že se jedná o Sluneční soustavě nejbližší známou hvězdu. Je od nás vzdálena pouhých 4,24 světelných roků (ly), což odpovídá 268 000 AU.

I přes svou blízkost má jen hvězdnou velikost 11m, je tedy 100× slabší než nejslabší hvězda viditelná pouhým okem. Objevil ji v roce 1915 Robert Innes (1861–1933), který byl tehdy ředitelem Union Observatory v Johannesburgu v Jižní Africe.

Proxima Centauri se nalézá ve vzdálenosti 13 000 AU (0,21 ly) od těžiště soustavy A a B dvojhvězdy α Centauri a mohla by se proto nacházet na oběžné dráze o periodě přibližně 500 000 let. Proto bývá Proxima značena také jako α Centauri C. Přesná astrometrická měření družice Hipparcos však naznačují, že i když se Proxima a obě složky dvojhvězdy Alfa Centauri v současné době gravitačně ovlivňují, v budoucnosti se pravděpodobně od sebe vzdálí. Při pozorování z α Cen A nebo B by Proxima v současné době vypadala jako hvězda hvězdné velikosti 4,5.

V roce 2002 byl za použití optické interferometrie přímo změřen její zdánlivý průměr 1,02 ± 0,08 tisícin obloukové vteřiny, což odpovídá přibližně jedenapůlnásobku průměru planety Jupiter.

Proxima Centauri byla díky své malé vzdálenosti často navrhována jako první cíl mezihvězdného letu. Protože se jedná o eruptivní proměnnou hvězdu, není naděje, že by v její blízkosti mohl existovat život pozemského typu.

[editovat] Původ jména
Její název sestává z latinského proxima – nejbližší (v ženském rodu) a názvu souhvězdí (v genitivu) (název tedy znamená Nejbližší (rozuměj: hvězda) Kentaura).