Odpovedi18

Kdy mám nárok na podporu při nezaměstnanosti?

Prý musím pracovat 12 měsíců (platit sociální pojištovné) v práci máme výplatu každý 6. den na začátku měsíce.. v práci jsem začal 25. ledna, takže mohu skončit toho 6. ledna kdy mi příjde 12tá výplatnice? (Odpracovaný 12.měsíc)
Mc Merkurion: Někde jsem četl, že musím být plátce sociálního pojištění a i když jsem byl v práci na konci měsíce v tom lednu, tak jsem ho platil..

Odpovědi
Mc Merkurion

… jestli si začal 25, těžko budeš mít odpracovaný celý rok, výplatnice na to nemá vliv, ale jestli se počítaj i započatý měsíce nevim …

JájsemRaibek

Započítávají se i jednotlivé dny!
Pokud jsi začal jak říkáš 25. ledna, tak od 26. ledna násl. roku máš nárok na podporu v případě, že jsi měl hlavní pracovní poměr-tedy pracovní poměr, kdy jsi byl účasten sociálního pojištění. Nevztahuje se tedy na práci na základě dohody do 10.000,–Kč.
Přesné znění nároku na podporu je: V posledních dvou letech odpracoval 12 měsíců.
Pokud jsi již před 25. lednem vykonával práci na základě prac. poměru, tak se doba započítává.

ivzez

Těch 12 měsíců důchodového pojištění (nikoliv plateb sociální
pojišťovně, která v ČR neexistuje) je potřeba získat v posledních
dvou letech a nemusí to být v jednom zaměstnání.

6. ledna se Vám nejspíš skončit nepodaří.
Ledaže by zaměstnavatel souhlasil s návrhem dohody.
___

Po úpravě otázky:

Je potřeba získat 12 měsíců důchodového pojištění.
V případě, že se sociální pojištění odvede za část měsíce, nezískáte
celých 12 měsíců, ale jenom např. 11,25 (opravdu se sledují i dny).