rob1

Kdy dostanu nahradu mzdy a nemocenskou?

Zdravim,
marodim od 2.1 neschopenku mam do 13.2. Hned na zacatku jsem poslal zamestnavateli papiry o neschopnosti.
To, ze prvni tri dny jsou neplacene vim i to ze nahrada mzdy je do 14. dne, pote plati stat. Zajima me, zda tento mesic normalne 15 dostanu tu nahradu mzdy nebo jsem si o to mel zazadat? A kdy dostanu nemocenskou?

Dekuji

Doplnuji: Pokud mi doktorka prodlouzila neschopnost v prubehu neschopenky mel jsem o tom informovat zamestnavatele? Jediny, co jsem udelal na zacatku poslal papiry do firmy od doktorky. Marodim uplne poprvi takze vubec nevim jak to je a pokud jsem neudelal nejakou chybu…
Ta nahrada mzdy chodi automaticky jako vyplata bezne na ucet, ikdyz neschopenka pokracuje (14+ dní)? Dale na nemocenskou musim poslat nejake papiry? Rozumim tomu spravne?

Odpovědi
ivzez

Obdobím splatnosti mzdy za leden je celý únor.

Náhradu mzdy za nemoc byste měl obdržet spolu
s lednovou výplatou v únoru.

Nemocenské vyplácí OSSZ. Na výplatu má po obdržení
veškerých podkladů 30 dnů, ale někdy to může trvat i déle.

_______

Reakce na doplnění otázky:

Robe,
neuvedete-li všechny důležité informace,
neočekávejte adekvátní odpověď.

Jak zaměstnanec jste povinen se seznámit se všemi svými
povinnostmi včetně těch, které se týkají nemoci, dordžování
léčebného režimu, předávání podkladů zaměstnavateli, …

Jestli jste zaměstnavateli nedodal podklady, nemůžete očekávat
včasnou výplatu náhrady mzdy ani nemocenského.

Samozřejmě, že jste byl povinen zaměstnavatele informovat, pokud
jste mu navíc nedodal podepsaný „lístek na peníze“, nemá zaměstnavatel
žádný podklad, na jehož základě by Vám mohl náhradu mzdy vyplatit.
(Totéž platí i pro výplatu nemocenského.)

A pozor na případné sankce za neplnění povinností!