nicky21

Náhrada mzdy při pracovním úrazu????

Dobrý den, 30.09.2010 se mi stal v práci pracovní úraz (protokol sepsán), od 1.10.2010 do 15.10.2010 jsem marodila (v neschopence označeno pracovní úraz). Tyto dny bych měla mít 100% náhradu mzdy od zaměstnavatele (až na ten 15.den), nebo zaměstnavatel platí jen klasických 60% (to mi přišlo) a 40% dostanu jinak a jindy..???? (jak a kdy??)Plus mi bude vyplaceno bolestné.. Prosím o radu! A ještě kdy tak zhruba by mi mělo být vyplaceno bolestné? Děkuji za odpověď

Nejlepší odpověď
zmimi

měl jsem prac. úraz letos v květnu a dorovnání peněz a odškodnění jsem dostal až září než se to vyřídilo.Bolestné je až po skončení léčby.

Další odpovědi
slimaczek

Při púracovním úrazu máte nárok na odškodnění bolestného, ušlého výdělku po dobu pracovní neschopnosti, účelně vynaložených nákladů spojených s léčením a věcnou škodu. Co se týče bolestného, musí Váš ošetřující lékař vyplnit posudek o bolestném, kde Vaše zranění ohodonotí příslušným počtem bodů (provádí podle tabulek příslušné vyhlášky). Po ukončení pracovní neschopnosti zaměstnavatel vypočítá rozdíl mezi nemocenskou dávkou a Vaším 100% platem, tzv ušlý výdělek po dobu pracovní neschopnosti, který by jste brala, kdyby jste chodila do práce. Pokud jste doložila i nějaké náklady spojené s léčením (doplatek léků v lékarně, pobyt v nemocnici apod)nebo vznikla-li Vám vlivem úrazu i nějaká věcná škoda (rozbité brýle, hodinky apod) je možné i tuto na zaměstnavateli uplatňovat. Po shromáždění celkové škody provede zaměstnavatel oznámení pojistné události na pojišťovnu, která odškodné vyplatí.
Co se týče bolestného, tato částka musí být vyplacena v celkové výši a nepodléhá zdanění na rozdíl od částky ušlého výdělku, který je zdanitelný a zaměstnavatel Vám tuto částku může započítat do další výplaty. Náklady spojené s léčením a věcná škoda Vám náleží opět v plné výši. Pokud Vám zaměstnavatel celé odškodné započítá do výplaty, nesmí být částka bolestného, nákladů na léčení a věcná škoda zdaněny. Co se týče lhůty není tato stanovena, ale zaměstnavatel je povinen projednat odškodnění pracovního úrazu bez zbytečného odkladu. Jinak se hovoří o lhůtě 2 let. Pokud bude zaměstnavatel otálet s odškodněním můžete požádat o odškodnění písemně. http://www.vzory-online.cz/zadost-o-odskodneni-pracovniho-urazu/
Zaměstnavatel může odškodnění snížit až na jednu třetinu škody v případě, že došlo z Vaší strany k porušení předpisů při vzniku pracovního úrazu.

Pipka

Dorovnají vám to až ukončíte léčbu