Sevo

Jak se počítají dny u pracovní neschopnosti? Pracuji na 0,6 úvazku-pondělí, středa, pátek. Když onemocním v pondělí, …

Jak se počítají dny u pracovní neschopnosti? Pracuji na 0,6 úvazku-každé pondělí, středu a pátek. Když onemocním v pondělí, tak dostanu nemoc zaplacenou až po 3 dnech – ale po 3 kalendářních dnech? Nebo po 3 pracovních dnech? Nebo po 3 dnech, ve kterých jsem měl pracovat? A budu mít od té doby nemocenskou za každý kalendářní den, nebo za každý pracovní den, nebo za každý den, který jsem pro nemoc nemohl odpracovat ?

Nejlepší odpověď
slimaczek

Poopravím předchozí odpověď.
První 3 dny nedostanete nic zaplaceno. Jedná se o pracovní dny, ve které pracujete. Tedy pondělí, středa, pátek. Tudíž první týden nedostanete nic a vám zaměstnavatel začne platit nemocenskou až od pondělka dalšího týdne. A to opět pouze za dny které jsou vašimi pracovními dny. Tedy PO, ST, PÁ. Po dobu 21 dnů, kam se počítají pouze vaše pracovní dny. Po 21 kalendářních dnech zaměstnavatel předá podklady týkající se vašeho výdělku sociálce, která vypočte výši nemocenské a bude vám vyplácet nemocenskou, dále podle kalendářních dnů.

Další odpovědi
standa

1.-3. kalendářní den = NIC

4.-21. kalendářní den

  • v této době dostanete od zaměstnavatele náhradu nemocenských dávek, ale pouze za dny, které spadají do vašich OBVYKLÝCH pracovních dní

22. kalendářní den a dále

  • od této doby dostanete nemocenskou (od sociálky) za každý KALENDÁŘNÍ DEN

Pokud tedy onemocníte v pondělí, tak první proplacený den budete mít až v pátek a pak PO, ST, PÁ…

DOPLNĚNÍ:
moje odpověď je nepřesná, jak píše slimaczek.., určité vysvětlení jsem popsal v Diskuzi

standa

Omlouvám se za nepřesnou odpověď, doteď jsem žil v blahé nevědomosti, že první tři se počítají pouze jako kalendářní…, ale když jsem se detailně začetl do příslušného ustanovení zákoníku práce (§ 192), tak vám musím dát za pravdu. Dlužno podotknout, že na straně vašeho výkladu je jediné slůvko ze zmiňovaného § 192/1, a to „TAKOVÉTO“ (viz níže) 🙂

§ 192/1
Zaměstnanci, který byl uznán dočasně práce neschopným(…)přís­luší v době prvních 14 KALENDÁŘNÍCH dnů(…)náhrada mzdy(…)

Tato náhrada mzdy přísluší za dny, které jsou pro zaměstnance pracovními dny(…)

Náhrada mzdy nepřísluší za první 3 TAKOVÉTO dny dočasné pracovní neschopnosti.

http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast8h1.aspx