miri69

Chtěl bych vědět kolik budu brat nemocenskou, nevim z čeho se to vypočitava jestli ze zakladu nebo z pruměru?

chtěl bych se zeptat,nastoupil jsem do práce,,dělal jsem měsic a pul,zlomil jsem si nohu,a marodim,zaklad mam 14500,
chtěl bych vědět kolik budu brat nemocenskou,nevim z čeho se to vypočitava jestli ze zakladu nebo z pruměru,kdyz jsem byl zamestnan pouze 1,5 mesice,děkuji
Doplňuji:
nohu jsem si zlomil mimo práci

Nejlepší odpověď
mosoj

Kolik budeš brát zná jen bůh a sociálka.

Pro výpočet náhrady u zaměstnavatele ( 4.- 14. den) se vypočte hodinový prů měr z toho co máš vyděláno. Pozor, pokud v těch pár dnech se lámalo čtvrtletí bude se počítat ten průměr dvakrát za každé čtvrtletí zvlášť !!

Hodinový průměr se zredukuje podle redukčních hranic.

  1. redukční hranice je 90% z částky do 151.38 Kč
  2. redukční hranice je 60% z částky od 151,38 do 227,15 Kč
  3. redukční hranice je 30% z částky od 227,15 do 454,13 Kč

Případný výdělek nad 454,13 Kč se již nezapočítává.

Výdělky vypočtené podle redukčních hranic se sečtou a zredukují se na 60 % této částky.

Toto je hodinová náhrada od zaměstnavatele při pracovní neschopnosti. Ta se ale nehradí podle hodin , ale podle pracovních dnů. Takže je třeba ještě tuto
hodinovou náhradu vynásobit hodinami které činí váš normální pracovní den.

Tuto náhradu pak berete od 4. do 14. dne od zaměstnavatele. Pouze ale za pracovní dny !!!

Po 14. dnu pracovní neschopnosti vás zaměstnavatel předá na sociálku a ta vám platí nemocenskou dále.
Jak ji vypočítává ví opravdu jenom bůh a sociálka. Málokterý zaměstnavatel se o to zajímá. Aby to nebylo jó jednoduché vyplácí sociálka nemocenskou podle kalendářních dnů !!!

Proč dělat věci jednoduše když jdou dělat složitě.
Doplňuji:
Jo a není pravda že nezáleží kde si nohu zlomil. Kdyby to bylo v souvislosti se zaměstnáním , byl by to pracovní úraz. Tam se to platí zase jinak.

Další odpovědi
Pepa25

Začnu odzadu: kde jste si nohu zlomil nemá na pracovní neschopnost vliv.
První 3 dny neschopenky se nedostane nic, potom 3–15 dne vyplácí zaměstnavatel náhradu mzdy*, nemocenská se vyplácí od 15. dne a měla by být 258 Kč /den.

  • pro výpočet bychom museli znát hodinovou mzdu – pro nejnižší pásmo do 150 Kč / h se dostává 56% mzdy.

ivzez

Mosoj odpovídá správně.

Náhradu mzdy od zaměstnavatele vypsal Mosoj,
správně uvádí i 60 % z redukovaného základu.

Nemocenské se počítá ze skutečných výdělků
za předcházejících 12 měsíců
(trvá-li zaměstnání kratší dobu, pak od začátku
zaměstnání do konce měsíce předcházejícího
nemoci). I zde se stanoví denní vyměřovací základ
a 60 % tohoto základu se vyplácí jako nemocenské.

Od začátku nemoci budete mít nárok na náhradu mzdy
od zaměstnavatele za pracovní směny naplánované do
14. dne nemoci, přičemž za první 3 směny náhrada nenáleží.
Od 15. dne nemoci bude OSSZ vyplácet nemocenské.

  • –––

Místo, kde k úrazu došlo, výši náhrady mzdy ani
nemocenského neovlivní. V tom má Pepa25 pravdu.

Ale v případě pracovního útazu byste měl nárok
na dorovnání mezi náhradou mzdy (nemocenským)
a průměrným výdělkem před úrazem.

Navíc byste měl nárok i na doplacení prvních tří dnů,
na proplacení nákladů spojených s léčbou a na bolestné.
(Jde o plnění z povinného pojištění zaměstnavatele,
pojišťovna plní až po skončení léčby.)

Doba léčby následků pracovního úrazu se z hlediska
nároku na dovolenou posuzuje jako odpracovaná,
takže by se ani v případě delší nemoci nekrátila dovolená.

ivzez

Pepo,
odkud máte těch 56 %
(uniklo mi něco)?