sowa

Jak prodat chatu bez realitky?

Co je třeba zařídit na katastru a jak bezpečně předat peníze od kupujícího?

Nejlepší odpověď
badisko

Náležitosti převodu vlastnictví
Hlavním klíčovým bodem při prodeji a koupi je změna vlastníka zápisem do katastru nemovitostí. Zde je potřeba rozlišit dva úkony:
návrh na vklad změny vlastnického práva
a zápis této změny.

Mezi těmito úkony je ze zákona dána lhůta max. 6 týdnů. Ovšem pozor, v praxi v některých lokalitách může být i přesto delší, neboť katastrální úřady jsou často zahlceny žádostmi. Např. v případě Prahy se můžeme setkat i se lhůtami kolem 4 měsíců.

Kupující se stává majitelem až v momentě zápisu. Tato prodleva bývá příčinou celé řady dohadů a neshod mezi kupujícím a prodávajícím. Situace se navíc může ještě zkomplikovat podle toho, kolik dalších stran do obchodu vstupuje – realitní makléř, právní zástupce, banka, soukromý investor apod.

Platba v hotovosti – převodem na účet
Ideální stav pro obě strany je, když prodávající vlastní „bezproblémovou“ nemovitost, tzn. bez jakýchkoliv závad a právních zatížení, a kupující má na svém kontě dostatečnou hotovost.

V takovém případě je doporučený postup následující:
Obě strany podepíší kupní smlouvu, přičemž nejčastěji kupující skládá zálohu a doplatek kupní ceny je datován po zapsání změny vlastníka v příslušném katastru nemovitostí.

Pro vzájemnou bezpečnost obou stran doporučujeme tyto úkony provádět za účasti třetí osoby, nejlépe notáře nebo realitní kanceláře. Aby obě strany obchodu byly kryté, používá se pro složení zálohy (nebo i celé kupní ceny) před dokončením zápisu do katastru nemovitostí o převodu vlastnictví nemovitosti tzv. notářské úschovy, bankovního akreditivu nebo úschovy v realitní kanceláři. Všechny možnosti znamenají prakticky totéž, jen se liší poskytovatelem této služby.

Pokud ovšem přesto chcete provést obchod tzv. na vlastní pěst, je vhodná alespoň krátká konzultace s právníkem, který vám sepíše, nebo alespoň ověří kupní smlouvu. vice ve zroji…

Zdroj: http://finance­.idnes.cz/jak-postupovat-bezpecne-pri-prodeji-nemovitosti-fb5-/uver.aspx?c=A061107­_092027_fi_osob­ni_vra

Další odpovědi
Pájo

Je více řešení, jak to udělat…

Řešil bych to přes konkrétního notáře, tzn. smlouvy, úschovu zálohy a bezpečný převod zbytku kupní ceny… návrh na vklad (změnu vlastnika) bych si na katastr odnesl sám.

  • zjistěte si tržní ceny chat v okolí Vaší chaty
  • vyberte způsoby, jak oslovit kupce
  • nechejte si napsat dobrou kupní smlouvu, která bude obsahovat hlavně popis toho, co se přesně prodává, kupní cenu, způsob jejího zaplacení, kdo zaplatí převod v KN, náklady notáře apod., podmínky odstoupení od smlouvy, způsob předání, příp. penále…
  • domluvte se s konkrétním kupcem na zaplacení nějaké rozumné zálohy (pokryje Vám vynaložené náklady pro případ, že by kupec od smlouvy v průběhu jednání odstoupil), zálohu nechejte v notářské úschově
  • v době podání návrhu na vklad do KN by měl kupec doplatit zbytek kupní ceny (všechny Kč aby byly u notáře)
  • po provedení vkladu notář vyplatí prodávajícímu peníze, prodávající předá nemovitost

Možná Vám to příjde příliš složité, ale zhruba tento způsob se mi již osvědčil.
Zvažte i Vaše časové možnosti. Osobně bych se prodeji přes seriózní RK nebránil. Pokud totiž RK sežene kupce, který Vám (po odečtení provize a dalších plateb) zaplatí sumu, kterou požadujete, myslím, že není co řešit.

terry

My jsme kupovali nemovitost bez RK. největší riziko je v období před zapsáním do katastru před zaplacením. Prodávající nechce majitele na katastru přepsat, když ještě nemá peníze a kupující se zdráhá platit, když neví, jestli je prodávající spolehlivý a nemovitost přepíše.
Sepisovali jsme smlouvu o smlouvě budoucí.
Ale možností je víc.
řes dobré rady tady se stejně ještě poraďte s notářem či právníkem.