Bobule

Výplata náhrady mzdy a nemocenská

Ahoj, potřebovala bych poradit s pár věcma ohledně nemocenské, jelikož jsem za dobu, co jsem vyšla školu ještě nikdy nemarodila a tudíž nevím, jak to chodí a i když jsem internet prolezla křížem krážem ( aspoň si to myslím ), přesnou odpověď na své otázky jsem nenašla.
Marodím od 24.9.2013.
Zajímá mě, kam a kdy mám odnést lístek / za měsíc marodní /, jestli do práce, nebo přímo na OSSZ. První 21 dní by měl hradit zaměstnavatel a mělo by jít o náhradu mzdy, od 22 dne by mi měl nemocenskou vyplácet stát. Když jsem se zeptala mudr, děs, běs, prý se mám zeptat u sebe na účtárně, jenže v práci máme externí firmu, která nám dělá mzdy a dovolat se jí, je úspěch hodný zlaté medaile v trpělivosti. Podobné lístky a další se jim vždy nechávali jen v kaslíku a dál si to zařídili oni sami. Nerada bych ale něco podcenila a udělala špatně.
Komu tedy mám nést první lístek na měsíc říjen ? A kam pak ty další ? Do práce, nebo už na OSSZ, když mi nemocenskou bude vyplácet stát ?
Ptám se, jelikož marodní vypadá nejméně do leda – února.
Moc děkuji za odpovědi, jsem tupoň, pár let po škole, to jsou Ti věční studenti 🙂

Nejlepší odpověď
zzzzz

Ty ho dáš zaměstnavateli. Lékař ho posílá na OSSZ.

Další odpovědi
anonym

Doplním správnou odpověď zzzzz – nemocenské lístky po celou dobu nemoci (i lístky „na peníze“) se předávají (doručují) zaměstnavateli (aby měl o trvání Vaší nemoci přehled) a ten zajistí jejich odeslání na OSSZ. Sama byste na POSSZ nepředávala nemocenslký lístek ani v případě, že byste byla v evidenci ÚP. I zde by nemocenský lístek (případně dopisem napsané zdůvodnění lékaře pro úřad práce, že ze zdravotních důvodů nemůžete docházet na schůzky naplánované úřadem, součástí tohoto sdělení lékaře je pravděpodobná délka léčby) sloužil jako podklad k Vaší omluvě.