hannah132

Jaké postihy hrozí majiteli psa za štěkání?

Štěkající pejsek vs. přecitlivělý soused. Problém tentokrát z druhé strany – chovatele. Dobrý den všem, ráda bych znala vaše názory, zkušenosti, postřehy z problému občas štěkajícího pejska a přecitlivělé sousedky. Do jakého, řekla bych až extrému, to může zajít – soud, policie, hygiena apod. Po mém pátrání napříč internetem jsem toho moc přínosného nenašla. Jenom prosím o zdržení komentů ve stylu, že jsem nejhorší pejskař, bezohledný člověk.. což jsem si mohla přečíst už u jiných příspěvků s podobným tématem. Nepovažuji se za tyrana psů, zvířat a ani sousedů. Měla bych asi nejprve popsat celý problém. Mám 6 letého foxteriéra – ano, má trochu pronikavější hlas než york ale není to uřvaná bestie. Ale za celou dobu co ho mám nebyl nikdy žádný problém, nikdy si nikdo na nic nestěžoval. Pes je vychovaný, čistotný a naučený na samotu v době kdy jsem práci – stále stejný čas. Bohužel se stalo to, že v posledních 12 měsících, když jsem byla v noci, v době nočního klidu, za zábavou, tak pes štěkal. Stalo se to 2× v rozmezí 3 měsíců. Nikdy se to dříve nestalo, tak jsem to nepředpokládala a ani to že se to bude opakovat. Rozepisovat to, že jsem se byla samozřejmě omluvit a postup, který by udělal každý slušný člověk nemá cenu. Krom toho, že po druhém incidentu mi začala sousedka vyhrožovat soudem, policií apod. Pravděpodobně se k tomu poslední dobou přidalo i to, že pes občas zaštěká i přes den. Skrz kameru, spřátelený sousedy a příchody v dřívější časy vím, že to je spíš záležitost – štěkání, ojedinělá a v krátkém čase. Nicméně sousedku to ruší, ať je to v kterýkoliv den, v jakýkoliv čas. Což chápu, ale když to je ojedinělé, tak se to dá přeci občas tolerovat. Kor když ona není sama moc ohleduplná, ale dle ní je její hluk běžné užívání bytu. Do toho bych tedy vrzání dveří ve 2 ráno nepovažovala, ale budiž. Ráda bych tedy věděla, kam až to může celé zajít. Kvůli prudný sousedce nehodlám psa dopovat práškama na uklidnění, protištěkacím obojkem aby dostával rány za každý štěknutí. Nepřijde mi to humání a spíš si myslím, že by to mělo v tomhle případě opačný efekt. Od jednoho známého jsem slyšela podobný případ, kdy teda pes hodně štěkal. Tak si soused skrz polici vyžádal z hygieny člověka, který měří hluk. Ten se nejprve musel ohlásit i majiteli psa, poté přijel měřit. Majitel psa odklidil. Hygienik nic nenaměřil a odjel. Náklady nakonec zaplatil stěžovatel, když nebylo nic naměřeno. Ale všechno mi to přijde celé zvláštní. Budu ráda za všechny postřehy a zkušenosti  Děkuji všem, Hanka

Nejlepší odpověď
anonym

Sousedské soužití má mnoho variant a podob a potřebuje ohleduplnost od každé zúčastněné strany. Rušení nočního klidu má jasně stanovená pravidla. Rušení hlukem v ostatním časovém období se také dá změřit, ovšem v obou případech se musí jednat o nadměrné SOUSTAVNÉ rušení, což vy a váš pes evidentně nesplňujete.
Pokud vaše sousedka patří k potížistkám, nebudete mít o dní pokoj ani kdyby byl váš pes šampionem v plnění bobříků mlčení. Tak jako ona sousedka, tak i vy máte právo užívat svůj byt a vyluzovat zvuky úměrné tomuto užívání a váš pes patří k vaší domácnosti ať se to někomu líbí nebo ne. Až si o něco později pořídíte např. miminko, budete ve vašem domově ještě hlučnější a sousedka si od stěžování
a udávání asi ušoupe nohy.
Prostě vezměte rozum do hrsti, se sousedkou se snažte rozumně domluvit a věcně argumentovat. Není žádný zákonný (ani jiný) důvod aby vás nějaká sousedka perzekuovala, ale musíte znát obě svoje práva i povinnosti.

Další odpovědi
helcaify1

Psa určitě ničím nedopujte. Kdyby na vás zavolala veterinu nebo hygienu a pes by byl naočkovaný, čistý, dobře krmený a v pořádku, tak vás z týrání a jiných věcí obvinit nemohou. Stejný problém jsem řešila, když jsem získala německou dogu. Mám ještě jednoho křížence a žili jsme ve větším bytě. Psi si hráli a pod náma nikdo nebydlel ani vedle nás. Paní nad náma si ale stěžovala,že se psi rvou a jí to vadí. Jednoho dne na nás zavolala policii, a když policista viděl,že psi si hrají s pískací hračkou, nic neničí, nervou se, popřál mi hodně štěstí se sousedkou a krásný den. Bohužel si ale ženská nedala pokoj a domácímu sdělila, že ji náš pes napadnul. Samozřejmě to nebyla pravda, protože naši psi nejsou agresivní k lidem a vždy nosí košík. Paní také proti mě popudila celý dům, takže lidé nás uráželi a slovně napadali. Skončilo to tak, že jsme se odstěhovali na vesnici do rodinného domku, a když to bytový sousedce oznámil, tak závistí málem vybouchla. Tady už máme klid a psi si mohou hrát jak chtějí a kdy chtějí. Nesmíte se nechat :) Hodně štěstí.

pusinka50

Můj pejsek „přežíval“ období samoty v bytě ve své boudičce zavřený v předsíni. Že aby nelezl v ložnici do postele nebo v obýváku nezničil gauč. A sousedi si mi poslední dobou pořád stěžovali na jeho nadměrné mnohahodinové štěkání, když jsem nebyla doma. Po poradě s Bohemicou jsem začala nechávat otevřené dveře do obýváku a na gauč jsem dala moji starou deku, kterou mi nebude líto vyhodit, když ji pejsek zničí. A nyní je situace snad dobrá. Pejsek, když odejdu z domova, dostane nakázáno neštěkat a pak si vleze na gauč na deku a podřimuje na ní, dokud se nevrátím. Že leží na té dece poznám, když odemykám byt, že uvítací štěkání vychází z obýváku a ne z boudy v předsíni. Takže se pejsek myslím zklidnil i z toho většího „otevřeného“ prostoru pro něj.
Mimochodem, jestli tvůj pejsek štěká ve dne, tak si můžou sice sousedi stěžovat, ale není doba nočního klidu. Na noc bych volila variantu přehodit mu starší deku (nebo koupit levnou fleecovou a párkrát ji použít, aby „tebou“ načichla) a dát mu to na tvou postel, aby si na ni mohl vlézt a trávit tam čas, kdy je doma sám

anonym

Možnosti jsou přestupek, hygiena nebo v nejhorším veterina, týrání zvířete.
-
To je opravdu problém. Dá se to řešit přes přestupkovou komisi, protože Obč. zákoník říká neobtěžovat sousedy nadměrným hlukem (tam patří i štěkot psa) apod.
Aby to šlo k přestupku musí stěžovatel doložit, nejlépe x voláním MP. Mám sousedy, kdy nechají psy doma i 8 hodin samotné. Ti pak štěkají i hodinu a to se opravdu vydržet nedá. Nakonec je uklidnili díky jiné sousedce a už dobrý. Pokud si sem tam zaštěká, nevadí, ale nesmí to být v 5–6 ráno a trvat dlouho. Jsem taky proti dopovaní a el. obojku. Mají ti malý psíky, kteří jsou hodně společenšti a bez lidí se cítí osamoceni, tak to dávají na jevo.

Dannyaja

Když to tady tak čtu tak pozoruju že všude bude aspon jeden soused co bude dělat zle kvůli psům.Mám podobný problém…Nevim ani o tom že můj pes doma štěká i přes to že jsem s ním byla doma:-)Ale hlavně že ho slyšela sousedka…A když začne ještě s tím že je takový zákon že si musíme dovolit všech majitelů bytů o pořízení psa (což jsem si našla ještě není ani schválený)Tím mě dokáže vážně vytočit…:-(A navíc mi začla skoro předepisovat s čím si má hrát ,nesmí běhat za míčkem protože dupe,nesmí mít kousací kost protože si s ní hází a dělá to taky rámus.Pochopila jsem že u nás ani se slušností nikam nedojdu jak tu už bylo řečeno :sousedka bude čekat na sebemenší chybičku a nedá pokoj..

Ivan T.

No mazec, teď tady také řeším sousedy, kteří to mají v hlavě vyhrabáno.Pes prý dupe, odvětil jsem, že jsem ji nechal ušít bačkůrky ale ještě nedošli..:-))) Dále pes štěká i podivil jsem se nad tímto tvrzením říkal jsem, ještě chvilku počkáme, třeba zamňouká…:-))) Tak že odstraňte děti a psi, protože jsou nejhlučnější,ovšem nejlepší způsob je odstranit nájemníky.